Tipy pro montáž obložek a dveří

Montáž obložek a dveří by měla provádět odbornou firmou (Zdroj: Depositphotos)

Montáž zárubní, obložek a dveří je jedním z vrcholných okamžiků v rámci rekonstrukce nebo stavby. Avšak je nutné důsledně zvážit všechny kroky ještě před zahájením montáže, hlavně jed o elektroinstalaci a směr otevírání dveří, který si volíme v objednávce.

Několik pravidel a tipů pro tuto činnost naleznete na následujících řádcích. Montáž obložek a dveří by měla provádět odbornou firmou, která zajistí správný postup. Ten je totiž velice důležitý pro to, aby tyto prvky správně fungovaly. Důležité je také vytvoření šablony a sdělení elektroinstalatérovi, to především z důvodu správné montáže vypínačů osvětlení, které musí být na správné straně.

Nejednomu z vás se může při svépomocné montáži stát, že tento krok opomene a pak najde vypínače za dveřmi, což je ten nejnepříjemnější pocit, kdy si uvědomíte tuto chybu. Náprava pak spočívá buď ve změně objednávky na dveře, nebo přepracování elektroinstalace, a to není úplně jen tak. Při vložení zárubní následuje několik dalších kroků. Po osazení pantů je zapotřebí ji rozepřít, aby nedošlo při použití montážní pěny k pokřivení jejich tvaru. I nízkoexpanzní pěna dokáže nadělat pěknou neplechu, pokud zapomenete použít rozpěrku a prostor mezi zárubněmi a stěnami vyplníte pěnou.

Montážní pěna
I nízkoexpanzní pěna dokáže nadělat pěknou neplechu, pokud zapomenete použít rozpěrku a prostor mezi zárubněmi a stěnami vyplníte pěnou (Zdroj: Depositphotos)

Používá se dvojího systému, bodové pěnění je jednodušší, v případě akustických příček je zapotřebí vyplnit celý prostor po obvodu zárubně, aby byla zajištěna řádná zvuková izolace.  Samotná instalace zárubní se provádí až téměř na konci, když je již podlaha dokončena. Při montáži obložky dveří je potřeba, aby se tato nedotýkala podlahy.

Svorky
Při vložení zárubní následuje několik dalších kroků (Zdroj: Depositphotos)

Po kompletním dokončení montáže zárubní a obložek a zaschnutí montážních lepidel následuje osazení a seřízení dveří tak, aby perfektně seděly. Před jejich nasazením je vhodné alespoň mírně natřít panty trochou vazelíny nebo oleje, tím se minimalizuje riziko nežádoucích vrzání nebo kvílení při otevírání či zavírání.

Odstranění pěny
Po kompletním dokončení montáže zárubní a obložek a zaschnutí montážních lepidel následuje osazení a seřízení dveří (Zdroj: Depositphotos)

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu