reklama

Jen správně provedená spára perfektně dokončí dlažbu nebo obklad

Jednou z posledních stavebních úprav před dokončením výstavby domu nebo renovace bytu je pokládka dlažby a obkladu. Správně zvolený dekor a kvalitně odvedená práce jsou zárukou estetické i praktické hodnoty celého díla.

Velkoformátová dlažba
i (Zdroj: Depositphotos)
Aktuální obkladové trendy přejí industriálnímu vzhledu betonu a kamene (Zdroj: Depositphotos)

Výběr obkladové keramiky se nevyplácí podceňovat, vždyť nás bude domovem provázet po dlouhé roky. Nabídka trhu je ale tak ohromná, že rozměr, barvu, dekor i styl si vybere opravdu každý. V současné době jsou nejpopulárnější nejrůznější imitace. A tak se můžete rozhodovat mezi realisticky zpodobněným přírodním kamenem či dřevem, opticky zajímavým designem s imitací reliéfu písku a hlíny anebo industriálním betonem i vzhledem korodovaného plechu.

Moderní koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Správným výběrem formátu a směru pokládky dokážete upravit vnímání prostoru (Zdroj: Depositphotos)

Vyberte správný formát

Rozměry obkladu vybíráme podle osobních preferencí a potřeb konkrétního interiéru. Od miniaturní mozaiky, kdy jsou drobné kostičky nalepené na síťce až po velkoformátové dlažby, jejichž rozměry bývají kolem 60 × 60 cm. Výjimkou ale nejsou ani dlažby 75 × 75 či dokonce 90 × 90 cm. Do obýváku či haly, tedy místností s velkou podlahovou plochou si nejnáročnější z nás mohou dopřát i dlažbu 120 × 120 či dokonce 120 × 240 cm.

Manipulace s takto rozměrnými keramickými deskami ale vyžaduje značný fortel a nemůže ji provádět laik. Při pokládce je totiž zapotřebí používat příslušné nářadí a rámy s přísavkami. Dříve se tradovalo, že do malé místnosti, patří malý formát, to už ale dávno neplatí. Naopak stísněné koupelně velkoformátová dlažba přidá na lehkosti a minimum spár zaručí hygienickou čistotu.

Dlažba v obýváku
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokládku velkoformátové dlažby svěřte odborníkům (Zdroj: Depositphotos)

Obkládání není věda

Před pokládkou dlažby je třeba povrch perfektně srovnat do roviny, veškerý podklad musí být bez trhlin, čistý a rovný. Menší nerovnosti do 5 mm zvládnete srovnat pomocí lepidla na dlažbu, větší pomocí tekutého tmelu. Podklad je třeba nechat perfektně vyschnout. Poté do vlhkého prostředí tedy v koupelně a sprchovém koutu položíme hydroizolaci a potom už je čas na samotný obklad.

Obklad stěny
i (Zdroj: Depositphotos)
Obložit stěny zvládnete svépomocí (Zdroj: Depositphotos)

Nejprve se obkládají stěny a to tak, že začínáme od druhé spodní řady. První řadu obkladaček jen vyměříme a vyznačíme vodorovným vodicím prknem, na které založíme řadu. Po obložení stěn položíme dlažbu a teprve přes ni první řadu obkladaček. Bude potřeba každý jeden kousek vyměřit a případně seříznout. První řadu také nahradí soklové obklady. Spáru mezi stěnou a podlahou zaplníme trvale elastickým sanitárním silikonem a začistíme.

Nanášení lepidla
i (Zdroj: Depositphotos)
Lepidlo na dlažbu rozetřete po ploše (Zdroj: Depositphotos)

Pokládku dlažby začínejte ve středu rovné stěny umístěné proti dveřím. Na plochu pokládky naneste potřebné množství lepidla a hladicí ozubenou lžící rozetřete. Poté usaďte první dlaždici a jemným posouváním sem a tam ji spojte s lepidlem. Vedle této první dlaždice položte celou první řadu. Každou uloženou dlaždici je potřeba jemně doklepnout gumovou paličkou. Pokud tento krok vynecháme, zůstanou pod ní dutiny a časem se dlažba rozláme. Lepidlo, které se po doklepnutí vytlačí spárou ven, je třeba okamžitě setřít nebo vyškrábnout. Nesmíme je nechat zaschnout.

Čištění
i (Zdroj: Depositphotos)
Zbytky vytlačeného lepidla okamžitě odstaňte (Zdroj: Depositphotos)

Spára určuje kvalitu

Stejnou pozornost, jakou věnujete obkladům či dlažbám, si zaslouží i zdánlivě bezvýznamný prostor mezi nimi – spáry. I když jsou široké sotva pár milimetrů, představují detail, který výrazně ovlivní celkovou atmosféru místnosti a kvalita provedení spár do značné míry určuje výsledek a odolnost celého díla. Provádět je můžeme klasickou spárovací cementovou hmotou, která sice nabízí širokou škálu barev, ale není vytrvalá. Už po zhruba dvou letech změní barvu a při nekvalitním provedení nebo nedostatečném vyrovnání podkladu se časem začne drolit.

