reklama

Frézování komínu a následné vložkování

Při rekonstrukci je populární volbou vložkování komínu. Obvykle však nestačí průměr vnitřního otvoru a vložka neprojde. V tu chvíli přichází na řadu frézování, kterým se otvor zvětší. Jak na to a na co si dát pozor? To se dozvíte v tomto článku.

Muž na střeše
i (Zdroj: Depositphotos)
Vložkování komínu (Zdroj: Depositphotos)

Z jakého důvodu se komín frézuje?

Při rekonstrukci komínu se nabízí dvě hlavní možnosti: zbořit komín a postavit znovu nebo levnější varianta, vyvložkování komína. Právě vyvložkování je díky nižší ceně oblíbenou volbou, která nabízí kvalitní výsledek. Při volbě vyvložkování komínu ale může nastat problém, že vložka (trubka), která se do komína vkládá, neproleze otvorem. V tom případě přichází na řadu frézování, které slouží ke zvětšení otvoru, aby vložka bez problému prošla.

Jak se zjistí, že se musí komín frézovat?

Montážní firma před vložkováním komínu přijede se zkušebními trubkami, které jsou zavěšeny na poutku. Následně ji spustí dolů, a pokud tato zkušební trubka bez problému projde, pak není potřeba frézovat a může následovat vložkování. V opačném případě je potřeba otvor zvětšit pomocí frézování. Příčinou neprůchodnosti komínu obvykle bývá zanesení dehtem, nevhodné rozměry nebo záhyby, které brání pevné vložce v průchodu.

Jak se postupuje při frézování komínu?

Jak už bylo uvedeno v předchozím odstavci, nejprve je nutné vyzkoušet průchodnost komínu a zjistit o kolik centimetrů bude potřeba otvor zvětšit. Na základě rozměrů pak dojde k výběru vhodného nástavce na frézu. Ta se umístí dolů, do ústí komínu a na vrchní konec komínu se umístí úchyt s lanem. Fréza je ve tvaru válce, na kterém jsou připevněny malé řetězy z ocelových ok, které po roztočení obrousí otvor komínu do požadovaného rozměru. Po roztočení frézy ji dělník postupně vytahuje vzhůru. Tím zajistí, že je celý komín volně průchodný a vejde se do něj vložka.

Po dokončení je důležité opět zkontrolovat statiku pláště. Je vhodné se ujistit, že při frézování nevznikla nikde prasklina a neuvolnila se žádná z cihel. Pokud objevíte nějaká poškození, pak bude nutné dané místo opravit ještě před vložením vložky do komínu. Pokud máte zajištěnou statiku, pak přichází na řadu úklid suti. Mnoho firem však nabízí v rámci prací i její odklizení a odvoz

Oprava komínu
i (Zdroj: Depositphotos)
Oprava komínu po frézování. (Zdroj: Depositphotos)

Na co je potřeba dávat pozor?

Na závěr máme 4 důležité body na které je nutné dát pozor, aby se frézování povedlo bez problému.

  • Než začnete frézovat ověřte si, že je komín v dobrém technickém stavu. Pokud nemá komín dobrou statiku, pak se při frézování ještě více poškodí.
  • Dále musíte mít vybraný způsob vytápění (palivo) a kamna. Na základě toho budete vědět, jak velký průměr musí mít vložka, kterou povedeme komínem.
Krb
i (Zdroj: Depositphotos)
Výběr kamen a paliva ovlivňuje potřebný průměr komínové vložky (Zdroj: Depositphotos)
  • Při frézování počítejte s rezervou. Pokud například plánujete použít vložku o průměru 23 cm, pak počítejte rezervou alespoň 2 cm a vyfrézujte otvor o průměru 25 cm.
  • Při frézování komína je důležité myslet na to, aby množství odebraného materiálu nenarušilo jeho statiku. Stačí dodržet základní pravidlo a odebrat maximálně ⅓ tloušťky pláště. Například u komínu s pláštěm 15 cm není možné odebrat více než 5 cm. Pokud by se odebralo víc, pak by bylo riziko, že komín spadne.

Víte jak vybírat krbová kamna?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28.5.2021, Autor: Nicholas Nazarčuk, Profil autora: Nicholas Nazarčuk

Mohlo by vás dále zajímat

Karlozor a začarovaný kruh - budou první kamna nebo komín?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na stavbě jsme řešili zajímavou posloupnost prací. Kamnář povídá, nainstaluju vám kamna, ale nejdřív udělejte vložku do komína. Komínáři zase na to, nejdřív kamna, pak vložka bude.