Zemědům patří k trendům, které se nevyplatí přehlížet

Zemědům je inovativní typ stavby (Zdroj: Depositphotos)

Zemědům nebo také zeměloď (Earthship) je naprosto inovativní typ stavby, který se snaží nabídnout svým obyvatelům kompletně soběstačné bydlení. Dům není napojen na žádné sítě a je zbudován tak, aby zajistil veškerý komfort nezávisle sám.

Zemědům

Zemědům nebo také zeměloď (Earthship) je naprosto inovativní typ stavby, který se snaží nabídnout svým obyvatelům kompletně soběstačné bydlení. Dům není napojen na žádné sítě a je zbudován tak, aby zajistil veškerý komfort nezávisle sám.

Kopule zemědomu
Zemědům je soběstačná ekologická stavba (Zdroj: Depositphotos)

Pasivní a nulové domy

Zemědům by se dal zařadit mezi pasivní a nulové domy. U pasivního domu nesmí roční spotřeba tepla přesáhnout 15 kWh/m2. Nulové domy energii nejen spotřebovávají, ale umějí ji i sami vyrobit ze slunce nebo větru.

U těchto domů hraje obrovskou roli celkový koncept a projekt musí být velmi dobře zpracován, aby dával smysl. Orientace vůči slunci, prosklené plochy, tvar domu, zasazení do krajiny, použité materiály a konstrukční systém hrají roli v celkové spotřebě. Konstruovat domy tohoto typu je značně obtížné. Pokud máte o podobné bydlení zájem, musíte si najít opravdu dobrého projektanta.

Zemědům
Zachovává tepelný komfort (Zdroj: Depositphotos)

Co musí splňovat zemědům

 • sám si vyrábí elektřinu (fotovoltaika)
 • rekuperace vody
 • udržení stálé teploty bez topení a klimatizace
 • nulové účty za vodu a energie
 • recyklace odpadu (je vyroben z pneumatik a starých lahví)
 • možnost pěstování vlastního jídla
Energetické štítky
Zemědům by se dal zařadit mezi pasivní a nulové domy (Zdroj: Depositphotos)

Úsporné hospodaření s vodou

Voda se v zemědomě využívá dešťová. Sbírá se do nádrží a nejprve je využita v umyvadle, na sprchování a praní. Odpadní šedá voda se přefiltruje přes kořenový systém rostlin, které se zároveň zavlaží. Takto přefiltrovaná voda je použita na splachování toalety a následně je odveden do septiku, odkud ji lze využít na zalévání venkovních plodin.

Tepelný komfort i bez klimatizace

Každý zemědům musí být orientován prosklenými okny směrem na jih. Na jižní straně jsou takzvané botanické jednotky, které filtrují vodu a díky přístupu světla po celý rok produkují ovoce a zeleninu. Skleník je jakási záchytná zóna, kde se vytváří teplo a v případě poklesu venkovní teploty zůstane obytná část domu stále vyhřátá na 21 °C. Dům jako takový je postaven z velmi dobrého izolantu, a to pneumatik vyplněných hlínou. Na vrstvě z pneumatik je udusaná hlína a termoizolace. V létě je celý dům chlazen za pomoci šachet v termomase.

Zemědům ve výstavbě
Každý zemědům musí být orientován prosklenými okny směrem na jih (Zdroj: Depositphotos)

Povolení na stavbu

Jednání se stavebním úřadem je zdlouhavé, otravné a velmi individuální. Někteří úředníci vám povolí téměř vše a jiní budou dělat neskutečné problémy kvůli maličkosti. Jakékoliv alternativní bydlení je stále problémové, protože se s podobným projektem úředník nemusel nikdy v minulosti setkat. Rodinné domy můžete stavět jen na stavebních parcelách dle územního plánu obce a je téměř nemyslitelné, že by dům nebyl napojen na inženýrské sítě. Jednou z možností je postavit zemědům jako zemědělskou stavbu nebo objekt určený k rekreaci.

Stavba zemědomu
Projekt musí být velmi dobře zpracován (Zdroj: Depositphotos)

Kde se můžu na tento dům podívat?

Celý koncept zemědýmu navrhl v polovině 20. let Michael Reynolds. První dům tohoto druhu byl v na našem území postaven neziskovým sdružením Zeměloď v roce 2012 kousek od Prahy. Jelikož si společnost nechala udělat ochrannou známku, tak může jen ona používat název zeměloď. Proto se v České republice používá označení zemědům.

V domě se pořádají pravidelné prohlídky pro zájemce z široké veřejnosti, pro školy a jsou zde vítány i děti na příměstských táborech. Nicméně všichni potenciální zájemci o zemědům si musí počkat. Na stránkách neziskového sdružení Zeměloď je uvedeno, že v současné době není na trhu žádná firma, která by byla schopna zemědům postavit. Ale třeba se někdy v budoucnu dočkáme soběstačných a ekologických jednotek.

Co uvidíte tento týden?

 1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
 2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
 3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
 4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
 5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
 6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu