Než se do bourání příčky pustíte, je dobré zvážit důvody, proč ji vůbec potřebujete odstranit. Příčky měly svoje opodstatnění v minulosti, kdy rozdělovaly obytný prostor na více celků. Dnes chtějí být rodiny pohromadě a nic by jim nemělo stát v cestě – a zdi už vůbec ne. Často to platí o propojení kuchyně a obývacího pokoje.

Než vezmete do ruky kladivo
Příčky klamou tělem. Tenké zdi jsou často postavené z cihel „na štorc“ a vůbec nevypadají, že by měly plnit nějakou důležitou funkci. Jenže příčky někdy podpírají také strop a mohou mít zásadní vliv na statiku. Proto musí každému bourání příčky, a vlastně jakémukoli většímu zásahu do zdi, předcházet konzultace se statikem. Až pokud od něj dostanete „zelenou“, můžete s bouráním zdiva začít.

Velká hračka pro velké kluky
Pokud nechcete na stavbě působit jako technologický dinosaurus, ruční sekáček s kladivem nechte ve skříni a na bourání si pořiďte nebo půjčte demoliční kladivo. Práce s ním je opravdová zábava a demolice příčky jde jedna radost. S bouráním se začíná v horní části zdi. Pozor na elektrické a další rozvody, které se mohou ve zdi nacházet. A pokud demolujete zeď za běžného provozu dalších částí domácnosti, použijte krycí plachty – jemný prach se snadno rozšíří po celém bytě a jeho odstranění trvá nepříjemně dlouho.

Kam s odpadem?
Jestli vám někdo poradí, abyste vybouranou suť zakopali na zahradě, neposlouchejte ho. Stavební odpad patří na skládku nebo ho můžete nechat odvézt firmou, která z něj vyrobí materiál pro další použití. Ve výjimečném případě můžete zbytky cihel a omítek použít jako podklad třeba pod venkovní dlažbu. To ale platí pouze v případě, že jde opravdu o malou frakci. A i tu lze použít jen jako spodní podkladovou vrstvu – pro ukládání samotných dlažebních kostek a jejich vyrovnání se nehodí.

Tipy:
- Bourání příček musí posvětit statik. Obvolejte jich víc, ceny se různí.
- Bourací kladivo si nemusíte kupovat. Klidně si ho půjčte ve stavebninách. Středně velkou příčku zbouráte za jediné dopoledne.
- Při demolici příčky používejte ochranu sluchu, očí a respirátor. Pokud je to potřeba, zakryjte ostatní prostory ochrannou fólií – jemný prach ze suti se jinak dostane všude.
- Suť je nejlépe odvézt na skládku. Sběrné dvory ji obvykle neberou.