reklama

Vinylové podlahy jsou stylové a praktické. Ukážeme vám jak je pokládat

Při koupi nové podlahy máte dnes na výběr z mnoha různých možností. Jednou z nich je podlaha vinylová, která má oproti ostatním některé nesporné výhody. Skvěle vypadá, není příliš drahá a velmi snadno se s ní pracuje. A co víc, s její pokládkou si snadno poradíte sami.

Vinylová podlaha
i (Zdroj: Depositphotos)
Vinylové podlahy jsou stylové a praktické. Ukážeme vám, jak je pokládat (Zdroj: Depositphotos)

Stačí si jen vybrat tu nejhezčí kombinaci z nepřeberného množství vzorů a barev, následně spolu s prodejcem vypočítat podle rozměrů místnosti potřebné množství dílců podlahy. A pak už zbývá jen podlahu dovézt k sobě domů.

Dvoudenní odpočinek ještě před prací

Vinylové podlahy jsou specifické také tím, že reagují na okolní teplotu. Podlahu je tak dobré nechat v místnosti, kde ji budete pokládat, alespoň dva dny předem. Vinyl se tak přizpůsobí teplotě v místnosti, čímž se zamezí tomu, že by při pokládce mírně měnil tvar. To totiž jinak může práci s ním značně zkomplikovat. Znamená to, že pokud vinylovou podlahu přivezete z obchodu, a rovnou začnete pokládat, snižujete zbytečně její životnost. A to by byla u podlahy, při jejímž nákupu si můžete vybrat z tolika krásných vzorů, a která je navíc velmi příjemná na chůzi po ní, opravdová škoda.

Dekor
i (Zdroj: Depositphotos)
Při koupi vinylové podlahy je z čeho vybírat. Vzorů a barev najdete v obchodech nepočítaně (Zdroj: Depositphotos)

Dobrou podlahu dělá správně připravený podklad

Jako u jakékoliv jiné dlažby a podlahy je i pro vinylovou podlahu potřeba nejprve správně připravit podklad. Ten musí být čistý, tedy zbavený prachu, mastnoty a dalších nečistot, a také rovný. Každá vinylová podlaha sice vyžaduje jinou rovinatost, obecně ale samozřejmě platí, že čím rovnější podklad bude, tím lépe. Nejsnadnějším řešením pro zajištění rovnosti je samozřejmě nivelace, která vám podklad krásně zarovná. Třetí hodnotou, kterou je třeba u podkladu zkontrolovat, je jeho vlhkost. Tu nejlépe změříte speciálním přístrojem, který bývá k zapůjčení u prodejců podlah. Pokud je poklad vlhčí, než požaduje vámi zakoupená podlaha, je třeba s pokládkou ještě chvíli počkat.

Pokládka
i (Zdroj: Depositphotos)
Na pokládku vinylové podlahy není třeba zvát odborníky. S prací si hravě poradíte sami (Zdroj: Depositphotos)

Hlavně žádné obavy

Od druhu vinylové podlahy, kterou jste si v obchodě vybrali, se odvíjí také potřebná podložka, která se vkládá na podklad a pod podlahové dílce. Pro jaký materiál podložky sáhnout, a kolik ho bude potřeba, vám nejlépe poradí přímo v obchodě. Pokládka podložky, která se většinou prodává v rolích, je velmi snadná. Po ní pak přichází na řadu pokládka samotné podlahy, která se skládá z takzvaných dílců. A ačkoliv může znít spojování jednotlivých vinylových lamel nejprve složitě, není třeba se čehokoliv obávat. Každý alespoň mírně zkušený kutil, který při práci zachová chladnou hlavu, si s ní určitě poradí.

Měření
i (Zdroj: Depositphotos)
Na pokládku vinylové podlahy nepotřebujete žádné speciální nářadí ani vědomosti (Zdroj: Depositphotos)

Zprava doleva, ode zdi ke zdi

Vinylové podlahy se nejčastěji pokládají zprava doleva. Na obalu konkrétní podlahy, kterou jste si do svého domu vybrali, se ale o směru pokládky ještě raději ujistěte. Některé výrobky mohou požadovat opačný směr. S pokládkou vinylových dílců nikdy nezačínejte úplně u stěny, mezi podlahou a zdí by totiž měla vždy zůstat takzvaná nivelační spára, kterou lze zajistit klínky, jenž udrží mezeru mezi okrajovým kusem podlahy a stěnou, zatímco vy budete pokračovat v pokládce. V případě, že by se podlaha dotýkala stěny, si zaděláváte na zbytečný problém. Vinylové dílce se pak totiž mohou vyboulit nebo mírně zkroutit. Nemusíte se ale bát, že by vám mezi podlahou a stěnou zůstala v hotových místnostech mezera. Po dokončení pokládky ji snadno zakryjete lištou. V obchodě snadno seženete takovou, která bude s vaší novou podlahou ladit.

Pásy
i (Zdroj: Depositphotos)
Vinylové podlahy jsou specifické v mnoha ohledech, třeba i díky ohebnosti jednotlivých dílů (Zdroj: Depositphotos)

Složit a zase rozložit. Hlavně nelepit

K pokládce vinylové podlahy nepotřebujete žádné speciální vědomosti ani nářadí. Jednotlivé dílce mají po dlouhých i krátkých stranách zámkový spoj, díky kterému je velmi snadné je spojovat dohromady.

A pokud náhodou uděláte při pokládce chybu, nezoufejte. Dílce je dokonce rozpojit a posléze znovu spojit, tentokrát už ale správně. Nejlepší radou pro samotnou pokládku je, držet se přímo návodu od výrobce, ty jsou často velmi detailní, a řídit se tak jejich pokyny je to nejlepší, co můžete udělat. Zbytečné experimenty a zbrklost se vám nemusí vyplatit.

Řežte bez hluku, špíny a zbytečných obav

Dříve nebo později přijde nejspíše i u vás při pokládce vinylové podlahy chvíle, kdy bude potřeba některé dílce nařezat do specifických rozměrů nebo tvarů. I to je ale opravdu snadné. K řezání vinylu není třeba žádné speciální zařízení nebo elektrické pily. Vystačíte si s obyčejným odlamovacím nožem. Práce s vinylovou podlahou se tak obejde bez zbytečného nepořádku nebo hluku. A ještě jeden postřeh, který možná v návodu na pokládku nenajdete – podlahu pokládejte tak, aby dlouhé spáry mezi dílci vedly rovnoměrně se stěnou s oknem, kterým jde do místnosti nejvíce světla, tak vinylová podlaha vypadá nejlépe.

Vodováha
i (Zdroj: Depositphotos)
Až s pokládkou skončíte, nezapomeňte nechat vinylovou podlahu den v klidu, ať se vám později nezkřiví (Zdroj: Depositphotos)

Vinyl zbytečně nezatěžujte, raději dvakrát řežte

I když se dílo podaří, udržte po dokončení vinylové podlahy nadšení ještě chvíli na uzdě a nezačínejte hned se stěhováním nábytku zpět do místnosti. Nově položená vinylová podlaha by od vás měla dostat alespoň jednodenní dovolenou předtím, než začne naplno sloužit. Během těchto 24 hodin se vinylové dílce usadí na své místo, a až na ně později nábytek položíte, nebude hrozit, že se jakkoliv pokroutí. Pokud chcete mít vinylovou podlahu například v kuchyni, popřemýšlejte nad tím, že byste pod těžkou linku vinylové dílce vůbec nedávali. Pokud totiž podlahu na jednom místě příliš zatížíte, může se pokroutit i na druhé straně místnosti, kde by to bylo vidět více než pod kuchyňskou linkou. Využijte tak toho, že vinyl se snadno ořezává a podlahu raději přizpůsobte tvaru linky.

Jestlipak víte, jak podlahu udržovat v čistotě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8.6.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec