reklama

Aby vám kolem komínu nezatékalo

Prostup komínu střechou je místem, kde často dochází k zatékání do střechy. Na vině může být i nesprávně napojená pojistná hydroizolace střechy. V tomto textu si ukážeme jeden ze způsobů, jak pomocí hydroizolace střešní plášť utěsnit. Postup je to velmi jednoduchý. Kromě těsnicí pásky a nůžek k němu není potřeba víc.

Aby se zamezilo zatékání do střechy, musí pojistná hydroizolace kolem komína přiléhat těsně
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Aby se zamezilo zatékání do střechy, musí pojistná hydroizolace kolem komína přiléhat těsně (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Zatékání do střechy – hydroizolace je jen pojistná

Na úvod je potřeba říci, že hydroizolace pod střešní krytinou je pouze pojistná. Správně musí být provedena především pokládka samotné krytiny. Hydroizolace slouží zejména k odvodu vysrážené vody, která se typicky pod plechovou krytinou objevuje. Pojistných hydroizolací je několik druhů. Základní rozdělení je na kontaktní a nekontaktní podle toho, zda může být hydroizolace položena přímo na pevném střešním plášti (třeba OSB) deskách, nebo nikoli. Nekontaktní izolace se nesmí zespodu dotýkat ani zateplovací vrstva střešního pláště.

Pokládka pojistné hydroizolace

Hydroizolace se pokládá na krovy směrem odspodu, aby se pásy hydroizolace vzájemně překrývaly. Délka překrytí závisí na sklonu střechy. Důležité je podélné spoje pojistné hydroizolace přelepit páskou. V první fázi stačí hydroizolaci chytnout ke krovům sponkovačkou, pak se zajistí přibitými střešními latěmi. Hydroizolace by mezi krokvemi měla být přiměřeně napnutá, ale nikoli přetažená. Jemné prověšení nevadí.

Pozor si dávejte při instalaci zateplení (vaty) ze spodní části střešního pláště. Chybou je vatu nacpat mezi trámy tak, že zespodu na pojistnou hydroizolací tlačí. Vysrážená voda pak neodtéká přímo dolů, ale je tlačena do boku ke střešním latím, kde může způsobovat problémy.

Nejprve si nakreslete tvar komínu na fólii a protněte rohy úhlopříčkami
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nejprve si nakreslete tvar komínu na fólii a protněte rohy úhlopříčkami (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jak vyřešit detail kolem komína

Aby nedocházelo k zatékání do střechy, je dobré se zaměřit právě na detailní napojení hydroizolace na komínové těleso. Na kus hydroizolace si křídou nebo fixou nakreslete rozměr komína – třeba čtverec 50×50 cm. Rohy tohoto čtverce následně spojte úhlopříčkami. V dalším kroku pak úhlopříčky nastřihněte až k okrajům čtverce. Pak stačí takto upravený kus pojistné hydroizolace vzít a z horní části ho navléknout na komín – jako ruku do rukávu. Následně pomocí speciální těsnicí pásky (opravdu je potřeba použít pásku k těmto účelem speciálně vyrobenou) připevněte hydroizolaci k tělesu komína. Dbejte na to, aby páska těsně přiléhala ke zdivu. Tím je utěsnění hotové a můžete pokračovat v pokládání dalších vrstev hydroizolace.

Pak úhlopříčky prostřihněte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pak úhlopříčky prostřihněte (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Montáž krytiny neodkládejte

Když už máte pojistnou hydroizolaci uchycenou a zajištěnou střešními latěmi, montáž krytiny neodkládejte.

Tohle je výsledek, ale ne úplný. Fólii je třeba ke komínovému tělesu ještě přilepit páskou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tohle je výsledek, ale ne úplný. Fólii je třeba ke komínovému tělesu ještě přilepit páskou (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Pojistné hydroizolaci nesvědčí vysoké teploty a především UV záření, které dokáže její vlastnosti velmi rychle degradovat. Životnost pojistné hydroizolace vystavené přímému působení UV záření může být kolem tří měsíců, záleží na konkrétním výrobci nebo produktu. Zkrátka montáž krytiny zbytečně neoddalujte.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 16.1.2024, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč