reklama

Máte dům? A jste si jistí, že v něm nemáte mosty?

Mosty lidi spojují a domy jim dávají domov. Samozřejmě, že známe rozdíl mezi mostem a domem. Ale víme i to, že v domech bývají mosty. Tepelné. Vznikají špatnou izolací a způsobují jediné: vyhazování peněz ven oknem.

Nežijete pod mostem? Pod tepelným mostem?
i (Zdroj: Huntsman Building Solution / iStock)
Nežijete pod mostem? Pod tepelným mostem? (Zdroj: Huntsman Building Solution)

Jste si jistí, že doma nemáte tepelné mosty?

Vznikají na obvodových zdech a střeše na místech, kde stavba dobře netěsní. To se stává buď kvůli konstrukčním chybám, nebo kvůli špatně provedené či zdegradované tepelné izolaci.

Barvy duhy

Topná sezóna je v plném proudu a právě teď, kdy jsou rozdíly mezi venkovní a vnitřní teplotou velké, lze pomocí infrakamery tepelné mosty odhalit. Nejde o nic složitého, podle barevného spektra, které kamera ukáže, krásně vidět, na kterých místech je jaká teplota. Doporučujeme provést toto měření, pokud máte pocit, že topíte o sto šest, přesto je stále chladno. Možná ne v celém domě, ale v některých místnostech.

Někteří výrobci izolace poskytují termovizní měření jako součást konzultačních služeb. Jde zejména o výrobce stříkané izolace, neboť ta jediná časem nemění svůj tvar či tloušťku a izoluje stále stejně dobře. Což nelze říci například minerální vlně. Ta v důsledku neodborné aplikace, ale také vlivem věku, na některých místech slábne, „sedá“ a vznikají tepelné mosty. Kromě toho, že skrze ně uniká teplo, na těchto místech kondenzují vodní páry, které by jinak pronikly do izolace. Na tomto vlhkém místě v domě dříve nebo později začnou kvést nežádoucí plísně.

Na vlhkém místě v domě dříve nebo později začnou kvést nežádoucí plísně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na vlhkém místě v domě dříve nebo později začnou kvést nežádoucí plísně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dobré a špatné zprávy

Pokud měření infrakamerou odhalilo tepelné mosty, je to dobrá i špatná zpráva. Špatně je, že tam jsou, dobře je, že to víte. A je tu ještě jedna dobrá zpráva: pokud si vyberete stříkanou PUR pěnu, s opravou izolace není třeba čekat do jara.

„Difúzně otevřená stříkaná pěna se dá aplikovat v každém ročním období. Na rozdíl od minerální vaty se dostane opravdu všude, díky čemuž se nebudou tvořit tepelné mosty, což přinese úsporu na topení,“ vysvětluje Lukáš Kmenta, odborník na izolace.

Kromě vynikajících tepelně izolačních vlastností je velkou výhodou stříkané izolace její životnost, která se počítá na desetiletí (25 let a více). Takového nelze dosáhnout s žádným jiným tepelně-izolačním materiálem. To je jeden z důvodů, proč si chytrá či kanadská pěna, jak se jí také říká, získává stále více fanoušků.

Kromě vynikajících tepelně izolačních vlastností je velkou výhodou stříkané izolace její životnost
i (Zdroj: Huntsman Building Solution)
Kromě vynikajících tepelně izolačních vlastností je velkou výhodou stříkané izolace její životnost (Zdroj: Huntsman Building Solution)

Pro lehkost bytí

I když máte tepelné mosty na tom nejcitlivějším místě – na střeše, lze stříkanou pěnou zaizolovat i v tomto ročním období, tedy dokud venku není méně než -38 °C.

„Jako první se odstraní střešní krytina, následně latě a difúzní fólie. Ta se odborným a precizním způsobem vyřízne, což umožní přístup k poškozené minerální izolaci. Odborně vyškolený personál vatu odstraní, vyčistí prostor od všech nečistot a nakonec se zkontroluje parotěsná fólie. Před aplikací stříkané izolace se ještě zkontroluje stav trámů, jejich možné poškození vlhkostí či škůdci a následně se na odkrytý sádrokarton s parotěsnou fólií stříkáním aplikuje izolace. Na závěr se uloží nová difúzní fólie, latě a střešní krytina,“ podrobně vysvětluje postup odborník.

Nejprve je třeba zkontrolovat stav trámů
i (Zdroj: Huntsman Building Solution)
Nejprve je třeba zkontrolovat stav trámů (Zdroj: Huntsman Building Solution)

Podle něj se to dá zvládnout za jediný den a nevzniknou přitom žádné škody na střeše nebo sádrokartonu. „Zakládáme si na tom, abychom předešli komplikacím, které vycházejí z neodborné práce, proto stříkanou izolaci mohou aplikovat pouze akreditovaní technici," doplňuje L. Kmenta.

Zajímavý je také rozdíl v hmotnosti minerální a stříkané izolace. Zatímco stříkaná izolace aplikovaná na metr krychlový váží 8,5 kg, minerální izolace má až 40 kg.

„PUR stříkaná izolace nikdy nemění tvar ani objem a váhou nezatěžuje sádrokarton. Jedná se o izolaci vysoké kvality, která zlepšuje komfort bydlení, šetří náklady na topení i chlazení a navíc zabraňuje vzniku nebezpečných tepelných mostů,“ uzavírá odborník.

Zdroj informací: Huntsman Building Solution

Publikováno: 7.2.2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce