reklama

Instalace rozvaděče krok za krokem. Ať vaším domem proudí elektřina

Lidé už si to často ani neuvědomují, ale každým domem dnes vedou desítky kabelů, které se táhnou od zásuvek a spínačů zdmi kamsi pryč. A všechny tyto kabely se potkávají právě v rozvaděči, který je takovým srdcem domu, zatímco kabely jako žíly vedou elektrický proud.

Rozvaděč, kabely, mužské ruce
i (Zdroj: Depositphotos)
Instalace rozvaděče na elektřinu má svá pravidla. Při práci se tak nestyďte využít pomoci a rad profesionálů (Zdroj: Depositphotos)

Pořízení rozvaděče, ve kterém se skrývají například veškeré jističe, se při stavbě nového rodinného domu nevyhnete. Poradíme vám jak v takové situaci postupovat, co vše si můžete zařídit sami, a co je lepší přenechat odborníkům.

Abyste rozvaděč našli i potmě

Nikde není přesně stanoveno, kde v domě by se měl rozvaděč nacházet. Jednou z často využívaných možností je prostor ve vchodové hale nebo předsíni jen kousek od vstupních dveří. V nových rodinných domech se ale rozvaděče ještě častěji objevují v suterénu nebo v takzvaných řídících místnostech společně například s ovládací skříní tepelného čerpadla. Při výběru místa, na které v novostavbě rozvaděč nakonec umístíte, myslete na dvě věci. Zaprvé na velikost zařízení, která je tím větší, čím více kabelů do skříně povede. A také na snadný přístup k rozvaděči. Měli byste ho totiž snadno najít i potmě, kdyby náhodou vypadl proud, a vy jste potřebovali rychle nahodit pojistky.

Rozvaděč, žlutá rukavice
i (Zdroj: Depositphotos)
Právě v rozvaděči se ukrývají veškeré jističe pro všechny zásuvky a spínače v domě (Zdroj: Depositphotos)

Dostaňte první díl skládačky na své místo

Když máte pro rozvaděč na elektřinu vybrané to správné místo, můžete ho připravit pro první díl přístroje – základní skříň. Tu je možné přidělat ke stěně nebo připevnit k nábytku, pokud byste ji například chtěli skrýt do skříně v předsíni. Nebo je možné celou skříň vložit přímo do zdi. V takovém případě je ale třeba vysekat do stěny dostatečně velký otvor, do kterého následně skříň vložíte a upevníte. Můžete také pomoct se svodem kabelů do skříně rozvaděče. Další kroky už je ale lepší svěřit profesionálům, kteří mají potřebné znalosti a zkušenosti.

Muž šroubuje
i (Zdroj: Depositphotos)
Některé kroky při instalaci rozvaděče zvládnete sami, jiné by měl místo vás udělat elektrikář nebo firma zkušená v oboru (Zdroj: Depositphotos)

Dejte prostor zkušenějším

Elektrikář nebo firmy, které se na dodání a montáž rozvaděčů na elektřinu přímo specializují, vloží do připravené skříně rám s veškerými potřebnými jističi a následně kabely podle přísných pravidel připojí tak, aby vše správně fungovalo. Tedy nejen aby vám domovem proudila elektřina, ale abyste se nemuseli obávat požáru nebo třeba častých výpadků. Rámy nejsou univerzální, pro každý dům budou vypadat jinak. Počet součástek ovlivňuje například množství do rozvaděče svedených kabelů. Montáž rámu rozvaděče může probíhat souběžně s dalšími pracemi na domě přímo v připravené skříni. Některé firmy si zase na stavbě zjistí potřebné údaje a rám rozvaděče následně sestaví v dílně. Když se pak vrátí k vám, zbyde jim už jen propojení kabelů s jističi a dalšími zařízeními uvnitř rámu.

Rozvaděč různé velikosti
i (Zdroj: Depositphotos)
Velikosti rozvaděčů se různí. Záleží totiž na tom, kolik kabelů do nich z celého domu vede (Zdroj: Depositphotos)

Každý rozvaděč by měl mít svůj certifikát

Při plánování montáže rozvaděče mějte neustále na paměti, že se jedná o velmi důležitý přístroj, který je třeba sestavit podle přesně daných pravidel a ze součástí, které splňují přísné bezpečnostní normy. Raději se tak příliš nespoléhejte na různé neověřené sousedské rady a doporučení, vyhnete se tak možným problémům. Abyste mohli vaši novostavbu ve finále zkolaudovat, je třeba mít při ruce certifikát o tom, že váš rozvaděč splňuje všechny potřebné normy. V některých případech vám ho vydá přímo firma, u které jste si pojistkovou skříň nechali vyrobit. Pokud vám však rozvaděč zapojoval například známý elektrikář, je třeba nechat si ho certifikovat k tomu zmocněnou společností. Subjekt, který zařízení zkontroluje a certifikát vydá, se tak zároveň stává zodpovědným za správné fungování přístroje. O certifikaci přístroje se však často postarají sami elektrikáři, kteří disponují potřebnými kontakty.

Rozvaděč, mužská ruka
i (Zdroj: Depositphotos)
Hotový rozvaděč je takové elektrické srdce domu, kde se potkávají veškeré kabely (Zdroj: Depositphotos)

Je libo skládačku z jističů?

Pokud se cítíte být dostatečně zkušeným kutilem a ani předchozí odstavce vás neodradily, můžete si rozvaděč, alespoň do určité míry, přece jen sestavit sami. Řešením přímo pro vás jsou v takovém případě takzvané online konfigurátory rozvaděčů, které vám i bez znalostí elektrikářského řemesla umožní objednat ty správné díly. Jak to funguje? Do obsáhlého online formuláře vyplníte podrobné údaje o vašem domě, počtu zásuvek, způsobu osazení, dodavateli elektřiny apod. Firma vám podle vaší objednávky následně zašle všechny potřebné části rámu, který si posléze doma sestavíte jako stavebnici. Spolu s jednotlivými díly vám navíc přijdou také veškeré potřebné podklady pro revizi rozvaděče a kolaudaci vašeho nového domu.

Publikováno: 14.4.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec