Mít vlastní energii z fotovoltaické elektrárny se vyplatí

S fotovoltaickou elektrárnou dlouhodobě ušetříte na pravidelných výdajích za energie (Zdroj: Depositphotos)

Mít svoji vlastní fotovoltaickou elektrárnu, to znamená nejenom nezávislost na dodavatelích elektřiny, ale hlavně finančně úsporné bydlení. Nezanedbatelnou roli hraje i šetrnost k životnímu prostředí.

Fotovoltaické elektrárny ocení všichni majitelé rodinných domů, kteří se rozhodli v dlouhodobém horizontu ušetřit finance a být energeticky nezávislí. Určitě potěší i fakt, že instalací solárních panelů se podstatně zvýší hodnota nemovitosti. A konečně, pro dobrý pocit je tu skutečnost snižování koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší.

Solární domov
Podstatou fotovoltaické elektrárny je přeměna sluneční energie na energii elektrickou (Zdroj: Depositphotos)

Zkuste být energeticky soběstační

Fotovoltaickou elektrárnu (FVE) asi každý z nás už někdy viděl. Podstatou tohoto zařízení je přeměna sluneční energie na energii elektrickou, jíž dále využíváme ve svých zásuvkách, ukládáme ji do baterií pro pozdější využití nebo jí ohříváme vodu v bojleru.

Je však třeba mít stále na paměti, že ani ty nejvýkonnější samostatné solární panely většinou nejsou schopné spolehlivě zajistit plnou soběstačnost běžného rodinného domu. Pokud stojíte o relativní energetickou nezávislost, je třeba důmyslnější systém zvolený přímo na míru konkrétní nemovitosti. Žádné univerzální řešení zkrátka nikdy nepokryje sto procent spotřeby energie.

Energeticky výrazně soběstačnější se však můžete stát díky pořízení fotovoltaické elektrárny s bateriovým (akumulačním) systémem. Na trhu jsou i další možnosti, respektive kombinace například fotovoltaika s tepelným čerpadlem (ta se využívá asi nejvíce) nebo s akumulací vody.

Domeček
Pro pořízení systému můžete využít dotace v rámci programu Nová zelená úsporám (Zdroj: Depositphotos)

Kdy je fotovoltaika vhodná

Při správné úpravě takzvaně nízkoenergetického domu a optimalizaci výkonu a kapacity akumulátorů lze díky solárním panelům skutečně trvale snížit platby za elektřinu v rodinných domech všech velikostí. Ovšem to vše za cenu vyšších vstupních nákladů tedy i delší návratnosti.

Jestliže váš dům například disponuje klimatizací, elektrickým ohřevem teplé užitkové vody nebo třeba bazénem, tedy energeticky velmi náročnými provozy, pořízení fotovoltaiky můžeme rozhodně doporučit, protože úspora, respektive návratnost investice může být podstatně rychlejší.

Pomoci s rozhodováním vám může také fakt, že pro pořízení fotovoltaické elektrárny můžete využít dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Pokud správně podáte a formulujete žádost, lze získat finanční pomoc i přes 150 tisíc korun. V Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji dokonce až 170 tisíc korun.

Střecha shora
Díky solárním panelům lze trvale snížit platby za elektřinu v rodinných domech všech velikostí (Zdroj: Prima DOMA)

Elektrárny vydrží hodně

Výhodou jsou také stále snižující se ceny jednotlivých komponent elektrárny, a naopak neustálé navyšování jejich účinnosti a spolehlivosti. Co se týče životnosti, výkon fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy se projektuje na 25 let. To však neznamená, že po uplynutí tohoto času jsou FVE určené k likvidaci, jen je třeba počítat s postupně se snižujícím výkonem, jenž i přesto bude stále nějakých 80 %.

Vaši FVE lze díky takzvaným chytrým technologiím ovládat a sledovat i na dálku pomocí počítače, tabletu či telefonu. Aplikace nabízí i statistiky za libovolný časový úsek a přehled o vlastní energetické soběstačnosti.

Ekologický dům
Výkon fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy se projektuje na 25 let (Zdroj: Depositphotos)

Než začnete s montáží

Teď už máte zřejmě jasnou představu o tom, zda se vám vlastní solární elektrárna vyplatí. To však neznamená, že si jen zařízení objednáte a necháte instalovat. Pamatujte, že u elektráren do výkonu 10 kWp není třeba mít licenci od Energetického Regulačního Úřadu (ERÚ), je třeba zajistit pouze připojení do distribuční sítě. V případě elektráren s výkonem nad 10 kWp je třeba vyřízení licence ERÚ a dokumentů spojených s připojením elektrárny k distribuční síti.

Před samotnou montáží je třeba ještě udělat několik dalších nezbytných kroků. Pozvěte si technika, nebo statika, který přímo na místě zkontroluje stav střechy. Tento krok je nezbytný u střech starých. Ale i novou či rekonstruovanou střechu je třeba prohlédnout, v tomto případě, pokud byla stavba provedena správně, by ale neměl být nalezen žádný problém.

Jižní strana
Nejlepší orientace pro instalaci je jižní strana (Zdroj: Depositphotos)

Kam správně panely umístit

Systém lze instalovat na všechny typy střechy – šikmé i rovné, ale limit představují některé krytiny, na které se fotovoltaika nesmí montovat, jsou to například vláknocementové šablony (Eternit, Cembrit…).

U šikmých střech je optimální sklon 35°, dá se instalovat i na střechu od sklonu 15° až po standardních 45°. U rovných střech se dají instalovat panely také, a to na konstrukci pod úhlem od 10° do 35°. Důležitým parametrem je také nosnost střechy, tu je třeba pokaždé zohlednit, a jak už jsme popisovali výše, měl by ji zhodnotit odborník.

Černá střecha
S černou střechou solární panely krásně splynou a esteticky neruší (Zdroj: Depositphotos)

Střecha, na kterou se chystáte FVE instalovat by neměla směřovat na sever. Nejlepší orientace je samozřejmě čistý jih případně jihozápad či jihovýchod. Montáž panelů na čistý západ a východ je také možná, ale je nutné počítat se sníženou výrobou energie. V tom případě se optimálně osadí oba směry tedy východní i západní a tím je zaručené pokrytí po celý den.

Stromy
Mohutné koruny stromů stínící panely výrazně sníží jejich výkon (Zdroj: Depositphotos)

V neposlední řadě je také důležité zkontrolovat stromy, které máme v blízkosti domu, aby nedocházelo k zastínění panelů. V úvahu berte i stromy nově zasazené, které časem vyrostou a jejich koruny by časem mohly střechu zakrýt.

Stodola s panely
Systém lze instalovat na všechny typy střechy (Zdroj: Depositphotos)

Jak velký výkon bude potřeba

Při rozhodování je také třeba mít dopředu jasnou představu o využití získané elektrické energie domu. To znamená nejenom o všech současných spotřebičích, ale i těch budoucích, protože elektrárna pomáhá právě s pokrytím spotřeby elektrické energie a jejím snižováním. Energie je důležité spotřebovat co nejvíce u sebe v domě tak, aby byly minimalizovány přetoky, jelikož ty jsou v dnešní době z důvodu malé výkupní ceny v podstatě už ekonomicky nezajímavé. Proto postrádá smysl, pořizovat si na dům FVE s tím, že si vylepšíme rozpočet prodejem elektřiny do sítě.

Dalším faktorem, který je třeba zohlednit, je počet členů trvale žijících v domácnosti. To má pochopitelně vliv nejenom na vytápění, ale také spotřebu teplé vody a využívání některých elektrospotřebičů například televize či počítačů. S těmito všemi parametry samozřejmě pomůže technik, nedoporučuje se, pokud nemáte předchozí zkušenosti, rozmýšlet sami nad výkonem a počtem panelů.

Usazení panelů
Jednotlivé panely se vyrovnávají vedle sebe na konstrukční lišty (Zdroj: Depositphotos)

Nezbytné kroky

Před samotnou žádostí o instalaci FVE je nutné nechat si vypracovat projektovou dokumentaci a zakreslit kolektorové schéma. To znamená umístění panelů na střeše. Jedním z nejdůležitějších bodů je domácí elektrárnu dimenzovat tak, abychom většinu nakumulované energie spotřebovali v domě, protože právě dotace Nová zelená úsporám má v jedné z podmínek, že 70 % vyrobené energie spotřebujete ve vlastní domácnosti sám doma.

Pro instalaci 1 kWp je zapotřebí zhruba 7 m2 šikmé střechy. Výkon elektráren pro většinu rodinných domů se pohybuje od 3-10 kWp. V případě plochých střech je potřebná plocha vzhledem k odstupům (při jižní orientaci) větší, asi 10-14 m2/kWp.

Montáž panelů
Montáž panelů je třeba přenechat odborné firmě (Zdroj: Depositphotos)

Jak probíhá samotná montáž

Dodavatelská firma podle počtu potřebných dílů propočítá vhodný rastr pro umístění panelů, ty se zavěsí na jednotlivé konstrukční lišty neboli šíny, do kterých se jednoduše nasunou panely. Jednotlivé panely se vyrovnávají vedle sebe, aby vznikl celkový požadovaný výkon. Například pro menší rodinný dům je to 10 x 360 takzvaných Watt-peaků (Wp), což je celkový výkon elektrárny. Při sečtení je to 3,6 kWp. A předpokládaná výroba elektrické energie je tedy 3,6 MW hodin za rok.

Od panelů dále vedou dva solární kabely, které jsou vhodnou cestou pomocí chráničky dotaženy až přímo do technické místnosti, kde bude následně umístěn měnič (střídač). Tento takzvaný mozek systému je nezbytnou součástí každé FVE, protože vyrábí střídavý proud. Jeho hlavní funkce je tedy přeměna stejnosměrného napětí z fotovoltaiky na střídavé.

Montáž
Jednotlivé panely se vyrovnávají vedle sebe, aby vznikl celkový požadovaný výkon (Zdroj: Prima DOMA)

Tipy pro vás

Víte, které domácí spotřebiče odebírají nejvíce elektřiny?

Kuchyň – největšími žrouty domácnosti jsou lednice a mrazák, protože jsou v provozu nepřetržitě. Pokud máte starší model, můžete snížit náklady nákupem novějšího a úspornějšího typu aktuální nejúspornější třídy C či D (původním značením A++ nebo A+++). Další energeticky náročné kuchyňské spotřebiče jsou myčka, sporák, varná deska a trouba. Drobné spotřebiče například mixér, toastovač nebo vysavač jsou v provozu po tak krátkou dobu, že jejich provoz má na celkovou spotřebu minimální vliv.

Koupelna – pračky a sušičky sice neběží zdaleka nonstop, ale nárazově spotřebují velkou porci elektřiny. Při chytrém používání těchto spotřebičů můžete ušetřit 15 až 20 % nákladů.

Obývák – černá technika (televize, počítače, přehrávače) v mnoha domácnostech jen běží, i když je zrovna nikdo nesleduje, a proto spotřeba elektřiny není ani v tom případě zanedbatelná. Proud odebírá i takzvaný stand-by (pohotovostní) režim.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu