reklama

Správné světlo v interiéru působí pozitivně na naše zdraví

Světlo, které nás provází v domě či bytě, přímo působí na naše zdraví i emocionální stránku. Kvalitní osvětlení pomáhá k lepší relaxaci, pohodě i kvalitnějšímu spánku. Většina lidí přihlíží pouze na vzhled svítidla, ale zajímat by nás mělo více indicií.

Světlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Správné světlo v interiéru působí pozitivně na naši zdraví (Zdroj: Depositphotos)

Každá místnost v bytě vyžaduje jiný způsob svícení. V každé místnosti provádíme jinou činnost. V obývacím pokoji relaxujeme při čtení knihy, pracujeme na počítači nebo se věnujeme ručním pracím. V kuchyni naopak potřebujeme vhodné světlo při vaření či stolování. Je velice důležité dopředu určit priority jednotlivých činností v každé místnosti a podle toho se věnovat vhodnému výběru osvětlení.

Světelný zdroj

Vzhledem k tomu, že každá místnost i každý prostor v bytě má své specifické požadavky a každé světlo jiný užitek, musíme si při výběru osvětlení určit priority, k čemu dané světlo bude sloužit. Při jeho výběru postupujeme velmi citlivě. Světla jsou obecně brána jako designové prvky, avšak na prvním místě by měl být právě jejich účel. Uvažovat musíme nejen nad barvou světla, ale i jeho intenzitou. Vhodným výběrem se můžeme doma cítit příjemně a dokážeme navodit správnou atmosféru.

Barva světla

Barva světla, čili teplota chromatičnosti je jedním z nejdůležitějších parametrů zdroje světla. Udává se v kelvinech a pohybuje se v rozmezí mezi 1800 K-16000 K. Čím vyšší hodnotu máme, tím bělejší a studenější světlo získáme.

Tok světla
i (Zdroj: Depositphotos)
Tři barvy světla (Zdroj: Depositphotos)
  • Teplá bílá barva — Jedná se o světlo, které má příjemný slabě žlutý odstín, podobný světlu, které vydává oheň nebo svíčka. Často připomíná východ či západ slunce. Pohybuje se v hodnotách 2700 K-3500 K. Tuto barvu vnímáme jako bezpečnou nebo relaxační. Vyvolává v nás pohodu, klid a příjemnou náladu. Hodí se do všech místností, kde se chceme cítit příjemně. Takové světlo nejčastěji volíme do ložnic, dětského i obývacího pokoje. Ten se díky teplé bílé barvě zdá být krásně zútulněný. Musíme však mít na paměti, že takové světlo unavuje oči a uspává nás. Není tedy vhodné pro četbu, práci a jiné aktivity, u kterých je vyžádáno soustředění.
  • Denní bílá barva — Jedná se o světlo, které je velmi blízké dennímu světlu. Má bílý až lehce namodralý odstín. Pohybuje se v barevném spektru mezi 4500 K-6500 K. Denní bílá barva podporuje soustředění a celkovou aktivitu. Je vhodná do místností, ve kterých se studuje či pracuje. Toto světlo již tolik neunavuje oči a hodí se např. do koupelen, na toaletu, do kuchyní, kanceláří a obecně do všech místností, kde je nedostatek přirozeného denního světla.
  • Studená bílá barva — Světlo, které se pohybuje v hodnotách mezi 6500 K-9000 K je ostřejší, namodralé, chladné až mrazivé. Lidskému oku je toto světlo nepřirozené a působit až nepříjemně. V domácnostech se nepoužívá, neboť se do nich nehodí. Setkat se s tímto světlem můžeme především v průmyslových objektech či lékařských zařízeních.

Světelný tok

Při výběru vhodného osvětlení se musíme také zamyslet nad otázkou, jaký světelný tok bude potřeba při jednotlivých činnostech. Při výběru světla pak budeme přihlížet k hodnotě světelného toky, neboli výkonu. Ten se udává v lumenech a slouží k určení intenzity světla, což je množství vyzařovaného světla od světelného nosiče do všech směrů. Dalo by se říci, že čím víc lumenů, tím větší a lepší svítivost.

Lustr
i (Zdroj: Depositphotos)
Velikost svítidla volte podle velikosti prostoru i účelu obývání (Zdroj: Depositphotos)

Dokonalé osvětlení jednotlivých místností

Správné osvětlení v místnosti by neměl podceňovat nikdo z nás. Právě 80 % okolního světa vnímá člověk svým zrakem. Proto bychom měli dbát na vhodné osvětlení v každé místnosti. Neměli bychom mít doma šero, ale ani by nás světlo nemělo oslepovat.

Osvětlení se zpravidla dělí do třech základních kategorií. V prvé řadě se jedná o osvětlení celkové, které vytváří základní jas pro celou místnost. Dále v domácnosti využíváme osvětlení místní. Jedná se o doplňkové, cíleně orientované světlo. Používá se především pro psaní, čtení či práci v kuchyni. V posledním kroku používáme i osvětlení, které pouze zdůrazňuje, nebo vytváří určité bodové světelné akcenty.

Obývací pokoj — Jedno centrální stropní svítidlo nám určitě stačit nebude. Tvoří sice základ pro osvětlení místnosti, ale je více než vhodné připojit i doplňkové osvětlení ve formě stojacích, stolních či nástěnných svítidel. Pro prostor obývacího pokoje volíme měkké, rovnoměrné a neutrální světlo, které dávají stropní svítidla. Celkový prostor můžeme doplnit o reflektorová svítidla, nebo světla, která osvítí pouze určitou část prostoru. Vytvoří se tak příjemná, intimní atmosféra.

Kuchyň — Jedná se o prostor, který je převážně pracovní a nejdůležitější je vhodné a dostatečné osvětlení pracovní desky. Vhodným řešením se jeví kombinace stropního svítidla pro osvětlení celé místnosti s bodovými světly či podlouhlou zářivkou, kterou umístíme pod horní řadou kuchyňských skřínek. Toto doplňkové osvětlení zajistí dostatečné světlo pro práci na pracovní desce kuchyňské linky. V případě, že kuchyň navazuje např. na jídelnu či obývací pokoj, volíme použitá svítidla tak, aby mezi sebou korespondovala a navazovala na osvětlení další místnosti.

Kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos)
Správné osvětlení napomáhá dobré náladě i relaxaci (Zdroj: Depositphotos)

Jídelna — Je to místnost, ve které se věnujeme převážně pouze jídlu. Měli bychom tedy vytvořit příjemnou atmosféru právě nad jídelním stolem. Vhodné je stropní buď přisazené, nebo závěsné svítidlo, které opět můžeme kombinovat s nástěnnými svítidly.

Dětský pokoj — V dětském pokoji jsou nároky na osvětlení poněkud vyšší. Musíme zde zajistit dostatek světla pro učení i pro hraní našich ratolestí. Jako centrální osvětlení je vhodné volit stropní světlo, které zajistí dostatek světla v celé místnosti. Dále je nutné vhodné osvětlení psacího stolu, k čemuž nám pomůže stolní svítidlo. Celkový prostor můžeme doplnit nástěnnými svítidly s dětskými motivy.

Pracovna — V pracovně volíme stropní svítidla s rovnoměrnou a dostatečnou hladinou osvětlení v kombinaci s osvětlením psacího stolu pomocí stolní či stojací lampy.

Ložnice — V této místnosti se často věnujeme i čtení. Je tedy vhodné kombinovat centrální osvětlení, které zajistí dostatek světla v celé ložnici s nástěnnými či stolními svítidly. Je velice vhodné ovládat osvětlení této místnosti jak při vstupu do ložnice, tak i přímo z lůžka.

Koupelna — Jedná se většinou o místnost bez oken, kde se na osvětlení kladou zvýšené požadavky. Používá se zde jedno centrální osvětlení, doplněné o osvětlení zrcadel v koupelně. Nejvhodnější je umisťovat tato přídavná světla buď nad zrcadlo, nebo po jeho obou stranách. Často se doporučují světla s opálovým krytem. Zabraňují oslnění a přitom zajišťují rovnoměrné osvětlení.

Koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Každá místnost má vzhledem k osvětlení svá specifika (Zdroj: Depositphotos)

Chodba — Vhodně osvětlená předsíň se může stát reprezentativním prostorem, který jako první spatří vaše návštěva. Doporučuje se zde použít centrální osvětlení ve formě vestavěných, přisazených nebo závěsných svítidel v kombinaci s nástěnnými svítidly. Pokud máme doma schodiště, je vhodné použít pohybová čidla či LED pásky. Důležité je také umístit vypínače tak, abychom nemuseli nikde chodit potmě.

Druhy svítidel

  • Stropní osvětlení zápustné — Tato svítidla slouží k osvětlení celého prostoru místnosti nebo k nasvícení jednotlivých prvků v interiéru. Jsou to svítidla zapuštěná přímo do konstrukce stropu a stávají se tak dokonale skrytými. Mohou být osazená do rámečku či přímo do stropního podhledu. Tato světla vytváří efekt světelného kuželu, který vychází přímo ze stropu.
  • Stropní svítidla přisazená nebo závěsná — Tato světla slouží velice často jako hlavní centrální zdroj světla. Kromě poskytování dostatečného osvětlení místnosti plní též funkci designovou. Často na sebe poutají pozornost. Umisťují se do obývacího prostoru, v kuchyni či přímo nad jídelní stůl.
  • Reflektory — Jedná se o soustavu osvětlení, která se zpravidla umisťuje na lištový systém přímo ke stropu. Jsou to svítidla, se kterými můžeme volně pohybovat a natáčet je v prostoru. Tím se docílí nasvícení celého prostoru nebo pouze zdůraznění určité části místnosti. Jejich estetické provedení je velice variabilní.
  • Stojací lampy — Jsou důležitou a nenahraditelnou součástí každého interiéru. Dokážou prosvětlit tmavší části v místnosti a umí vykouzlit nenahraditelnou atmosféru pro chvíle odpočinku a relaxace.
Lampa
i (Zdroj: Depositphotos)
Stojací lampa vytvoří v obývacím pokoji příjemnou pohodu (Zdroj: Depositphotos)
  • Stolní lampy — Jedná se o velice důležité pomocníky při osvětlení psacího stolu studentského pokoje či pracovny.
  • Světlovody — Jedná se o osvětlení, které se nejvíce využije ve vstupní hale nebo chodbě. Použít se však může i v jiných místnostech jako např. kuchyň či koupelna. Přivádí do místnosti přirozené denní světlo a rozzáří vnitřní obytné prostory.

Rozdělení svítidel dle typu zdroje

Pro osvětlení můžeme použít různé typy zdrojů. Na výběr máme mezi klasickou, kompaktní, halogenovou nebo LED žárovkou. Každý z těchto nosičů má své výhody i nevýhody.

Žárovky
i (Zdroj: Depositphotos)
K osvětlení můžeme použít různé typy zdrojů (Zdroj: Depositphotos)
  • Klasické žárovky — Jedná se o zdroj, u kterého dochází používáním k rozžhavení vlákna. Tím vzniká celkem vysoká výhřevnost a s tím spojená vysoká energetická náročnost. Právě toto je její největší nevýhodou. Naopak výhodu žárovek skýtají jejich minimální výrobní náklady a velmi nízká pořizovací cena. 
  • Kompaktní fluorescenční žárovky — Jedná se o jeden typ ze stávajících úsporných žárovek. Oproti klasickým žárovkám mají nižší příkon a spotřebují podstatně méně elektrické energie. Její nevýhodou je skutečnost, že výkon nastává postupně. Svého 100 % výkonu docílí až po několika minutách od zapnutí. Používá se tedy spíše v místnostech, kde svícení probíhá dlouhodobě. Pro osvětlení koupelny či toalety jsou zcela nevhodné.
  • Halogenové zářivky — Tyto žárovky jsou efektivním řešením pro osvětlení domácnosti. Okamžitě po zapnutí svítí na plný výkon a nevadí jim ani velmi časté zapínání. Oproti klasickým žárovkám jsou o 20 % až 45 % úspornější. Jejich hlavní nevýhodou je podstatně náročnější výroba, což se také projevuje na pořizovacích nákladech. Cena je sice vyšší, ale nikterak závratná.
  • LED žárovky — Tyto žárovky mají v podstatě jen samé výhody. Jsou energeticky nenáročné, mají vysokou životnost i svítivost. Jejich bezproblémový provoz je garantován po dobu až desetitisíců provozních hodin. Mají také vysokou odolnost proti mechanickému poškození.

Publikováno: 1.4.2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová