reklama

Co udělat s prověšeným stropem? Podepřete ho

Ve starých domech, kde se dlouhou dobu vše nechávalo v původní podobě, může občas dojít k prověšení nebo dokonce k úplnému propadnutí stropů. Rekonstrukce je v takovém případě poměrně nákladná a náročná. My ale pro vás máme jedno zajímavé řešení, které není sice úplně zadarmo, ale značně ušetří vaší peněženku i ruce.

Prověšený strop
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prověšený strop rozhodně zkuste podepřít, než vám spadne na hlavu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podepírání prověšeného stropu

Pokud jste si všimli, že se ve vašem starém domě povážlivě prověšují stropy, měli byste zpozornět a situaci neprodleně řešit. Jedná se totiž o závažný problém, který by mohl vyústit až k propadnutí se celého stropu. 

U starších a starých domů, u nichž nejsme původními majiteli, máme navíc reálnou šanci, že se nedochovala projektová dokumentace stavby. V takovém případě je potřeba provést měření, která poslouží ke zjištění pevnosti a únosnosti stávajících konstrukcí. Ta probíhají buď:

  • nedestruktivně (bezdrátovými detektory)
  • semidestruktivně (částečným odsekáním, bez ztráty únosnosti)
  • destruktivně (s lokální ztrátou únosnosti)
Míru poškození stropu prověšením by měl posoudit statik
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Míru poškození stropu prověšením by měl posoudit statik (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V rámci posuzování stavu nosných konstrukcí může statik také odebrat vzorky, případně zavést sondy do nosných prvků. Pokud přitom usoudí, že je stavba v havarijním stavu, musí tuto skutečnost neprodleně oznámit stavebnímu úřadu. 

U staveb, které jsou pod ochranou památkové péče, je nutné řešení rekonstrukce průběžně konzultovat, aby tak nedošlo k destrukci historicky cenných pozůstatků. Při rekonstrukci historicky cenných objektů zpravidla kooperují stavební inženýr, architekt, památkář, restaurátor a statik.

Budeme předpokládat, že náš prověšený strop zatím nevykazuje větší závadu a že dům, ve kterém bydlíme, je sice starý, ale není zařazen na seznam historických nebo chráněných budov. Jak tedy strop vrátit do původního stavu, aniž bychom museli celý strop strhávat a znovu stavět?

Jestliže nevíte zcela jistě, jakým způsobem prověšený strop zpevnit, prozatím ho alespoň podepřete lešením
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jestliže nevíte zcela jistě, jakým způsobem prověšený strop zpevnit, prozatím ho alespoň podepřete lešením (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máme pro vás jedno elegantní řešení.

Traverza

Jednodušší, avšak méně vzhlednou variantou je zasazení železné traverzy do kapes v nosných stěnách. Traverza strop zpevní zespodu a zabrání jeho dalšímu prověšování. Pokud je ale takto opravený strop v některé pohledové části domu, většinou budeme muset ještě řešit design. Málokdo se bude chtít při pohledu na strop dívat na traverzu.

Dobrým, ale nepříliš vzhledným řešením je podpěrná železná traverza
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dobrým, ale nepříliš vzhledným řešením je podpěrná železná traverza (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dřevěný trám

Líbivější variantou je vypodložení stropu dřevěným trámem. Trám můžeme také usadit do kapes ve stěnách, anebo vyřešit oporu trámu dřevěnou konstrukcí u obou protilehlých stěn. Základem tedy bude dlouhý trám přes šířku celé místnosti. Takový trám koupíte nejlépe přímo na pile, kde vám ho mohou zhotovit podle vašeho přání co do rozměrů.

Pokud budete podpůrný trám zvedat na dřevěnou konstrukci, je zapotřebí nechat si přitesat nebo přiříznout ještě další trámy. Konstrukce by se mohla velmi hezky vyjímat u dveří, kde by vytvořila falešnou obložku. Na druhé straně pak můžeme vytvořit stejnou konstrukci, případně, pro doplnění rázu selského stavení, vystavět cihlový sloupek.

Jak upevnit svislé trámy do stěny?

Do stěn bude potřeba vyvrtat otvory a do nich nainstalovat chemické kotvy. Chemická kotva se připraví tak, že se vyvrtaný otvor vyčistí, vyplní se směsí chemické malty a do směsi se usadí např. závitová tyč. Chemická kotva potřebuje čas na dokonalé vytvrdnutí. Teprve potom je možné s ní pracovat dál. 

Trámy se ukotví do stěn na chemickou kotvu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Trámy se ukotví do stěn na chemickou kotvu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do svislých trámů se vyvrtají dva nebo tři otvory, které jsou skrze celý trám. Trámy pak přes tyto otvory nasadíme na závitové tyče připravené ve stěně, dáme podložky a matky a dobře utáhneme. Přečnívající konce závitové tyče odřízneme. Pokud nechceme, aby byly matice ve dřevě vidět, zapustíme je hluboko do trámu a překryjeme je dřevěnými zátkami, které mají přesné rozměry otvorů v trámech.

Aby konce závitové tyče nekoukaly ven, opatří se trám dřevěnými zátkami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Aby konce závitové tyče nekoukaly ven, opatří se trám dřevěnými zátkami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak trámy spojit do obložky?

Jestliže jste se rozhodli, že dáte místnosti s prověšeným stropem venkovský a trochu i historický ráz, zkuste použít metodu starých tesařských mistrů a místo spojování trámů vruty, šrouby nebo lepidlem vsaďte na čepy. Čep je výstupek na konci trámu, který se vsazuje do prohlubně čili dlabu v druhém trámu. Čep bývá široký na 1/3 šířky trámu, dlouhý asi jako čtvrtina až polovina výšky trámu. 

Detail ručně vytvořeného čepu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Detail ručně vytvořeného čepu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dlab se vytváří asi o 10 mm hlubší, než je délka čepu, a nesmí být nikdy vypracován napříč přes vlákna. Spojení bývá ještě vyztuženo kolíkem. Čepy vyřízneme pilou, dlab nejprve předvrtáme vrtákem nebo vykružovací hlavicí a ručně dotvoříme požadovaný tvar. Čep i dlab do sebe musí perfektně zapadnout. Je zajímavé, že při srovnání spoje čepem a spoje železnými svorkami se ukázal čep jako podstatně pevnější spoj. 

Spodní část trámu se musí vyklínovat do roviny
Spodní část trámu se musí vyklínovat do roviny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ukotvený trám zkontrolujeme vodováhou
Ukotvený trám zkontrolujeme vodováhou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podpěrný trám

Na takto připravenou dřevěnou konstrukci potom usadíme dlouhý podpěrný trám. Ideální je, pokud můžeme trám pod strop vytáhnout např. pomocí kladky (případně si vyžádáme pomoc několika silných a zdatných jedinců). Podpěrný trám bychom měli upevnit do dřevěné konstrukce dlouhými vruty nebo železnými svorkami, aby nám náhodou jednoho krásného dne neskočil na hlavu. Když máme trám bezpečně usazený na konstrukci, můžeme jej potom i ošetřit proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu. Dřevo také můžeme nalakovat, natřít barvou, napustit olejem nebo voskem. 

Hotová místnost dostala rustikální vzhled
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hotová místnost dostala rustikální vzhled (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zdroj informací: pořad Do montérek!, krytiny-strechy.cz, topnaradi.eu

Publikováno: 9.6.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová