Bourání příčky může být zábava. Hlavně pozor na statiku

Bourání příčky může být zábava. Hlavně pozor na statiku (Zdroj: Depositphotos)

Ačkoli se to nezdá, budování je někdy také o bourání. A když mluvíme o rekonstrukci, platí to dvojnásob. Z bourání příček nemějte strach. Zároveň ho ale nesmíte podcenit a dejte na rady statika. Pak může být demolice zdi zábavou.

Než se do bourání příčky pustíte, je dobré zvážit důvody, proč ji vůbec potřebujete odstranit. Příčky měly svoje opodstatnění v minulosti, kdy rozdělovaly obytný prostor na více celků. Dnes chtějí být rodiny pohromadě a nic by jim nemělo stát v cestě – a zdi už vůbec ne. Často to platí o propojení kuchyně a obývacího pokoje.

Navrtání
Při odstranění omítky se může objevit nástraha v podobě kamenné zdi (Zdroj: Prima DOMA)

Než vezmete do ruky kladivo

Příčky klamou tělem. Tenké zdi jsou často postavené z cihel „na štorc“ a vůbec nevypadají, že by měly plnit nějakou důležitou funkci. Jenže příčky někdy podpírají také strop a mohou mít zásadní vliv na statiku. Proto musí každému bourání příčky, a vlastně jakémukoli většímu zásahu do zdi, předcházet konzultace se statikem. Až pokud od něj dostanete „zelenou“, můžete s bouráním zdiva začít.

Bourání
Práci vám podstatně ulehčí elektrické demoliční kladivo (Zdroj: Depositphotos)

Velká hračka pro velké kluky

Pokud nechcete na stavbě působit jako technologický dinosaurus, ruční sekáček s kladivem nechte ve skříni a na bourání si pořiďte nebo půjčte demoliční kladivo. Práce s ním je opravdová zábava a demolice příčky jde jedna radost. S bouráním se začíná v horní části zdi. Pozor na elektrické a další rozvody, které se mohou ve zdi nacházet. A pokud demolujete zeď za běžného provozu dalších částí domácnosti, použijte krycí plachty – jemný prach se snadno rozšíří po celém bytě a jeho odstranění trvá nepříjemně dlouho.

Bourací kladivo
Bourací kladivo někdy nemusí stačit, na řadu může přijít i diamantový řezací kotouč (Zdroj: Prima DOMA)

Kam s odpadem?

Jestli vám někdo poradí, abyste vybouranou suť zakopali na zahradě, neposlouchejte ho. Stavební odpad patří na skládku nebo ho můžete nechat odvézt firmou, která z něj vyrobí materiál pro další použití. Ve výjimečném případě můžete zbytky cihel a omítek použít jako podklad třeba pod venkovní dlažbu. To ale platí pouze v případě, že jde opravdu o malou frakci. A i tu lze použít jen jako spodní podkladovou vrstvu – pro ukládání samotných dlažebních kostek a jejich vyrovnání se nehodí.

Odpad
Zbytky zdi odvezte na skládku. Je to nejjednodušší řešení (Zdroj: Depositphotos)

Tipy:

  • Bourání příček musí posvětit statik. Obvolejte jich víc, ceny se různí.
  • Bourací kladivo si nemusíte kupovat. Klidně si ho půjčte ve stavebninách. Středně velkou příčku zbouráte za jediné dopoledne.
  • Při demolici příčky používejte ochranu sluchu, očí a respirátor. Pokud je to potřeba, zakryjte ostatní prostory ochrannou fólií – jemný prach ze suti se jinak dostane všude.
  • Suť je nejlépe odvézt na skládku. Sběrné dvory ji obvykle neberou.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu