Šikovná kamna nejen pro chladné večery

Šikovná kamna nejen pro chladné večery (Zdroj: Depositphotos)

Studené zimní měsíce jsou sice už za námi, ale i během teplejší části roku potřebujeme v našich zeměpisných šířkách občas přitopit. V takových chvílích není potřeba vytápět celý dům a spouštět centrální vytápění.

V domě by proto neměla chybět stará dobrá kamna ovšem v moderním hávu, která například v pasivních domech dokáží doslova "tepelné“ zázraky. S výběrem takových kamen byste měli začít už ve chvíli, kdy vzniká projekt vašeho nového domu nebo rekonstrukce toho staršího. Projektant vypočítá potřebný výkon kamen podle míry tepelných úniků, protože tento ukazatel se zase mění podle míry zateplení domu. A poradí vám také, jaký typ kamen by se do vašeho domova nejlépe hodil.

Nechte si poradit

Kamna by měla odborným doporučením odpovídat, protože jejich celkový výkon nemá být ani příliš silný, ani příliš slabý. Pokud například koupíte zbytečně silná kamna, jejichž plný výkon stejně nevyužijete, uškodí to samotným kamnům. Je to zkrátka něco podobného jako kdyby superrychlé ferrari muselo neustále jezdit jenom padesátkou.

Projektant vám pomůže s výběrem vhodného typu kamen i proto, že dobře zná parametry zateplení nebo toho, nakolik je váš dům "pasivní“. Když s jeho pomocí vyberete ta správná, zjistíte, že jste si domů pořídili doslova zázrak. V některých domech stačí jedna taková kamna zajistit při správném provozu akumulované teplo více než na jeden den.

Koš u kamen
V moderních kamnech lze topit dřevem, ale třeba také briketami nebo uhlím (Zdroj: Depositphotos)

Obecně lze říct, že do starších rekonstruovaných domů se nemusíte bát pořídit kamna s větším výkonem a do nízkoenergetických až pasivních domů postačí ta s menším, aby tento výkon nebyl vyšší než tepelná ztráta. Pokud sháníte kamna pro starší, ale dobře zateplenou vilku, pak vyberte taková, která tvoří z pohledu výkonu tzv. zlatý střed. S tím vším vám poradí nejen architekti, ale také prodavači ve specializovaných prodejnách a hobby marketech.

Na čem záleží

Až do takového obchodu vyrazíte, určitě se vás budou ptát na průměr komínové zdířce, ke které budou kamna připojena. To je důležité vědět, protože každý typ má určitý průměr kouřovodu. Měli byste mít také jasno, k čemu budou kamna primárně sloužit, jestli s nimi budete pravidelně vytápět celý objekt nebo zda budou určena pouze k přitápění třeba během chladného letního večera.

Kamna s medvědem
K umístění kamen v interiéru dobře poslouží i bývalý krbový prostor (Zdroj: Depositphotos)

Výkon kamen je závislý také na tom, čím se v nich topí, nejčastěji to bývá dřevo nebo uhelné brikety. Podrobné informace včetně těch, které se týkají výhřevnosti a výkonu, najdete vždy v technických parametrech od výrobce, takže je má k dispozici projektant i vy a můžete se v klidu rozhodnout.

Vsaďte na akumulaci

Až si vyberete ta správná z pohledu technických detailů, můžete se zaměřit na to, jak budou kamna vypadat. Už při prvním průzkumu na internetu zjistíte, že výběr je skutečně široký, což si potvrdíte i při návštěvě kamenné prodejny.

Nejvíc jsou v kursu kamna litinová nebo kachlová, které najdete v klasickém designu, ale také moderní s bohatým prosklením. Kachle nejsou jen samoúčelným designovým detailem, ale slouží především jako akumulační prvek. Jakmile v kamnech zatopíte, náběh tepla je pozvolný a i po vyhoření topiva sálají dál. V podstatě tak v malém simulují to, co dokázala stará kachlová kamna, která známe z vesnických chalup i zámeckých interiérů.

K podobnému účelu slouží i kameny, které jsou u moderních kamen používány místo kachlů. Takové přirozené akumulátory se vždycky hodí, takže na ně při výběru nezapomeňte.

Topná sezona
Moderní kamna jsou ideální variantou pro přitápění během chladnějších dní roku i mimo hlavní topnou sezonu (Zdroj: Depositphotos)

Co je ještě dobré vědět:

  • U některých kamen najdete v technických specifikacích informaci o terciálním vytápění. Co to znamená? Tento druh vytápění zvyšuje efektivitu kamen tím, že spalovaný vzduch, který je ve spalovací komoře, neuteče rovnou do komína. Místo toho několikrát „proběhne“ komorou a my ho můžeme při vytápění maximálně využít.
  • Před instalací kamen nezapomeňte, že musí stát na nějakém nehořlavém tedy žáruvzdorném podkladu. K tomuto účelu dobře slouží nehořlavé sklo, plech nebo vhodný typ dlažby.
Krbovky
Při výběru kamen byste měli vědět, čím chcete topit a jaký je průměr kouřovodu (Zdroj: Depositphotos)

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu