reklama

Na tichý domov myslete už při stavbě!

Rušná silnice před okny, nedaleká továrna, anebo výskající děti na sousedově zahradě… to vše jsou zdroje hluku, se kterými se doma potýkáme. Jak působí na naše zdraví a jak je lze eliminovat, se dozvíte na následujících řádcích.

Hluk je pro naše zdraví nebezpečný
i (Zdroj: Institut zdravého bydlení)
Hluk je pro naše zdraví nebezpečný (Zdroj: Institut zdravého bydlení)

V rámci výstavby i po ní

Vyhlídli jste si pěkný pozemek a chtěli byste si na něm postavit nový dům? Pak buďte ostražití a dobře si rozmyslíte, kdy si pozemek prohlídnete. „Navštívit místo, kde plánujete stavět dům, doporučuji nejen o víkendech, ale i během pracovního týdne. Můžete tak například přijít na to, že je v místě vyšší hlučnost dopravy, než se původně zdálo. Hluk má totiž neblahý vliv na naše zdraví,“ radí Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB).

„Pozor bychom si měli dát ale i na námi produkovaný hluk při výstavbě a omezit tak jeho vliv na sousedy. A stejně tak bychom měli být ohleduplní i v rámci plánování například odpočinkových zón. Pokud si postavíme altán na grilování nebo bazén pod okny sousedovy ložnice, může ho to rušit. Tyto aspekty stavby je dobré se sousedem včas komunikovat, abychom se vyhnuli případným konfliktům. Součástí zdravého bydlení jsou totiž také zdravé sousedské vztahy, které začínají správným geodetickým zaměřením parcely i budovy,“ pokračuje Tomáš Sysel. Doma si chceme odpočinout a ne řešit dohady se sousedem při letní grilovačce.

Vliv hluku na naše zdraví

Na neustálé zvuky, které každý den pronikají do našich domovů, ať už se jedná o dopravu pod okny, hluk z nedaleké továrny či železniční trať přes údolí, jsme si zvykli. Doma bychom měli ale především odpočívat a k odpočinku patří také ticho.

Ministerstvo zdravotnictví vypracovává tzv. hlukové mapy
i (Zdroj: Institut zdravého bydlení)
Ministerstvo zdravotnictví vypracovává tzv. hlukové mapy (Zdroj: Institut zdravého bydlení)

„I při těch nejmenších zvucích se uvolňují stresové hormony adrenalin, noradrenalin a kortizol. Náš nervový systém je proto kvůli neustálému hluku stále v pohotovosti, jinými slovy ve stresu. To je nejen vyčerpávající, ale z dlouhodobého hlediska také pořádná zátěž,“ varuje Tomáš Sysel z IZB, který dále pokračuje: „Dlouhodobé působení hluku může vést i k narušení imunitního systému, což se může projevit nižší odolností vůči infekcím zvýšeným výskytem zánětlivých onemocnění a některých nemocí zažívacího traktu.“

TIP: Hlukové mapy

Hlukem se v České republice zabývá také Ministerstvo zdravotnictví, které na základě evropské legislativy vypracovává tzv. hlukové mapy. „V únoru 2019 zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví výsledky třetího kola zpracování hlukových map, které zahrnují největší městské aglomerace v České republice a dále okolí nejfrekventovanějších silnic, dálnic a železničních tratí. Ukazuje se, že nadměrným hlukem jsou v Česku ohroženy statisíce lidí, přičemž horší je situace v případě rušení nočním hlukem, zejména pokud jde o obyvatele velkých měst. Čtvrtou hlukovou mapu by mělo Ministerstvo zdravotnictví dokončit v tomto roce,“ uvádí Tomáš Sysel z IZB. Pomocí hlukové mapy si tak můžete vybrat oblast, kde je hluku méně.

Jak můžeme hluk zvenčí utlumit?

Potýkáte se hlasitými zvuky linoucími se z ulice, které vám berou klidné spaní? Udělejte ze svého domova zase oázu klidu pomocí oken ve zvukově izolačním provedení. „Za účelem snížení hladiny vnějšího hluku pronikajícího do interiéru jsme pro naše okna vyvinuli speciální úpravu KLIDEA. Okna v tomto provedení jsou osazena speciální skleněnou výplní ze zvukově izolačního trojskla s integrovanou akustickou fólií. Díky tomu dokážou utlumit hluk oproti běžným oknům až o 70 %. Benefitem je také jejich větší bezpečnost proti rozbití či vloupání,“ popisuje Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Při výběru materiálu se přitom omezovat nemusíte – úprava KLIDEA je dostupná pro okna dřevěná, hliníková, dřevohliníková i plastová. Z pohledu hlukového útlumu je u otvorových výplní důležité také těsnění, které by mělo být tak zvaně středové, a správný postup při jejich montáži za použití speciální akustické montážní pěny.

Vsaďte na zvukově izolačního trojskla
i (Zdroj: VEKRA s.r.o.)
Vsaďte na zvukově izolačního trojskla (Zdroj: VEKRA s.r.o.)

Nenechte se rušit

Za nadměrným hlukem ovšem nemusí stát pouze okolí, jeho původce lze někdy nalézt i na vlastním pozemku, třeba v podobě nekvalitního nebo nevhodně umístěného tepelného čerpadla. Příliš hlučné zařízení není nepříjemné jen pro majitele domu, ale může se stát zdrojem problémů se sousedy nebo stavebním úřadem. Co nejtišší chod by tedy při výběru tepelného čerpadla měl být jedním z hlavních kritérií.

„Hlučnost tepelného čerpadla by měla být číselně stanovena hodnotou laboratorně měřeného akustického výkonu v souladu s normou EN12102. Záleží přitom opravdu na každém decibelu, protože každé 3 dB hlučnost zdvojnásobí. Kupříkladu naše čerpadlo ACOND PRO R má hladinu akustického hluku 49,3 dB. Průměrné hodnoty se přitom pohybují kolem 55 až 65 dB,“ vysvětluje Jakub Tykal z ACONDu.

Mnoho výrobců ve svých propagačních materiálech přitom udává pouze akustický tlak, což je přepočtená hodnota uváděná v určité vzdálenosti od tepelného čerpadla. Čím je tato vzdálenost větší, tím je hodnota opticky příznivější. Na tichost čerpadla má vliv i jeho umístění. V bezprostřední blízkosti by neměla být žádná odrazová plocha jako zídka nebo plot.

Tepelné čerpadlo pečlivě vybírejte
i (Zdroj: Acond a.s.)
Tepelné čerpadlo pečlivě vybírejte (Zdroj: Acond a.s.)

Aby se hluk nešířil po domě

Hlasité zvuky ovšem nemusíte hledat jen „za humny“, jak se vypořádat s nadměrným hlukem z vedlejších místností?

Jak odizolovat hluk z vedlejších místností?

Pokud potřebujete utlumit od zbytku domu pouze jeden pokoj, ptejte se po speciálních zvukově izolačních dveřích, které fungují společně se zvukově izolační příčkou. „Při výběru zvukově izolačních dveří se zajímejte, z čeho jsou vyrobené. Pro akustický útlum v rámci interiéru vybírejte dveře s výplní z plné dřevotřísky a s mechanickým prahem, zabudovaným ve spodní hraně křídla. Jakmile dveře otevřete, práh vyjede nahoru, při zavření se zase vysune dolů k podlaze a zaplní mezeru pode dveřmi,“ říká Pavel Hajný, manažer oddělení interiérových dveří značky VEKRA.

Samozřejmostí by měla být správná montáž a použití speciální akustické montážní pěny. Zvukově izolační dveřní komplet je navíc třeba usadit do příčky, která je rovněž v kategorii zvukově izolační.

Ovšem i běžný dveřní komplet může poskytnout patřičný hlukový komfort, který ve většině domácností plně postačí. Klíčem je zvolit vhodné dveře s plnou výplní bez prosklení a dát si pozor také na správnou montáž. „Do ložnic, dětských pokojů a pracoven určitě doporučujeme interiérové dveře v tak zvaném hlukovém standardu. Nejde vyloženě o dveře ve zvukově izolačním provedení, ale jedná se o  dveřní komplet, který má kvalitní akustické vlastnosti přesahující rámec normy, posílený navíc o správnou montáž zárubně,“ vysvětluje Pavel Hajný z VEKRY.

Zvolte plné dveře bez skleněných výplní
i (Zdroj: VEKRA s.r.o.)
Zvolte plné dveře bez skleněných výplní (Zdroj: VEKRA s.r.o.)

Běžně se totiž při osazování zárubní používá montážní pěna, kterou většina výrobců nanáší pouze na několika místech po obvodu zárubně. A právě zde z pohledu zvukové izolace nastává bodovou aplikací problém, protože se tím vytváří volné prostory mezi zárubní a stavebním otvorem, kterými zvuk volně prochází. Tím se zhoršuje schopnost útlumu hluku celého dveřního kompletu.

„Abychom zajistili ideální zvukovou pohodu v interiéru, přistoupili jsme ve všech případech montáže zárubní k aplikaci montážní pěny po celém jejím obvodu, a tím zcela eliminujeme místa pro prostup hluku. Díky tomuto montážnímu postupu docilujeme i u dveří bez certifikace na zvukovou izolaci nadstandardního útlumu hluku, dostatečného pro běžný rodinný interiér,“ dodává Pavel Hajný.

TIP: Pomohou i vestavěné skříně!

Stejně jako mohou domácnosti poskytnout lepší hlukový komfort i běžné dveře, tak i u klasických příček můžete eliminovat prostup zvuků z vedlejších místností – pomocí vestavěných skříní!

Zamezit přílišnému hluku pomohou i vestavné skříně
i (Zdroj: Trachea, a.s.)
Zamezit přílišnému hluku pomohou i vestavné skříně (Zdroj: Trachea, a.s.)

„Jedním z řešení, jak posílit hlukový útlum běžných příček mezi místnostmi, je využít vestavěných skříní, které sahají od podlahy až ke stropu. Zvuk procházející skrz příčku je tak vestavěnou skříní ještě více utlumen,“ říká Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek.

Zdroj informací: Institut zdravého bydlení; Acond a.s.; Trachea, a.s.; VEKRA s.r.o.

Publikováno: 7.6.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce