reklama

Investice do zabezpečovacího systému se vám vyplatí

Zabezpečovací systémy jsou v dnešní době prakticky nutností. Ochrana proti vloupání nebo požáru nám může ušetřit pěknou spoustu starostí a mnohým přinese klidnější spánek. V současnosti jsou zabezpečovací systémy na opravdu vysoké úrovni a můžete ochránit prakticky každičký kousek domácnosti.

Mobil, tablet
i (Zdroj: Depositphotos)
Celý systém elektronického zabezpečení je možné ovládat přes mobilní telefon (Zdroj: Depositphotos)

Elektronický zabezpečovací systém

Elektronický zabezpečovací systém (EZS) je poplachový systém pro detekci pohybu osob nebo narušení hlídaného prostoru. Systémy jsou již velmi moderní a mohou fungovat na principu buď jedné základny a libovolného množství čidel, anebo jsou jednotlivé části na sobě nezávislé.

Základna je jakýsi mozek celého systému, s čidlem je propojena kabelem nebo bezdrátově. Při spuštění poplachu spustí signalizaci, obvykle jde o sirénu. Ovladačem můžeme programovat základnu. Za ovladač můžeme považovat klávesnici přístroje, mobilní telefon nebo podrobněji nastavit přes počítač.

Zadávání kódu
i (Zdroj: Depositphotos)
Při narušení se spustí alarm (Zdroj: Depositphotos)

Co všechno nám může chránit EZS?

Nejčastější místo vstupu zlodějů jsou okna a dveře. Ty jsou hlídány magnetickými detektory. Pohybová čidla reagují na pohyb a posílají signál do ústředny, modernější přístroje zároveň odešlou i obraz celého prostoru.

Technicky vzato můžete k elektronickému zabezpečovacímu systému připojit jakýkoliv detektor, který je schopen vysílat signál. Můžete si tak zabezpečení domu přizpůsobit zcela svým požadavkům. Například spouštění předokenních rolet, zavíraní garážových vrat nebo brány a podobně.

Pohlídá stavbu i celý dům

EZS je dobré nainstalovat už v průběhu stavby domu. Na stavbě se vždy nachází spousta materiálu a také drahé nářadí. Neobydlené domy a stavby lákají nevítané návštěvníky a vy můžete zažít nepříjemné překvapení.

Zabezpečení provizorně namontujte už během stavby. Po dokončení nemusíte kupovat žádné nové přístroje, ale jen přesunete stávající řídící jednotku na cílové místo. Nejčastěji ke vstupním dveřím, kde ji můžete před odchodem z domu aktivovat.

Kamera
i (Zdroj: Depositphotos)
Čidla reagují na pohyb (Zdroj: Depositphotos)

Detektor kouře a plynu

Detektory kouře jsou v dnešní době v novostavbách povinné. Doporučujeme je použít už ve fázi výstavby, protože zde může vzniknout v nestřeženém okamžiku požár. Detektor kouře je napojen na agenturu a při zaznamenání kouře nebo při zvýšení teploty vás agentura kontaktuje telefonicky, pokud se neozýváte, tak ihned vyráží na kontrolu místa.

V domech s plynovým kotlem si pořiďte detektor plynu. Mnoho otrav oxidem uhelnatým je naprosto zbytečných. Detektor vedle kotle vás upozorní na nebezpečí už při velmi malé koncentraci unikajícího plynu. Oxid uhelnatý je obzvláště nebezpečný, protože je bez barvy a zápachu a nejde jej rozpoznat. Ve vyšších koncentracích je často již pozdě. Myslete na svoji bezpečnost. Detektor stojí pár stovek, ale může doslova zachránit život.

Detektor kouře
i (Zdroj: Depositphotos)
Detektor kouře je napojen na agenturu (Zdroj: Depositphotos)

Snadné nastavení přes mobilní telefon

Celý systém elektronického zabezpečení je možné ovládat přes mobilní telefon. Senzor vás přes aplikaci upozorní na otevřené okno, a když začne pršet, nebudete mít vyplavený dům. Po příchodu domů vypnete senzory pohybu, ale hlásič požáru, detektor plynu a senzor oken zůstanou zapnuty.

Můžete také chytře programovat svoje předokenní rolety, aby se každé ráno vytahovaly a večer sjížděly dolů. Až pojedete na dovolenou, stále to bude vypadat, že v domě někdo je, což může odradit nevítané návštěvníky.

Zabezpečení a pojišťovny

Zástupci pojišťoven doporučují svým klientům vybavit domácnost bezpečnostními prvky včetně EZS. V případě vloupání může mít zabezpečení markantní vliv na výši vyplacené částky. Pojišťovny zohledňují nejen elektronické zabezpečení, ale také bezpečnostní dveře, chytrou domácnost s prvky na zmatení zlodějů a stínicí techniku.

Publikováno: 2.4.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář