reklama

Jak na správnou montáž interiérových dveří a zárubní

Máte objednané nové dveře a nyní se připravujete na jejich montáž? Správný postup při osazení má zásadní vliv na jejich dlouhodobou bezproblémovou funkčnost. Na co byste si měli dát pozor?

Pokoj s dveřmi a dlažbou
i (Zdroj: Vekra)
Jak na správnou montáž interiérových dveří a zárubní (zdroj: Vekra)

Instalace interiérových dveří a jejich zárubní patří při stavbě či rekonstrukci domu mezi ty poslední úkony. Interiér je téměř hotový, podlahy položené, stěny vymalované nebo vytapetované a celý proces se pomalu blíží do finále. Než ale dojde na samotnou montáž dveří, je třeba na ni stavební otvor správně připravit, což je úkol pro zednickou partu dávno předtím, než si dveře a zárubně přivezeme. Vnitřní dveře se osazují až v okamžiku, kdy je hotová výmalba interiéru a položené finální podlahy. Pokud máte různé podlahy v sousedních místnostech, pak je vhodné jejich napojení udělat pod dveřmi tak, aby ho dveře v zavřeném stavu překrývaly.

Koupelna se sprchovým koutem a dveřmi
i (Zdroj: Vekra)
Montáž dveří probíhá v okamžiku, kdy jsou hotové podlahy a výmalba interiéru (Zdroj: Vekra)

„Samotný stavební otvor pro dveře bývá zpravidla o 10 cm širší a o 5 cm vyšší od dokončené finální podlahy, než je požadovaný rozměr budoucích dveří. Tedy například pro dveře o výšce 197 cm a šířce 80 cm má stavební otvor rozměry 202 cm na výšku a 90 cm na šířku,“ upozorňuje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky VEKRA, jedničky na českém trhu mezi výrobci oken a dveří. Tyto údaje by ale každý architekt nebo projektant, který připravuje plány pro vaši stavbu nebo přestavbu, měl vědět.

Než začnete s montáží

Jedním z nejzásadnějších problémů, který může osazení dveří zkomplikovat, jsou geometrické nepřesnosti při stavbě nebo rekonstrukci původních příček. „Stavební otvor pro interiérové dveře musí být zcela kolmý a špalety musí mít stejnou šířku. Toto by si měl majitel nebo stavební dozor včas zkontrolovat hned v hrubé stavbě. K odhalení podobných chyb dochází až při montáži dveří v čistém interiéru, což další práce jen zkomplikuje. Zárubeň sama o sobě zpravidla umožňuje vyrovnání nepřesností tloušťky stěny jen v rámci 1-2 cm. Rozhodně je ale lepší správné rozměry a kolmost stěny stavebního otvoru správně zvolit a kontrolovat hned na začátku, tedy během hrubých stavebních prací,“ radí Pavel Hajný z VEKRY. Před montáží dveří a zárubní by také měli být hotové všechny mokré procesy, stavba by měla být dostatečně vyschlá a v místnosti by mělo být alespoň 10 °C při vlhkosti vzduchu mezi 30–50 % pro zabezpečení správného procesu tuhnutí montážní pěny.

Ložnice se světlem a dveřmi
i (Zdroj: Vekra)
Stavební otvor pro interiérové dveře musí být vždy kolmý, je potřeba hned od začátku pracovat se správnými rozměry (Zdroj: Vekra)

Odborníci vám rádi poradí

Ačkoliv osazení zárubně a dveří může pro laika na první pohled vypadat poměrně jednoduše, opak je pravdou. „Tuto práci je rozhodně lepší přenechat odborníkům, protože pokud budou dveře nesprávně osazené, je třeba počítat s problémy. Pokud nebude zárubeň správně vyvážená, dveře se mohou samy zavírat, otevírat nebo dokonce drhnout. Pokud jde o záležitost, kterou nelze vyřešit lehkým podříznutím dveřního křídla nebo úpravou na pantech, pak v takové chvíli nezbývá nic jiného, než zárubeň demontovat a namontovat znovu. Nejen, že je to pracné, ale navíc by mohlo dojít i k jejímu poškození,“ varuje Pavel Hajný z VEKRY. Montážník by si měl nejprve zkontrolovat, zda mají zárubně a dveře správné rozměry a přesně k sobě pasují. Po osazení na stěnu se zárubně nesmí v rozích rozevírat a průchod musí být ve všech místech stejný.

Odborník z Vekry při montáží interiérových dveří
i (Zdroj: Vekra)
Pokud si s montáží nevíte rady, doporučujeme obrátit se na odborníka (Zdroj: Vekra)

Pozor na správný postup

Protože dveře nemají za úkol pouze oddělení místností, ale zároveň také omezují šíření hluku po bytě, je třeba si při jejich montáži pohlídat správný postup, aby mohly plnit všechny svoje funkce, a to včetně zabezpečení hlukového komfortu. „Mezi zárubní a ostěním vzniká prázdný prostor, který se vyplňuje montážní pěnou. Ta by měla být aplikována po celém obvodu, většina výrobců ji ale nanáší pouze na několika bodech. Těmito nevyplněnými mezerami později prochází zvuk, což zhoršuje schopnost dveřního kompletu tlumit hluk. Pro VEKRU je zapěnění po celém obvodu standardní postup.

Zárubně připraveny pro montáž dveří
Teprve po správném zatvrdnutí montážní pěny, se osadí do zárubní dveřní křídlo (Zdroj: Vekra)
Montáž zárubně , vypěnění obvodu
Montážní pěna by měla být aplikována po celém obvodu (Zdroj: Vekra)

Díky tomu docilujeme i u běžných dveří nadstandardního útlumu hluku, což uvítáme hlavně v klidových částech domu, jako jsou třeba ložnice, dětské pokoje nebo pracovny, “ říká Pavel Hajný z VEKRY a dodává: „Posledním a velmi důležitým krokem při osazení zárubně je ošetření její spodní části na styku s podlahou transparentním silikonem, který ji chrání před poškozením vodou při úklidu. I toto je pro nás samozřejmostí.“

Po řádném vytvrdnutí montážní pěny se osadí do zárubně dveřní křídlo a zkontroluje rovinatost celého dveřního kompletu. K potřebnému vyrovnání slouží dveřní panty. Pokud byl správně udělán stavební otvor  a zárubeň usazena ve správné rovině, nebývá se seřízením pro správnou funkci dveřního křídla žádný problém. Montáž interiérových dveří zkrátka není záležitostí pro laiky. Určitě je proto lepší svěřit se do rukou odborníků a dbát jejich pokynů.

Publikováno: 3.5.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce