reklama

Okapový systém a jeho instalace

Okapový systém je ideálním řešením pro odvodnění střechy. Instalace okapu je v dnešní době velmi snadná a zvládne ji každý zručný kutil. Pozor si však musíte dát při výběru materiálů. Ty se liší nejen odolností a životností ale také například kompatibilitou s materiálem střechy.

Okapový systém
i (Zdroj: Depositphotos)
Okapový systém a jeho instalace (Zdroj: Depositphotos)

Jaké druhy okapů jsou na trhu a jak vybrat ten správný?

Okapy se dělí podle použitých materiálů a jejich kombinací. Standardně v nabídce naleznete plastové, hliníkové, pozinkované a titanzinkové okapy. Každý z těchto materiálů má specifické vlastnosti a hodí se do jiných podmínek.

Nejlevnějším řešením jsou okapové systémy z pozinkovaného ocelového plechu. Ty jsou prodávány buď v základní verzi bez povrchové úpravy, nebo s ochrannou povrchovou úpravou. Bez povrchové úpravy se u pozinkovaného plechu nevyhnete korozi, proto je nutné provádět pravidelnou údržbu a průběžně nanášet ochranné nátěry. U varianty s povrchovou úpravou není údržba nutná a životnost dosahuje až 40 let.

Další levnou alternativou jsou plastové okapy. Nehrozí jim koroze a jsou velmi lehké. Mají ale také mnoho nevýhod. Vedle toho, že vypadají lacině, také nesnesou nadměrné zatížení a jejich životnost je obvykle pouze 5-20 let.

Háky
i (Zdroj: Depositphotos)
Žlabové háky pro uchycení okapového systému (Zdroj: Depositphotos)

Mnohem delší životnost, až 40 let nabízí hliník. Ten je sice měkký, takže při instalaci musíte postupovat opatrně, ale je velmi odolný a v nabídce je v mnoha barevných provedeních.

Poslední variantou je titanzinek, který je skvělou volbou díky dlouhé životnosti a bezúdržbovosti. Jeho nevýhodou je však vzhled, protože po čase ztratí svou jasně stříbrnou barvu a začíná šednout.

Okapy
i (Zdroj: Depositphotos)
Nasazování žlabu okapu do háků (Zdroj: Depositphotos)

Tabulka s přehledem materiálů:

Materiál

Životnost

Výhody

Nevýhody

Plast

5-20 let

Nízká cena

Vzhled, slabá odolnost

Hliník

Až 40 let

Bezúdržbový materiál, Různá barevná provedení

Materiál je měkký, vysoká cena

Pozinkovaný plech

20 let

Nízká cena

Nutnost pravidelné údržby, náchylný ke korozi

Pozinkovaný plech s povrchovou úpravou

30-40 let

Bezúdržbový materiál, Různá barevná provedení

 

Titanzinek

Až 80 let

Bezúdržbový materiál

Jediné barevné provedení, vysoká cena

Při výběru materiálu okapového systému byste také měli dbát na správnou kombinaci s materiálem střechy. Například k hliníkové střeše se nejlépe hodí hliníkový okap. Konkrétní kompatibilitu materiálů vám sdělí výrobce střechy. U většiny materiálů je dnes možné vybírat z několika barevných provedení, takže při výběru nezapomeňte vzít v úvahu barvu střechy a fasády, aby byl váš dům esteticky sladěný.

Spád
i (Zdroj: Prima DOMA)
Žlab okapového systému musí mít mírný spád (Zdroj: Prima DOMA)

Jak postupovat při instalaci okapového systému?

Instalace většiny okapových systémů je jako skládání stavebnice. Jednotlivé díly se na sebe dají jednoduše skládat bez nutnosti letování a nýtování, takže instalaci zvládne každý šikovný kutil. Okapový systém se skládá ze 2 základních částí: žlabů a svodů. Žlaby se umisťují do žlabových háků. Nejprve přišroubujeme na střešní lať první hák a následně umístíme poslední hák. Ten umístíme do takové výšky, aby byl dodržen spád alespoň 5 mm na 1 m délky žlabu. Následně natáhneme provázek mezi prvním a posledním hákem a postupně umisťujeme další háky s rozestupy až 90 cm. Nezapomínejte však stále dodržovat spád 5 mm/m.

Když jsou háky umístěny, tak si připravíme žlab. Na jeden konec umístíme žlabový kotlík. Pokud je pro kotlík nutné vytvořit otvor, nepoužívejte úhlovou brusku, ale raději nůžky na plech. Úhlová bruska by spálila povrchovou úpravu a následně by materiál v místě spoje korodoval. Na koncové části žlebů umístíme čela, aby voda nevytékala z koryta. Nyní nacvakáváme jednotlivé žlaby do žlabových háků a spojujeme pomocí nacvakávacích žlabových spojek. Po dokončení instalace okapu provedeme test, jestli je spád dostatečný pro odtok vody do koryta.

Po ověření bezproblémového odtoku vody ze žlabu do kotlíku můžeme začít instalovat střešní svod. Ten namontujeme do objímek, které uchytíme do stěny domu pomocí ocelových trnů. Při instalaci si opět můžeme pomoci provázkem, aby svodová trubka byla správně umístěna mezi žlabový kotlík a kanalizační otvor.

Střešní svod je možné napojit přímo na kanalizaci. Toto řešení ale není ideální, protože když se do okapu dostane nějaký odpad, jako je například listí, tak se celý kanalizační systém ucpe. Vhodnější je umístit pod ústí okapu takzvaný Geiger (lapač střešních splavenin). Ten funguje jako filtr, který zachytává větší odpad do zabudovaného koše. Pro vyčištění pak stačí pouze koš vyjmout a vysypat. Geiger není potřeba vybírat podle průměru trubky svodu, protože je standardně univerzální.

Okap
Po ověření bezproblémového odtoku vody ze žlabu do kotlíku můžeme začít instalovat střešní svod (Zdroj: Prima DOMA)
Okapový systém
Okapové svody je možné napojit na kanalizaci (Zdroj: Prima DOMA)

Na co si dát pozor?

Pro úspěšný výběr a instalaci okapu připomeneme několik kritických bodů, na které si dát pozor.

  • Materiál okapu vybírejte vždy podle materiálu střechy. Některé materiály spolu negativně reagují a může hrozit, že dojde k jejich vzájemnému poškození.
  • Při instalaci žlabů si ověřte, že má žlab dostatečný spád (5 mm/m). Například pomocí nalití malého množství vody do konce žlabu.
  • Nenapojujte svod žlabu přímo na odpad, ale vložte mezi ně Geiger. Díky této investici v řádu stokorun budete mít jistotu, že se vám neucpe odpad nečistotami.
Fólie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nakonec se z okapů odstraní ochranná fólie (Zdroj: Prima DOMA)

A do malých zahradních staveb můžete použít místo okapu řetěz

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

 

Publikováno: 10.6.2021, Autor: Nicholas Nazarčuk, Profil autora: Nicholas Nazarčuk