reklama

Instalace fotovoltaických panelů se bát nemusíte

Instalace fotovoltaických panelů není žádná věda. Naopak, nejde o nic složitého, a navíc je to zábava. Stačí se jen držet několika zásad a vše předem konzultovat s odborníky. Ti jsou pro úspěšnou realizaci rozhodující. Pokud budete pracovat poctivě a dáte na jejich rady, nebo si necháte panely přímo namontovat, úspěch je prakticky zaručen.

Fotovoltaika
i (Zdroj: Prima DOMA)
Instalace fotovoltaických panelů se bát nemusíte (Zdroj: Prima DOMA)

Máte dobrou střechu? Pak není problém

První věcí, která je pro instalaci sluneční elektrárny důležitá, je stav střechy. Pokud máte nové krovy nebo třeba i starší, ale v dobrém stavu, není problém. V opačném případě je možné vazbu dodatečně zpevnit třeba zesílením krokví. To se ale dělá jen ve výjimečných případech. Fotovoltaické panely jsou totiž velmi lehké - váží jen několik kilogramů.

Instalace držáků
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na střešní krytiny se přišroubují držáky panelů (Zdroj: Prima DOMA)

Kopat se nebude, sekat ano

Pokud si nedáte fotovoltaické panely přímo na zem, což se v praxi běžně nedělá, nemusíte se obávat výkopových prací. Patrně však bude nutné sekat do zdi, kde povede elektroinstalace ze slunečních panelů do domácího rozvaděče. Drážky je možné vytvořit pomocí drážkovací frézy. Práce s nástrojem probíhá rychle, a když „drážkovačku“ napojíte na odsávání, tak také bezprašně. Pokud se chcete bouracím pracím vyhnout úplně, můžete vést kabely ve speciálních lištách přímo po zdi.

Panel
i (Zdroj: Prima DOMA)
Panely je potřeba na střechu vynosit (Zdroj: Prima DOMA)

Deště se nebojte, rzi také ne

Samotná instalace fotovoltaických panelů probíhá obvykle do speciálních profilů, které se přišroubují na střešní krytinu. Sluneční panely se do nich jednoduše zasunou. Otvory pro montáž profilů je třeba důkladně utěsnit, stejně jako otvory, kudy se provlékají kabely. Používají se k tomu speciální průchodky, které dokonalou vodotěsnost zaručí. Montážní konstrukce je vyrobena z materiálu, který nepodléhá korozi. Tím je zajištěna dlouhodobá životnost.

Připevnění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do držáků se nasadí solární panely (Zdroj: Prima DOMA)

Technická místnost výhodou, nikoli nutností

Pokud máte doma technickou místnost, kde se uloží měnič fotovoltaické elektrárny nebo akumulátory, do nichž se energie ukládá, máte po starostech. V opačném případě musíte v domě najít odpovídající bezprašné a suché místo. Stačí garáž nebo sklep, ten nesmí být vlhký.

Zpevnění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Solární panely se propojí mezi sebou (Zdroj: Prima DOMA)

Myslete na údržbu

Na prašnost pozor také u samotných fotovoltaických panelů. Zejména kvetoucí stromy dokážou na jaře a v létě povrch panelů pokrýt souvislou vrstvou pylu, která snižuje účinnost systému. Problém má jednoduché řešení – na střechu naistalujete servisní schůdky. Zaprášené panely pak dokážete snadno omést a zjednodušíte si i případné servisní zásahy. Platí to zejména u střech s nižším sklonem. Někdy k očištění postačí vydatnější déšť.

Solární panely
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celý fotovoltaický systém se napojí na vnitřní rozvody (Zdroj: Prima DOMA)

TIPY:

  • fotovoltaické panely si raději než na trávník dejte na střechu. Budou využívat sluníčko delší dobu a na zahradě ušetříte místo.
  • kabely od elektrárny nemusíte do zdi zasekávat. Rychlejší je použít speciálních plastové profily, kam se dá elektroinstalace ukrýt.
  • volně ložené kabely můžete svázat stahovací páskou nebo je dát do chráničky.
  • při vrtání do střechy dbejte na řádné utěsnění otvorů. Nejlepší je použít speciální průchodky a tmely.
  • měnič elektrárny je citlivé zařízení. Přišroubujte ho na suché a bezprašné místo.

Publikováno: 18.1.2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč