reklama

Klimatizace, stropní chlazení nebo ventilátor?

S jarem přichází vysoké teploty, které mohou být někdy až nesnesitelné. Jako první se většinou nabízí řešení ve formě větráku a klimatizace, případně modernější systém stropního chlazení. Jaké mají tyto varianty výhody a nevýhody? Vše podrobně do detailu shrnujeme v článku.

Možnosti chlazení
i (Zdroj: Depositphotos)
Možnosti chlazení interiéru: klimatizace, větrák nebo stropní chlazení? (Zdroj: Depositphotos)

Jaké jsou možnosti chlazení?

Při řešení chlazení domu se v dnešní době nabízí několik možností. První možnost chlazení je použití klasických stropních větráků. Pokročilejší variantou je využití klimatizačních jednotek, které však vypouštějí chladný vzduch a mohou vadit i alergikům. Nejmodernější variantou je plošné stropní chlazení. Celý systém ve zkratce funguje tak, že se do stropů nainstalují rozvody, kudy proudí studená voda, která je schopna absorbovat teplo a odvádět ho z domu. Toto řešení se následně hodí i na vytápění v zimě.

Stropní větráky

Tradiční řešení ve formě stropního větráku je nejlevnější variantou. Jak v porovnání pořizovacích nákladů, tak i při porovnání provozních nákladů. Ventilátory jsou navíc prakticky bezúdržbové, takže odpadají náklady na pravidelný servis. Při nízkých otáčkách dokážou ventilátory fungovat dokonce až téměř bez hluku. Nevýhodou tohoto řešení je ale skutečnost, že ventilátor vzduch nijak neochlazuje a pouze zajišťuje proudění vzduchu v místnosti. Vzhledem k tomu nemusí jejich efekt stačit při vyšších teplotách. V opravdových vedrech bude vánek z ventilátoru dělat téměř neznatelný rozdíl, což je značná nevýhoda oproti klimatizaci a plošnému stropnímu chlazení.

Stropní ventilátor
i (Zdroj: Depositphotos)
Stropní ventilátor (Zdroj: Depositphotos)

Klimatizace

Klimatizace mají jednu zásadní výhodu: vysoký výkon a rychlý efekt. Ochlazují pomocí vyfukování studeného vzduch do prostoru, takže jsou schopny místnost na rozdíl od větráku skutečně ochladit. Vysoký výkon oceníte zejména v měsících, kdy jsou opravdová vedra, která pro klimatizační jednotku nebudou žádnou velkou překážkou.

Vzhledem k principu fungování na základě vyfoukávání studeného vzduchu má klimatizování také svá negativa. Pokud jde vzduch z klimatizace přímo na vás, pak se vystavujete riziku nachlazení. Při klimatizování byste měli mít také na paměti, že rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou by se měl maximálně pohybovat okolo 5-6 °C. Klimatizace také snižuje vlhkost vzduchu. To může při dlouhodobém účinku vést k vysušování pokožky.

Při nedostatečné údržbě je nutné počítat s rizikem zhoršení kvality ovzduší. Klimatizace se postupně zanáší a následně nahromaděné bakterie a prach vypouští do prostoru. To pak může přitížit zejména alergikům. Řešením je pravidelné čištění filtru, ideálně alespoň jednou ročně.  Posledním negativem je finanční náročnost. Klimatizace má vysoké pořizovací náklady a její provoz je také podstatně dražší než například u větráku. Navíc je také potřeba počítat s nákladem na údržbu a čištění v ročních intervalech.

Žena na gauči
i (Zdroj: Depositphotos)
Klimatizace fouká studený vzduch (Zdroj: Depositphotos)

Stropní plošné chlazení

Stropní plošné chlazení je moderní řešení, které nabízí nejšetrnější řešení klimatizování domu a zároveň nabízí vysokou efektivitu a výkon. Princip plošného stropního chlazení funguje tak, že se na stropní sádrokartonové dílce nainstalují hliníkové fólie, ve kterých jsou zataveny soustavy trubek, kterými proudí voda. Celý systém je napojen na páteřní rozvod, který ústí do tepelného čerpadla, které dokáže chladit, ale také i vytápět. Z toho vyplývá jeden z benefitů tohoto řešení, a to že pomocí něj můžete v zimě i topit.

Při chlazení se z čerpadla posílá do systému studená voda. Ta z prostoru odvádí tepelnou energii, kterou vyvádí mimo dům. Jedná se tak o ochlazování zcela přirozeným způsobem bez aktivní cirkulace vzduchu. Značnou nevýhodou plošného stropního chlazení je pořizovací cena a složitost instalace. Ideální je, když se pro instalaci rozhodnete už při výstavbě nebo během kompletní rekonstrukce domu.

Žena na gauči
i (Zdroj: Depositphotos)
Klimatizace fouká studený vzduch (Zdroj: Depositphotos)

Jaké řešení vybrat?

Jak jsme uvedli, každé řešení má své pro i proti. Pokud hledáte nejšetrnější řešení a nevadí vám vyšší pořizovací náklady, pak je jasnou volbou plošné stropní chlazení. Pokud chcete maximální výkon, pak je vhodná klasická klimatizační jednotka. Pokud nechcete do chlazení moc investovat, pak je vhodný stropní ventilátor. Pro přehlednost zde máte tabulku s porovnáním jednotlivých variant.

Tabulka
i (Zdroj: Nicholas Nazarčuk)
Přehled jednotlivých variant (Zdroj: Nicholas Nazarčuk)

Abyste se i na zahradě cítili skvěle

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26.5.2021, Autor: Nicholas Nazarčuk, Profil autora: Nicholas Nazarčuk

Mohlo by vás dále zajímat

Pepa zjišťoval možnosti chlazení v domě v letních měsících u společnosti FV PLAST

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stavba teď jede na plné obrátky a tak ani Pepa neztrácí čas. Cestou z hobbymarketu, kde koupil nová kamna, se stavil na otočku ve společnosti FV Plast. Potřeboval zjistit pro Karla něco o možnostech chlazení v domě v době teplých dní.