Distanční terče
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro dodržení správných rozestupů obkladů nebo dlažby použijte distanční terče (Zdroj: Depositphotos)

Epoxidové spárovací hmoty mají tu výhodu, že když jí jednou dlažbu vyspárujete, nezašpiní se. Respektive po umytí zůstane stále bílá. Také epoxidové hmoty se ale již začínají vyrábět v různých barevných variantách. Pro svoje vlastnosti – pevnost, nešpinivost a odolnost vůči plísním se doporučují pro použití v hodně namáhaném prostředí například koupelny, garáže nebo vstupní prostory. Pro laiky jsou pro dodržení správných rozestupů obkladů nebo dlažby nezbytné takzvané distanční terče. Díky nim budou spáry krásně rovné a pravidelné, nestane se, že by některá obkladačka nebyla rovně uložená. 

Spárování
i (Zdroj: Depositphotos)
Spárovací hmotu vtlačujeme do spáry a necháme zatuhnout (Zdroj: Depositphotos)

Správně provedená spára

Hmotu si smícháme v doporučeném poměru a gumovým nástrojem ji úhlopříčně směrem ke spárám vtlačujeme do spáry. Po nanesení spárovací hmotu rovnoměrně stáhneme pomocí hladítka na spáry. Spáry nikdy nezaléváme cementovým mlékem, protože, i když vám to někteří "odborníci“ budou tvrdit, nikdy zcela pod dlažbu nezateče a ta časem praská.

Po zaspárování plochu ihned umyjeme, nikdy neotálíme, protože zaschnutou spárovací hmotu z glazury jde jen těžko odstranit. U neglazované dlažby nesmíte plochu zašpinit vůbec, proto se doporučuje povrchová ochrana například lepenkou. Cementovou spárovací směs stačí jen setřít měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a suchým filcovým hladítkem přeleštit. Náročnější je čištění epoxidové stěrky. Je potřeba teplou vodu smíchat s technickým benzínem.

Dokončení spáry
i (Zdroj: Depositphotos)
Po nanesení spárovací hmotu rovnoměrně stáhneme pomocí hladítka na spáry (Zdroj: Depositphotos)

Spárové linky upraví prostor

Pamatujte na to, že zvolený formát dlažby či obkladu, a tedy i počet a vedení spár výrazně ovlivní prostor. Dokonce takto můžete změnit vnímání velikost místnosti – malá se bude zdát větší, příliš dlouhá se naopak zkrátí. V každém případě by spáry měly být vždy rozmístěné symetricky nebo uprostřed menších ploch. Špatně umístěné spáry poškodí celek a jeho vnímání. Naše oko se totiž na linii soustředí a chybu neomylně odhalí. A protože obklady s námi budou častokrát po celou dobu užívání domu či bytu, bude nás špatná pokládka trápit léta.

Dřevěná dlažba
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro kvalitu pokládky velkých ploch je třeba určit hlavní směr pohledu (Zdroj: Depositphotos)

Proto určeme, co je pro oko zásadní při vstupu do obkládaného prostoru – dominantní je vždy místo, kam se pohled zaměří hned při vstupu. Může jít o střed podlahy, sprchový kout, protilehlou stěnu, roh místnosti a podobně. Stejnou funkci může mít například i listela nebo bombato.

Barevná koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Současné trendy nahrávají barevným spárám, jež oživí nabídku obkladů a dlažeb (Zdroj: Depositphotos)

Barvy doladí styl

Doba, kdy obklady lemovala cementová hmota v šedém odstínu, jsou minulostí. Časem přišly do módy oslnivě bílé spáry, jež sice působily lépe, ale postupně se zanesly a vyčistit je bývalo za trest. Současné trendy nahrávají pestrým barvám, jež doplňují nabídku barev obkladů a dlažeb. Oblíbené jsou odstíny hnědé a žluté, výjimkou ale není ani červená či modrá.

Podlaha patří obecně k nejvíce zátěžovému prostoru v interiéru, a i přes veškerou péči se spáry kolem dlažby rychle zanášejí. Ke změně barvy přispívají i nevhodné čisticí prostředky na bázi kyselin. To všechno jsou důvody, proč byste měli na podlahy vybírat spárovací hmotu v šedých odstínech.

Zimní zahrada
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro svoje vlastnosti – pevnost, nešpinivost a odolnost vůči plísním se epoxidové spárovací hmoty doporučují pro použití v hodně namáhaném a vlhkém (Zdroj: Depositphotos)

Výrazně barevné spárovací hmoty jsou vhodné pro jednobarevné obklady. Ale ve spojení se zářivě barevnou keramikou mohou potlačit design obkladů a vznikne nepříjemně chaotický shluk barev. Rozhodně nic nezkazíte monochromatickým řešením, tedy barvou spárovky totožnou s barvou obkladu či kontrast bílých obkladů a černé spárové linky. Ale pozor, výrazně barevné spárovky se časem vymývají. Proto vybírejte spárovací hmoty, které jsou odolné. Na obalech bývají označeny symbolem "dry effect“.

Tipy pro vás

Úspěšně bojují s plísněmi – obzvlášť v koupelně náš často trápí plísně ve spárách, které mohou způsobovat různé zdravotní problémy. Řešením je speciální spárovací hmota, která díky svému složení odolává nejenom plísním, ale také řasám anebo různým bakteriím a bývá voděodolná.

Jde to i beze spár – rektifikace, neboli kalibrace keramických obkladů umožňuje pokládku s minimální 1mm tloušťkou spáry, kde není prostor pro plísně. Používá se většinou u velkoformátových obkladů a dlažeb, kdy je hrana po vypálení ještě zbroušená do pravého úhlu.

Publikováno: 11.5.2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová