Hledáte moderní způsob vytápění? Vsaďte na kondenzační plynový kotel

Hledáte moderní způsob vytápění? Vsaďte na kondenzační plynový kotel (Zdroj: Depositphotos)

Vytápění plynem je desítkami let prověřená technologie – to ale neznamená, že by se její vývoj zastavil. Důkazem toho jsou například moderní kondenzační plynové kotle, které oproti těm tradičním přinášejí výrazné úspory a do ovzduší vypustí podstatně méně emisí.

Teplo totiž vyrábějí nejen v rámci přímého spalování, ale také z energie, která vzniká z kondenzační páry. Zatímco konvenční kotle využijí přibližně 85 % zaplaceného plynu a zbytek energie vypustí ven, kondenzační kotel využívá tepla spalin a tím se účinnost zařízení zvyšuje. Proto se mohou pochlubit účinností až 109 %. Při přechodu z klasického plynového kotle na kondenzační se tak vaše spotřeba plynu může snížit až o 30 %. S výběrem vhodného typu kotle i možnosti využití dotací pro financování projektu je dobré se obrátit na odborníky, např. z energetické společnosti ČEZ.

Předpoklady pro pořízení moderního plynového kotle 

Hlavním předpokladem je samozřejmě plynová přípojka nebo možnost jejího snadného zřízení. Dále je zásadní také vhodný komín pro odvod spalin. Ten by měl pro kondenzační kotel být tzv. vyvložkovaný, a to speciální nerezovou vložkou, která navíc výrazně prodlužuje jeho životnost. Kondenzační kotle pracují s vodou o nižších teplotách než ty konvenční, proto jsou vhodné pro nízkoteplotní otopné soustavy.Skvěle si proto „rozumí“ s podlahovým topením, bez problému ale fungují i s běžnými radiátory – hlavní je, aby v otopné soustavě bylo dostatečně velké množství vody. Podle konkrétního řešení a tepelných ztrát se pak stanovuje optimální výkon kotle.

Výhody plynových kondenzačních kotlů

 • Cenová dostupnost – velkým benefitem plynových kondenzačních kotlů je jejich příznivá pořizovací cena, která se na trhu pohybuje již od 82 000 Kč s DPH s kompletní dodávkou na klíč. 

 • Návratnost investice – úspora energie u kondenzačních kotlů dokáže cenu za pořízení nového zařízení brzy vykompenzovat, a to již za 5-6 let při přechodu z klasického kotle. Při roční výrobě 30 000 kWh tepla ušetří kondenzační kotel zhruba 12 000 Kč (při ceně 1,49 Kč/kWh plynu).

 • Rychlost instalace – pokud je domácnost pro plynový kotel uzpůsobena, pak je velmi snadná a rychlá i jeho instalace, a to v rámci jednoho dne.

Ruka hází mince do skleněné nádoby
S kondenzačním plynovým kotlem ušetříte jak finance, tak chráníte životní prostředí (Zdroj: Depositphotos)
 • Snadná údržba – pro spolehlivou funkci kotle jsou nutné každoroční pravidelné revize, které jsou zákonem nařízené. Při využití služby ČEZ SERVIS VYTÁPĚNÍ můžete starost o svůj kotel svěřit odborníkům. Zajistí jednorázové kontroly jak plynového kotle, tak i spalinové cesty v jeden den, dále můžete využít i asistenční služby pro zdroje tepla s nonstop linkou pro zajištění oprav. Zkušení servisní technici ČEZ se postarají, aby váš kotel topil bezpečně, spolehlivě a úsporně, a vy jste tak byli připraveni na další topnou sezonu. 
 • Ohřev teplé užitkové vody – kondenzační plynový kotel nemusí ohřívat jen vodu v otopné soustavě. Pokud zvolíte kombinovaný kondenzační kotel s možností ohřevu vody, získáte tak vodu využitelnou např. pro sprchování, mytí nádobí apod. 

 • Snadné řízení z aplikace – moderní zařízení vám navíc umožní teplotu regulovat, můžete u nich nastavovat například časové úseky vytápění nebo jeho výkon. Ve většině případů to můžete řešit rovnou na dálku pomocí mobilní aplikace.

 • Ekologický způsob vytápění – navíc získáte spolehlivější a snadno ovladatelné řešení, které je šetrnější k životnímu prostředí.

 • Možnost efektivní kombinace s fotovoltaikou – sluneční energie může ohřívat teplou užitkovou vodu, což výrazně sníží úsporu plynu, a navíc prodlouží životnost kotle. Na takovou kombinaci navíc můžete získat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám, s financováním samotného kotle vám pak mohou pomoct zase kotlíkové dotace. S návrhem vhodného řešení kombinace kondenzačního kotle a fotovoltaických panelů pro váš rodinný dům vám ochotně pomohou odborníci z ČEZ.

Dům s panely fotovoltaiky na střeše
V případě kombinace kotle s fotovoltaikou je možné získat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám (Zdroj: Depositphotos)

Instalaci nového kondenzačního kotle je vždy dobré plánovat s velkým a stabilním dodavatelem, který vám pomůže vše vyřešit na klíč.ČEZ nabízí poradenství ohledně nejvhodnějšího typu kotle pro váš dům, dovoz a instalaci po celé České republice, samozřejmě zajistí veškeré komponenty nutné k montáži a vy se tak nemusíte o nic starat. S takovým partnerem budete mít také jistotu dlouhodobého a prověřeného servisu. V případě potřeby nabízí ČEZ také pomoc s financováním, zařídí za vás veškeré papírování a zajistí úvěr bez poplatků za poskytnutí, vedení či předčasné splacení. V ČEZu vám vždy rádi připraví nabídku na míru pro vaši domácnost. 

Co uvidíte tento týden?

 1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
 2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
 3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
 4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
 5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
 6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu