reklama

Poradíme vám jak na realizaci zahrady

Pokud už máte hotovou hrubou stavbu, tak se můžete pustit do realizace zahrady. Než začnete, tak si přečtěte náš článek, kde se dozvíte, kdy začít, jak řešit problém s nekvalitní půdou, jaký zvolit závlahový systém a jak konkrétně postupovat při realizaci zahrady.

Realizace zahrady
i (Zdroj: Depositphotos)
Realizace zahrady (Zdroj: Depositphotos)

Jak vyřešit nekvalitní půdu na pozemku?

Na zahradě můžete mít jeden ze tří druhů půdy: lehkou, středně těžkou a těžkou. Ideální je středně těžká půda, která obsahuje kombinaci jílu i písku. Tento typ půdy je dostatečně úrodný.

Lehká půda se vyznačuje vysokou písčitostí a z toho vyplývající sníženou schopností zadržování vody. Půda proto rychle vysychá. Zlepšení jejich parametrů dosáhneme přidáním kompostu nebo trochy jílu.

Pokud máte na zahradě těžkou půdu, pak v ní převažuje jíl. Tato půda až moc dobře zadržuje vodu, nedostatečně zásobuje rostliny kyslíkem a není moc úrodná. Vzhledem ke své vysoké tvrdosti je také náročnější na obdělávání. Pro zlepšení jejích vlastností se nabízí řešení ve formě rekultivace. Ta spočívá v promíchání současné zeminy s pískem a substrátem, čímž se podstatně zvýší její úrodnost.

Technika
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokud máte hotovou alespoň hrubou stavbu, pak přichází na řadu realizace zahrady (Zdroj: Prima DOMA)

Kdy začít s realizací zahrady?

Pokud máte hotovou alespoň hrubou stavbu, pak přichází na řadu realizace zahrady. Ta můžete začít téměř kdykoliv během roku, ale ideální období pro začátek je jaro a podzim. V těchto obdobích je nejsnadnější pro rostliny aby se aklimatizovaly. Realizace mimo tato období je možná, ale pak je nutné rostliny mnohem více zalévat.

Nezapomeňte, že před začátkem realizace je potřeba vypracovat projekt, aby byla jasná budoucí podoba zahrady. Vypracování projektu od zahradního architekta trvá v řádu týdnů, takže je vhodné zahrnout do plánování i tento krok.

Zemina
Samotná realizace zahrady pak začíná přípravou terénu (Zdroj: Prima DOMA)
Písek
Pro zlepšení vlastností půdy se nabízí řešení ve formě rekultivace (Zdroj: Prima DOMA)

Jak se postupuje při realizaci zahrady?

Základem je vždy podrobný plán. Samotná realizace pak začíná přípravou terénu. Pomocí půdní frézy se načechrá a zarovná terén a v případě nutnosti se provede i rekultivace pomocí písku a substrátu. Následně se podle nákresu rozmístí tvary záhonů a do nich se na vyznačená místa vysadí jednotlivé rostliny. Dále se umisťují přechody mezi trávníkem a záhony, které zajistí, aby se trávník nerozrůstal a usnadní sekání. Tyto přechody můžete vytvořit pomocí obrubníků, kamínků nebo třeba palisád.

Instalace potrubí závlahového systému musí být umístěno ještě před pokládkou trávníku. Až po instalaci, zapojení a ověření bezchybné funkčnosti závlahového systému přichází na řadu trávník. U toho se nabízí 2 možnosti: pokládka kobercového trávníku nebo výsev nového. Pokládka kobercového trávníku je sice dražší, ale budete mít u domu okamžitě krásný, sytý, zelený trávník. Budete muset pouze počkat 2 týdny, než se uchytí, ale pak jej můžete naplno využívat. Výsev nového trávníku je levnější variantou. Musíte však počítat s tím, že bude trvat o něco déle, než budete mít hezký trávník. Obvykle se dosáhne očekávaného výsledku po několika měsících.

Stříhání
Staré a přerostlé stromky a keře se musí ostříhat a upravit (Zdroj: Prima DOMA)
Živý plot
Původní dřeviny a živé ploty se mohou pouze zkultivovat (Zdroj: Prima DOMA)

Jak je to se závlahou?

Jedna varianta řešení zavlažování je pomocí výsuvných rozstřikovačů. Ty jsou v klidovém stavu zapuštěny, takže nehrozí, že byste o ně zakopli. Při spuštění se však tlakem vody vysunou a začnou kropit zahradu. Čas spuštění je možné nastavit na řídící jednotce a některé systémy je možné dokonce připojit na chytrou domácnost.

Druhou variantou je zavlažování pomocí nadzemních kapacích trubek. Nadzemní kapací trubky jsou instalovány okolo rostlin a mohou se schovat pomocí štěrku nebo mulčovací kůry. Postupně pak uvolňují vodu a průběžně zalévají rostliny. Toto řešení je vhodné zejména pro keře.

Třetím řešením jsou podzemní kapací trubky. Ty jsou umístěny až 10 cm pod zemí, takže nijak nekazí vzhled zahrady. Tento systém je velmi úsporný, ale počáteční náklady na něj jsou celkem vysoké.

Výkop
Instalace potrubí závlahového systému musí být umístěno ještě před pokládkou trávníku (Zdroj: Prima DOMA)
Závlaha
Po instalaci přijde na řadu ověření bezchybné funkčnosti závlahového systému (Zdroj: Prima DOMA)

Při výběru zavlažovacího systému je potřeba vybrat také zdroj vody. Tím může být například nádrž na dešťovou vodu nebo studna. Toto rozhodnutí však souvisí s možnostmi pozemku.

Plánujete zahradní jezírko?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13.6.2021, Autor: Nicholas Nazarčuk, Profil autora: Nicholas Nazarčuk