reklama

Obecné zásady pro obkládání koupelny

Obkládání koupelny je důležitý milník ve stavbě nebo rekonstrukci našeho bydlení. Můžeme vsadit na šikovného řemeslníka nebo se do akce pustíme sami. Avšak i šikovného řemeslníka poznáte snadno, protože používá některé důležité zásady, díky kterým je dlažba a obklady provedena správným způsobem. A pokud jste se rozhodli obložit si koupelnu svépomocně, pak právě pro Vás je určen náš dnešní článek, který přináší všechny důležitá pravidla pro obkládání.

Koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Obecné zásady pro obkládání koupelny (Zdroj: Depositphotos)

Při obkládání koupelny se začíná odspodu, přičemž je nutné si důkladně zarovnat podklad. Ten se nechá zaschnout, u sprchového koutu nezapomeňte také na hydroizolaci. Pak následuje teprve pokládka vlastní dlažby, kterou si vybírejte podle vašich požadavků. Základem je si vybírat velikost obkladů podle velikosti koupelny, takže čím větší koupelna, tím použijte větší obklady. Také světlá barva opticky zvětšuje prostor. Minimalizaci spár mezi jednotlivými obklady lze provést pomocí kalibrovaných, broušených obkladů.

Příprava
Příprava podkladu pod keramickou dlažbu (Zdroj: Prima DOMA)
Obklady
Základem je si vybírat velikost obkladů podle velikosti koupelny (Zdroj: Prima DOMA)

Při obkládání opravdu důkladně vyrovnejte podklad a použijte terče, které slouží k zarovnání jednotlivých obkladů. Při obkládání je zapotřebí připravit si lepidlo a obkládat od spodní druhé řady na stěně, která je zarovnána na prkno nebo terč, pak se pokračuje v pokládce dlaždic na podlahu, a až poté jsou dořezány a douloženy obklady první řady nad podlahou na stěnách. Pohledově dlažba patří vždy pod obklad. Stejnou sérii můžete použít pro dlažbu i obklad, ale musí to být jasně deklarováno výrobcem, protože obklady, neurčené na dlažbu by velmi pravděpodobně popraskaly, protože jsou slabší. Mrazuvzdorné obklady a dlažby jsou robustnější, avšak práce s nimi je podstatně horší, materiál je totiž silnější.

Řezání
Velké plochy dlaždic se řezají ruční řezačkou (Zdroj: Prima DOMA)
Obkládání
Při obkládání opravdu důkladně vyrovnejte podklad a použijte terče (Zdroj: Prima DOMA)

Kamenické rohy jsou jedním z termínů, které se v obkladech začínají čím dál častěji používat. Jde o to, že takto vzniklé rohy jsou docíleny dobrušováním pomocí rozbrušovačky nebo pásové brusky s hrubým smirkem, kdy jde rohy perfektně srazit k sobě. Jedná se o náročnější zakončení rohů, ale s velmi pěkným vzhledovým efektem. Většinou se tato technika používá u dřevěného designu. Využití pásové brusky je vhodné vzhledem k tomu, že práce s ní je jemnější, kdežto rozbrušovačkou můžete nechtěně ubrousit víc, než chcete. Může například dojít i k poškození glazury. Kamenické rohy jsou však určeny pro provedení pouze těm řemeslníkům, kteří tuto techniku perfektně ovládají.

Vykružování
Diamantovým kotoučem vykroužíme otvory pro vodovodní baterii (Zdroj: Prima DOMA)
Lepení obkladů
Lepení obkladů začíná vždy druhou řadou (Zdroj: Prima DOMA)

Spárovací hmoty existují v mnohých různých barvách. Kromě klasických cementových jsou k dispozici i epoxidové, které mají nejen velkou odolnost proti plísni, zároveň jsou ale odolné i po stránce barevné stálosti. Někteří profesionálové epoxidové spárovací hmoty ke sklu. Aplikace spárovací hmoty je jednoduchá, po rozmíchání následuje zatlačení do spár pomocí gumového natahováku. U epoxidové spárovací hmoty je nutné po spárování nutné omývat teplou vodou, do které je nutné přimíchat technický benzín. U cementových hmot postačí voda studená. U aplikace dlažby je obecně vhodné na každou část obkladů a dlažeb použít více lepidla a poklepat při položení gumovou paličkou. Eliminuje se tím nežádoucí tvorba vzduchových kapes, ve kterých nemá materiál oporu a při rázu se může zbortit.

Design
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při výběru obkladů a dlažby se řiďte nejen designem (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 2.5.2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček