reklama

4 zásady, na které je třeba myslet při revizi komína před topnou sezónou

Nastává topná sezóna, a je tedy nejvyšší čas připravit váš dům na zimu. Ať už budete topit plynem, dřevem nebo uhlím, měli byste pamatovat i na kontrolu či revizi komína. Ty jsou nejen povinné ze zákona, ale hlavně zásadní pro vaši bezpečnost. Na co byste si tedy měli dát pozor?

Nezapomínejte na pravidelnou revizi komína
i (Zdroj: Pexels)
Nezapomínejte na pravidelnou revizi komína (Zdroj: Pexels)

Pokud topíte v kamnech, pak byste měli alespoň jednou za rok zavolat kominíka a nechat provést kontrolu a čištění komína. Pokud to neuděláte, hrozí vám pokuta až 10 000 korun. Kdyby u vás začalo kvůli závadě na komínu hořet a vy byste následně chtěli uhradit od pojišťovny škodu, je možné, že vám kvůli chybějící revizi i kontrole bude krátit pojistné plnění.

Zásada 1: Rozhodněte se, zda potřebujete revizi, nebo kontrolu

Mnoho lidí si plete revizi komína a jeho pravidelnou kontrolu. Tak tedy: Revize je jednorázová a provádí ji kominík či pověřená osoba s živnostenským oprávněním v oboru kominictví. Tito odborníci ji musí provést ve chvíli, kdy komín zprovozňujete, měníte druh paliva či zdroj vytápění, nebo vracíte komín do provozu po stavební úpravě či komínovém požáru.

Revizi musíte nechat provést i ve chvíli, že byly odhaleny trhliny ve spalinové cestě či máte podezření, že by tam mohly být. O revizi dostanete revizní zprávu spalinové cesty a technickou zprávu. Obě si schovejte, té první je zapotřebí například i při kolaudaci. Kontrola je naopak pravidelná záležitost a podle zákona ji musíte u komína provádět alespoň 1× ročně.

Zásada 2: Komín kontrolujte a čistěte podle druhu paliva

Jak už jsme zmiňovali, kontrola komína je povinná jednou ročně. Řada majitelů domů si nechává při kontrole komín i vyčistit, pokud ale topíte méně kvalitním palivem, čištění jednou ročně stačit nebude. Například hnědé uhlí zanechává víc usazenin.

Kontrola jednou ročně je dostačující, pokud topíte je občas, třeba o víkendu. Častější čištění se vyplatí ve chvíli, kdy hodláte topit denně celou sezonu. Kontrolu komína byste měli dodržovat, i když soukromým osobám reálně asi nehrozí, že by je někdo kontroloval, například hasiči.

Komín se při topení v kamnech postupně zanáší
i (Zdroj: Unsplash)
Komín se při topení v kamnech postupně zanáší (Zdroj: Unsplash)

V případě požáru by to ovšem mohlo mít následky – pokutu od hasičů a snížené pojistné plnění od pojišťovny. Doklady o provedení revize a kontrolách se budou hodit například v případě požáru, protože je budete muset dokázat pojišťovně. Bez toho, že doložíte pravidelnou kontrolu a údržbu komína můžete mít problémy s vyplacením pojistného.

Pokud máte komín k plynovému kotli, pak kontrola komína pro fyzické osoby povinná není, výrobci ji ale doporučují v rámci pravidelné roční kontroly kotle. Revizi musíte mít při instalaci a následně po každém zásahu. Cena za revizi komína se pohybuje u plynového kolem 500–1000 Kč, u klasického komína to je většinou do tisícovky, ceny se zásadně liší podle lokality, délky spalinové cesty a také firmy. Revize přijde většinou na 1000–2500 Kč.

Zásada 3: Nepodceňujte riziko zanedbání kontrol

Pravidelné kontroly jsou ve vašem zájmu. Pokud zanedbáte údržbu komína, hrozí, že se začne ucpávat, což zvyšuje nejen riziko požáru, ale i otravy oxidem uhelnatým. Podle mluvčího Společenstva kominíků České republiky Martina Zemana, může způsobit požár už dvoumilimetrová vrstva dehtu a sazí. „Při této tloušťce sazí v komínové vložce už se jedná o požární nebezpečí. Pokud je tato vrstva sazí a dehtu suchá, tak ji může zapálit plamen například ze spalování papíru, který vyšlehne až do komína. V komíně je při hoření teplota až 1000 °C. Pak k rozšíření požáru na střechu stačí například papírová krabice opřená na půdě o komínovou vložku, která se touto teplotou vznítí,“ říká.

Kmín potřebuje vyčistit alespoň jednou ročně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kmín potřebuje vyčistit alespoň jednou ročně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zásada 4: Nezapomeňte na pojištění

Mít pojištění majetku, nemovitosti a domácnosti je nutnost, podobně jako povinné ručení na auto. Pojištění pro případ požáru je povinnou součástí každého pojištění majetku. Důležité ale je nastavit správně pojistnou částku tak, aby v případě požáru pokryla vzniklé škody.

V situaci, kdy dojde k poškození nebo zničení, vyžadují pojišťovny v případě větších požárů vždy protokol policie ČR a hasičů, protože je nutné znát původ a příčinu požáru. Jde-li například o úmyslný požár nebo velmi hrubou nedbalost v oblasti bezpečnosti, může chtít pojišťovna peníze i po viníkovi, pokud je jeho vina prokázána.

Celková údržba komínů bývá naneštěstí něco, co se odkládá až na poslední chvíli, nebo dokonce až do momentu, kdy už je pozdě. Tak na ni myslete, ať z toho není nějaké mrzení.

Zdroj informací: srovnávač Klik.cz, Společenstva kominíků České republiky

Publikováno: 30.10.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce