reklama

Zemědům patří k trendům, které se nevyplatí přehlížet

Zemědům nebo také zeměloď (Earthship) je naprosto inovativní typ stavby, který se snaží nabídnout svým obyvatelům kompletně soběstačné bydlení. Dům není napojen na žádné sítě a je zbudován tak, aby zajistil veškerý komfort nezávisle sám.

Hobití dům
i (Zdroj: Depositphotos)
Zemědům je inovativní typ stavby (Zdroj: Depositphotos)

Zemědům

Zemědům nebo také zeměloď (Earthship) je naprosto inovativní typ stavby, který se snaží nabídnout svým obyvatelům kompletně soběstačné bydlení. Dům není napojen na žádné sítě a je zbudován tak, aby zajistil veškerý komfort nezávisle sám.

Kopule zemědomu
i (Zdroj: Depositphotos)
Zemědům je soběstačná ekologická stavba (Zdroj: Depositphotos)

Pasivní a nulové domy

Zemědům by se dal zařadit mezi pasivní a nulové domy. U pasivního domu nesmí roční spotřeba tepla přesáhnout 15 kWh/m2. Nulové domy energii nejen spotřebovávají, ale umějí ji i sami vyrobit ze slunce nebo větru.

U těchto domů hraje obrovskou roli celkový koncept a projekt musí být velmi dobře zpracován, aby dával smysl. Orientace vůči slunci, prosklené plochy, tvar domu, zasazení do krajiny, použité materiály a konstrukční systém hrají roli v celkové spotřebě. Konstruovat domy tohoto typu je značně obtížné. Pokud máte o podobné bydlení zájem, musíte si najít opravdu dobrého projektanta.

Zemědům
i (Zdroj: Depositphotos)
Zachovává tepelný komfort (Zdroj: Depositphotos)

Co musí splňovat zemědům

  • sám si vyrábí elektřinu (fotovoltaika)
  • rekuperace vody
  • udržení stálé teploty bez topení a klimatizace
  • nulové účty za vodu a energie
  • recyklace odpadu (je vyroben z pneumatik a starých lahví)
  • možnost pěstování vlastního jídla
Energetické štítky
i (Zdroj: Depositphotos)
Zemědům by se dal zařadit mezi pasivní a nulové domy (Zdroj: Depositphotos)

Úsporné hospodaření s vodou

Voda se v zemědomě využívá dešťová. Sbírá se do nádrží a nejprve je využita v umyvadle, na sprchování a praní. Odpadní šedá voda se přefiltruje přes kořenový systém rostlin, které se zároveň zavlaží. Takto přefiltrovaná voda je použita na splachování toalety a následně je odveden do septiku, odkud ji lze využít na zalévání venkovních plodin.

Tepelný komfort i bez klimatizace

Každý zemědům musí být orientován prosklenými okny směrem na jih. Na jižní straně jsou takzvané botanické jednotky, které filtrují vodu a díky přístupu světla po celý rok produkují ovoce a zeleninu. Skleník je jakási záchytná zóna, kde se vytváří teplo a v případě poklesu venkovní teploty zůstane obytná část domu stále vyhřátá na 21 °C. Dům jako takový je postaven z velmi dobrého izolantu, a to pneumatik vyplněných hlínou. Na vrstvě z pneumatik je udusaná hlína a termoizolace. V létě je celý dům chlazen za pomoci šachet v termomase.

Zemědům ve výstavbě
i (Zdroj: Depositphotos)
Každý zemědům musí být orientován prosklenými okny směrem na jih (Zdroj: Depositphotos)

Povolení na stavbu

Jednání se stavebním úřadem je zdlouhavé, otravné a velmi individuální. Někteří úředníci vám povolí téměř vše a jiní budou dělat neskutečné problémy kvůli maličkosti. Jakékoliv alternativní bydlení je stále problémové, protože se s podobným projektem úředník nemusel nikdy v minulosti setkat. Rodinné domy můžete stavět jen na stavebních parcelách dle územního plánu obce a je téměř nemyslitelné, že by dům nebyl napojen na inženýrské sítě. Jednou z možností je postavit zemědům jako zemědělskou stavbu nebo objekt určený k rekreaci.

Stavba zemědomu
i (Zdroj: Depositphotos)
Projekt musí být velmi dobře zpracován (Zdroj: Depositphotos)

Kde se můžu na tento dům podívat?

Celý koncept zemědýmu navrhl v polovině 20. let Michael Reynolds. První dům tohoto druhu byl v na našem území postaven neziskovým sdružením Zeměloď v roce 2012 kousek od Prahy. Jelikož si společnost nechala udělat ochrannou známku, tak může jen ona používat název zeměloď. Proto se v České republice používá označení zemědům.

V domě se pořádají pravidelné prohlídky pro zájemce z široké veřejnosti, pro školy a jsou zde vítány i děti na příměstských táborech. Nicméně všichni potenciální zájemci o zemědům si musí počkat. Na stránkách neziskového sdružení Zeměloď je uvedeno, že v současné době není na trhu žádná firma, která by byla schopna zemědům postavit. Ale třeba se někdy v budoucnu dočkáme soběstačných a ekologických jednotek.

Publikováno: 25.3.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář