reklama

Jak na sekční garážová vrata

Plánujete kompletní rekonstrukci domu a došlo i na výměnu původních garážových vrat? Nejčastější variantu, jak moderní garáž zpřístupnit a zároveň zabezpečit, představují sekční garážová vrata. Ukážeme vám, na co se vyplatí myslet při jejich výběru i montáži.

Sekční garážová vrata
i (Zdroj: VEKRA)
Jak na sekční garážová vrata (Zdroj: VEKRA)

Výběr garážových vrat

V případě, že plánujete kompletní výměnu všech otvorových výplní, je to příležitost sladit vše barevně dohromady. Jeden dodavatel bude navíc držet záruku za všechno. „Ačkoliv je VEKRA na trhu známá hlavně jako výrobce oken, našim klientům jsme schopni s dodávkou oken, dveří a stínění zajistit také sekční garážová vrata sladěná do stejné barvy. Důraz u nich klademe na kvalitní provedení, tepelnou izolaci a zejména na bezpečný a spolehlivý provoz. Poskytujeme nadstandardní záruku jak na samotná vrata, tak i na elektrické prvky. Pokud má od nás má klient okna, stínění i garážová vrata, lze zajistit i to, aby mohl vrata ovládat ze stejné aplikace ve svém mobilním telefonu jako stínění,“ říká David Šejvl, manažer značky VEKRA.

Bílá garážová vrata v domě
i (Zdroj: VEKRA)
Všechny otvorové výplně by měly ladit (Zdroj: VEKRA)

Právě sekční garážová vrata představují v současnosti nejoblíbenější řešení, jak garáž zvenku zpřístupnit. „Jejich podstatnou výhodou je úspora místa, protože při otevření vyjedou pod strop a v otevřeném stavu tak zabírají minimum místa. Maximální rozměrové možnosti jsou 5,5 m šířky a 3 m výšky, takže je lze bez problémů použít i pro dvougaráž,“ vyjmenovává David Šejvl z VEKRY.

Garážová vrata v domě s kamenným obložením
i (Zdroj: VEKRA)
Sekční garážová vrata jdou bez problémů využít také pro dvougaráž (Zdroj: VEKRA)

Sekční garážová vrata se skládají z jednotlivých navzájem spojených panelů, které mají sílu 42 mm nebo 67 mm. Ty díky větší síle materiálu představují ideální řešení pro pasivní a nízkoenergetické domy. „Dostatečná tepelná izolace vrat je zajištěna pomocí technologie termoframe. Jde o kryty zárubní, které přeruší tepelný most a sníží tepelné ztráty. Uplatnění najdou především v pasivním domě, který vyžaduje dostatečnou vzduchotěsnost a izolaci obálky domu,“ vysvětluje David Šejvl z VEKRY a dodává: „Pohyb vrat je řešen motoricky pomocí dálkového ovladače, ale lze ho doplnit i o ruční otevírání, záložní zdroj a zámeček pro případ výpadku proudu.“ Pokud do garáže není jiný vstup, je také možné garážová vrata doplnit o integrované dveře. Prosvětlení garáže bez oken zajistí případné prosklení panelů. Vrata navíc disponují bezpečnostní pojistkou, která při zavírání detekuje případnou překážku.

Montáž garážových vrat

Osazení garážových vrat je možné provést dvěma způsoby — do otvoru nebo na otvor. O konkrétním způsobu rozhoduje montážní technik na základě stavební situace a také představ zákazníka. „Při montáži na otvor se garážová vrata kotví z vnitřní strany místnosti a kostra vrat rámuje otvor po jeho obvodu. Samotná vrata jsou při pohledu zvenčí mírně zapuštěná. Pro tento způsob osazení musí být zevnitř kolem otvoru dostatek místa, ideálně alespoň 100 mm,“ vysvětluje David Šejvl z VEKRY. Je ale třeba počítat se snížením hloubky garáže. Výhodou tohoto postupu jsou menší tepelné ztráty.

Hnědá garážová vrata v bílém domě
i (Zdroj: VEKRA)
Garážová vrata můžeme osadit buď do otvoru nebo na otvor (Zdroj: VEKRA)

V případech, kdy kolem otvoru zbývá méně než 60 mm, a také často při rekonstrukcích se využívá montáž vrat do otvoru. „Při tomto způsobu osazení se garážová vrata kotví do ostění a nadpraží v otvoru a z vnější strany tak tvoří jednu rovinu s povrchem zdi. Zůstane tak zachovaná původní hloubka garáže téměř bez ztráty centimetru. Tento postup také umožňuje překrýt původní rám starých vrat bez zednického zapravení,“ vysvětluje David Šejvl z VEKRY. Nevýhodou je snížení šířky a výšky otvoru a také horší tepelně izolační vlastnosti po obvodu vrat.

Hnědá garážová vrata na domě
i (Zdroj: VEKRA)
Otevřená vrata budou celou vahou viset na stropě, proto je třeba zajistit dostatečnou nosnost dotčených ploch (Zdroj: VEKRA)

Při montáži garážových vrat je třeba dbát na geometrickou přesnost otvoru a povrchu stěn a také na dostatečnou nosnost dotčených ploch. „Je nutné si uvědomit, že otevřená vrata plnou vahou visí na stropě nebo střešní konstrukci. Případné zakrytí stropu například sádrokartonem je tedy nutné provést až po osazení vrat. Je také ideální, pokud je při montáži již hotová podlaha, jinak je nutné vrata v požadované výšce podložit,“ objasňuje David Šejvl z VEKRY.

Je nutné pamatovat i na to, že dodavatel by měl provádět pravidelně jednou ročně revizi garážových vrat. Ta spočívá v kontrole chodu, seřízení a vyčištění drah a pantů. Dobře nastavená vrata v ručním režimu při otevření přibližně do 1m výšky nad zemí zůstanou viset — ani nepadají, ani nestoupají. Kvalitní garážová vrata jsou zkrátka nedílnou součástí kompletní rekonstrukce rodinného domu a jejich pořízení od stejného dodavatele jako okna a dveře rozhodně práce usnadní. Kompletní informace najdete na www.vekra.cz.

Publikováno: 9.4.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce