reklama

Může být chytrá omítka opravdu chytrá?

Omítka je tváří každého domu. Jakmile dojde na natahování omítky, dům dostane finální úpravu a konečně uvidíme, jak vše zapadlo dohromady. Výběr omítky se nesmí podcenit, přestože omítka má sice dobře vypadat, ale tady její funkce zdaleka nekončí.

Omítka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Může být chytrá omítka opravdu chytrá? (Zdroj: Prima DOMA)

Co je chytrá omítka

Omítka je pohledová vrstva na vnějších stěnách. Její funkcí je nejen dobře vypadat, ale má také dům ochraňovat před rozmary počasí, a tím dokáže významně prodloužit životnost celého objektu. Samozřejmě za předpokladu, že je správně provedena.

V současné době je hitem chytrá omítka. Ve zkratce máte na výběr omítku do vlhka nebo do prašna. Ve městě nebo na rušné ulici se určitě vyplatí omítky do prašného prostředí, které zabrání usazování prachu. Pokud váš dům stojí u řeky nebo rybníka zvažte chytrou omítku do vlhka, ta nedovolí množení řas na svém povrchu a dům nebude mít za několik let nevzhledné zelené mapy.

Detail omítky
i (Zdroj: Prima DOMA)
V současné době je hitem chytrá omítka (Zdroj: Prima DOMA)

Speciální fotokatalytické omítky pracují na řadě fyzikálních principů. Při dopadu slunečního světla se aktivuje fotokatalyzátor a dojde k rozložení malých nečistot na povrchu fasády. Při dešti jsou nečistoty spláchnuty dolů. Fasáda s fotokatalytickou omítkou je tedy samočisticí!

Jakou barevný odstín vybrat?

Výběr barevného odstínu závisí plně na vašich preferencích. Zvažte však, jak bude dům vypadat v okolní zástavbě, jestli se barva hodí k celkovému rázu krajiny a jestli je to nadčasová barva nebo jen módní výstřelek. Možná se vám křiklavá modrá zrovna líbí, ale omítka není na rok nebo dva.

Natažení omítky
Výběr barevného odstínu závisí plně na vašich preferencích (Zdroj: Prima DOMA)
Natahování
Mějte na paměti, že barva omítky není tak úplně módní výstřelek, abyste po roce nemuseli barvu měnit (Zdroj: Prima DOMA)

Pozor na rozmary počasí

Než se pustíte do natahování omítky, přečtěte si údaje o předpovědi počasí na několik dní dopředu. V dešti, sněhu nebo tropickém dni omítání raději odložte na jindy. Vždy se řiďte údaji uvedenými od výrobce, obzvláště co se týče teploty. Při velmi nízkých teplotách můžete sáhnout po speciálních omítkách nebo přidat přísadu umožňující pracovat i při nižší teplotě, než uvádí výrobce. Přísady do mrazu a omítka by měla být od jednoho výrobce. V tropických teplotách se při omítání zapotíte nejen kvůli vedru.

Omítka bude schnout příliš rychle a vy nebudete stíhat strhávat a točit. Na omítku také nesmí přímo svítit slunce, takže budete muset lešení zakrýt plachtou. Pokud stihnete natáhnout celý dům a začne vám na nezaschnutou omítku pršet, alespoň zakryjte nebo zameťte lešení, aby na stěny dopadala čistá voda a ne částečky prachu. V této fázi by došlo k zašpinění omítky a žádný samočistící efekt by nepomohl.

Práce1
Před natahováním fasády věnujte péči podkladu (Zdroj: Prima DOMA)
Práce2
Natahování omítky vyžaduje cvik, ale při troše šikovnosti se vše rychle naučíte (Zdroj: Prima DOMA)

Příprava podkladu před omítáním

Před natahováním fasády věnujte péči také podkladu. Ten by měl být samozřejmě rovný, jinak bude hrbolatá i omítka. Naneste jednu vrstvu penetrace, která sjednotí nasákavost. Pokud nestihnete před zimou natáhnout omítku, tak zdi napenetrujte a na jaře postup zopakujte. Vrstva penetrace v zimě zabrání před nasáknutím vlhkosti. Dnes si již můžete vybrat penetraci v podobném odstínu, jako je finální barva fasády. Nebudete se muset stresovat, že vám bude někde něco prosvítat.

Natahování omítky krok za krokem

Natahování omítky vyžaduje cvik, ale při troše šikovnosti se vše rychle naučíte. Ideální je si pozvat partu kamarádů a už ve čtyřech zvládnete natáhnout jednopodlažní rodinný dům úplně v pohodě. V první řadě si namíchejte omítku podle pokynů výrobce a nerezovým natahovačem ji natahujte na stěnu. Po nanesení ji strhávejte dolů, než dosáhnete požadované tloušťky, všude musí být stejně tlustá.

Než omítka zaschne, musí se plastovým natahovačem zatočit. To vytvoří finální design. Pokud omítku točí více lidí, tak musí všichni točit jedním směrem, jinak budou vidět nevzhledné přechody, které jsou občas vidět mezi jednotlivými patry panelových domů.

Pozor na strakapouda

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26.6.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář