Léto, FV KLIMA a chlazení bez průvanu

Léto, FV KLIMA a chlazení bez průvanu (Zdroj: FV - Plast)

Brzy nastane léto, a jestli bude tak slunečné jako v minulých letech, budeme s jeho příchodem řešit otázku, jak si zajistit příjemné klimatizované prostředí uvnitř našeho bydlení. Ti z vás, kterým nevyhovuje klasická klimatizace, ať už proto, že fouká příliš studený vzduch, nebo proto, že je hlučná případně z jiného důvodu, nezoufejte. Poradíme právě vám a navrhneme řešení pomocí metody chlazení bez průvanu.

Poradí vám odborníci

Odborníci ze společnosti FV - Plast navrhnou pro váš dům řešení, které je na první pohled neviditelné, dokáže však zajistit velmi příjemné teploty interiéru i v nejvyšších letních teplotách, a to bez hluku a proudění studeného vzduchu. Navrhnou vám použití takzvaných chladicích stropů. Nelekejte se, nemusíte pořizovat nějaké speciální stropy, a měnit tak konstrukce ve vašem objektu. Chladicí stropy FV KLIMA využívají běžných stropních konstrukcí, které máte na vaší stavbě.

Jak to tedy funguje?

Ve stropní konstrukci proudí chladicí voda o teplotě 16-19 °C, která odvádí energii z místnosti pryč. Chladný povrch stropu ochlazuje (na principu sálání) okolní povrchy, a vytváří tak příjemné prostředí v celé místnosti stejně, jako kdybyste byli v létě ve staré kamenné chalupě s tlustými chladnými zdmi.

Obývycí pokoj s ukázkou sálání chladného vzduchu
Chladný vzduch vytvořený v chladícím stropu tvoří příjemně cladné prostředí v celé místnosti (Zdroj: FV - Plast)

Jak dostat chladicí vodu do stropní konstrukce?

V současnosti se velmi často pro finální stropní povrch používají sádrokartonové podhledy. Nosná konstrukce SDK profilů se tedy může využít pro přilepení chladicích registrů CoolFLEX ještě před tím, než se zaklopí samotnými SDK deskami. Registry CoolFLEX jsou tvořeny hliníkovou fólií, ve které je zatavena trubička o průměru 8 mm.

Strop před zaklopením SDK deskami
Instalace registrů CoolFLEX před zaklopením SDK deskami (Zdroj: FV - Plast)
Strop s krovem vymalován bílou barvou
Hotový strop již po instalaci SDK desek (Zdroj: FV - Plast)

Registry se napojí na páteřní vedení, které je vedeno v prostoru nad podhledem. Toto vedení je připojeno na rozdělovač, do kterého proudí voda ze zdroje chladu. Tím může být například tepelné čerpadlo s funkcí chlazení. Budete tak mít pouze jeden zdroj pro vytápění, ale také pro chlazení.

Strop s rozdělovačem
Napojení páteřního vedení na rozdělovač (Zdroj: FV - Plast)

V sortimentu FV KLIMA najdete samozřejmě také řešení pro klasické omítané stropní konstrukce nebo jiné stropní konstrukce. Ať už použijete jakýkoliv systém, vždy můžete využít ještě jednu vlastnost tohoto řešení.

Pokud totiž bude v zimním období proudit v uvedených registrech voda teplá, budou vaše stropy sloužit k vytápění. Možná si nyní říkáte, jak je to možné? Víme, že teplý vzduch stoupá vzhůru. Jak by tedy mohl strop vytápět? Odpověď je jednoduchá. Ano, teplý vzduch stoupá vzhůru, protože je lehčí než vzduch studený – tomuto přenosu tepla se říká proudění. Při stropním vytápění se však v mnohem větší míře uplatňuje přenos tepla sáláním. V praxi to znamená, že teplý povrch stropu nejdříve ohřívá sáláním okolní povrchy (stěny, podlahu, nábytek, …) a teprve od těchto povrchů se ohřívá samotný vzduch. Výsledkem je příjemná, rovnoměrně rozložená teplota v celé místnosti.

Obrázek s nákresem rozložení teploty v místnosti
Porovnání rozložení teploty po výšce místnosti při podlahovém a stropním vytápění (Zdroj: FV - Plast)

Náš tip

Plánujete-li tedy jako zdroj tepla pro váš objekt tepelné čerpadlo, určitě nezapomeňte zvážit využití tohoto zdroje také pro chlazení. Použitím chladicích a topných stropů FV KLIMA například v kombinaci s podlahovým vytápěním a tepelným čerpadlem využijete váš zdroj na 100 %. Navíc v režimu takzvaného nízkoteplotního vytápění a vysokoteplotního chlazení. V tomto režimu pracuje tepelné čerpadlo nejúsporněji.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu