reklama

(Ne)chcete mít chytrou domácnost?

Pojem chytrá domácnost slýcháme v posledních letech docela často. Dřív tu byly jen chytré telefony, dnes se s inteligencí chlubí spousta domácích spotřebičů – prostě už je to celý tým pod hlavičkou chytré domácnosti! Ale co konkrétně si pod celkem obšírným pojmem představit? A když se pro inteligentní bydlení rozhodnete, je třeba se na to nějak speciálně připravit, nebo to jde zařídit jen tak, i ve starém domě?

Mobil, vchodové dveře
i (Zdroj: Depositphotos)
Připravte si stavbu na chytré bydlení a nebudete se připravovat o čas a úspory (Zdroj: Depositphotos)

Proč vsadit na chytrou domácnost?

Jak si představujete komfortní bydlení 21. století? Třeba tak, že některé věci vyřeší za vás. Samo zhasne světla, když odcházíte, samo vám připraví dostatek teplé vody, protože ví, že si každou středu dopřáváte relax ve vaně, samo zařídí váš nerušený spánek v sobotu dopoledne, nechá totiž spuštěné žaluzie až do oběda, samo vás vpustí dovnitř, když zapomenete klíče. A to je jen příklad, chytrá domácnost toho dokáže mnohem víc, samozřejmě s ohledem na vaše přání a potřeby – přizpůsobujete si ji na míru. I tak ale pořád řadu lidí v podstatě odpuzuje představa, že by měli na další úkony používat mobil či tablet, že by se opět zvýšila jejich závislost na těchto přístrojích. Jak se shoduje řada odborníků v tomto oboru, chytrá domácnost je především o nastavení, nikoliv o neustálém ovládání. Když ji jednou správně nastavíte, následně se už ovládá sama a vy můžete odpočívat. Proto se vyplatí uvažovat přinejmenším o přípravě na instalaci chytré domácnosti.

Pár v posteli
i (Zdroj: Depositphotos)
Vy odpočíváte, zatímco chytrá domácnost pracuje (Zdroj: Depositphotos)

S drátem nebo bez drátu?

Budování chytré domácnosti začíná u pokládání elektrických rozvodů. I když jste jednoznačně proti a žádné vychytávky tohoto druhu do domu nechcete, doporučuje se dát dohromady aspoň přípravu. Jeden nikdy neví, zda v budoucnu nezmění názor, nebo zda dům jednou nebude chtít prodat – s natahanými kabely a kompletní přípravou stoupne hodnota nemovitosti, navíc se už nebude muset pod omítku, když se rozhodnete chytrou domácnost domontovat. Věc se má totiž tak, že většina moderních prvků komunikuje i bezdrátově, ale odborníci se shodují, že použití chytré elektroinstalace je v tomto směru lepší. Dráty jsou možná dražší, ale určitě efektivnější.

Elektroinstalaci je obecně nejlepší svěřit specializované firmě, která vám dodá vše na klíč, včetně revize. Řada těchto společností dokáže připravit i inteligentní elektroinstalaci. Toužíte-li například po profesionálním zabezpečení domu a dalších nadstandardních službách, je na to lepší myslet už v přípravné fázi stavby a zvolit drátové řešení. Pro běžného uživatele bez nějakých speciálních požadavků plně dostačuje i bezdrátová varianta, kterou lze dobudovat také dodatečně. A při troše štěstí a kompatibilních produktech to zvládnete i svépomocí. Ostatně nejdřív se přece stejně musíte přesvědčit o tom, že chytrou domácnost vůbec potřebujete. Po pravdě řečeno, není jen módní výstřelek, ale něco, co šetří čas, úkony i peníze.

Podání ruky nad stolem
i (Zdroj: Depositphotos)
Chytrou domácnost se vyplatí začít plánovat už v projektové fázi příprav domu (Zdroj: Depositphotos)

Jak proměnit domácnost na chytrou?

Jste-li již nahlodáni myšlenkou, že by se i váš příbytek mohl změnit na chytrý? Jak již bylo řečeno, když zrovna stavíte nebo rekonstruujete, máte ideální možnost nechat si udělat přípravu na drátovou verzi, nejlépe můžete přímo oslovit odborníky. V případě, že nehodláte dělat stavební úpravy a chcete si chytrou domácnost zajistit sami bezdrátově, budete potřebovat rychlé internetové připojení a kvalitní bezdrátový směrovač, tedy Wi-Fi router, který je základem chytré domácnosti. S ohledem na operační systém vašeho chytrého telefonu a další technické náležitosti pak volíte konkrétní spotřebiče a nutné součásti systému. Jednotlivá zařízení musí podporovat stejný komunikační protokol, jinak by jejich propojení nefungovalo. Pozornost tedy zaměřujte na vzájemnou kompatibilitu zařízení a také na to, že některá z nich nepracují sama o sobě. Aby byla funkční, potřebují hub, centrální jednotku, propojuje se s routerem. Vybudovat tímto způsobem chytrou domácnost není však až tak úplně jednoduché, tedy pokud nemáte jen základní požadavky, třeba na chytré žárovky a lednici. Obecně platí, že pořizování jednotlivých komponentů je vždy dražší, ale pokud chcete jen vyzkoušet, jaké to je mít lednici, která vám pošle do obchodu nákupní seznam či žárovky, které respektují vaše přání, není to problém. Jako celek toho ale chytrá domácnost zvládne mnohem víc.

Mobil, wifi
i (Zdroj: Depositphotos)
Wi-fi a chytrý telefon máte, proměna domácnosti na chytrou může začít! (Zdroj: Depositphotos)

Přínosy chytré domácnosti

Velkou výhodou chytré domácnosti je, že funguje zcela automaticky na základě předem naprogramovaných scénářů. Ty si nastavíte a dál už vše jen korigujete a sledujete na mobilu, tabletu či počítači, případě použijete chytré hodinky. Automaticky se tak třeba rozsvěcují v určitou hodinu světla nebo připravuje ranní káva. Příkazy lze často zadávat i hlasově (jen musíte počítat s tím, že chytrá domácnost komunikuje ráda v angličtině), už v autě na cestě z práce si tedy můžete zařídit, že přijedete do tak akorát vytopeného obydlí, nebo že se otevřou vrata od garáže poslíčkovi, který je u vás dřív než vy. Tyto „vychytávky“ si každý volí dle svého, chytré jsou ale dnes už prakticky všechny spotřebiče, takže můžete jedním kliknutím do mobilní aplikace začít prát, umývat nádobí nebo péct večeři v troubě. Chytrá domácnost tak život usnadní, kromě toho je schopna si pohlídat spotřebu energií. Když nejste doma, nemusí se topit, ovšem jakmile se vracíte, místnosti se už zase vyhřívají, takže přijdete do tepla.  Ročně jde podobným způsobem ušetřit i třetinu energie. Totéž platí s vodou, bude se vám jí v kotli ohřívat jen tolik, kolik skutečně spotřebujete. Možností je zkrátka docela dost. Kromě šetření dbá chytrá domácnost též na bezpečnost domu – nabízí se pořízení elektronické požární signalizace, záplavových čidel a kamer či přístupový systém ovládaný například na otisk prstu.

Tablet, smart home
i (Zdroj: Depositphotos)
SMART HOME aneb Lekce číslo jedna – hlasové ovládání chytré domácnosti nepředstavuje problém, jen je třeba se připravit na to, že to lze obvykle jen v angličtině (Zdroj: Depositphotos)

Ještě pár chytrých poznámek

  • Chytré domácnosti nabízí možnost ovládat osvětlení, elektroinstalaci, termostat, domácí alarm, kamery či zámky dveří – to je většinou základ. Chytrá ale může být celá kuchyně, vrata od garáže, bazén či rolety na oknech. Ničím neobvyklým v současné době nejsou už ani chytré květináče, které rostlinu zavlažují, vyživují a osvětlují, nebo meteostanice, které vás včas varují před událostmi, před kterými varovat chcete.
  • I chytrá domácnost má svá citlivá místa – zranitelná může být v momentě, kdy se jí na zoubek podívá nějaký hacker. Kybernetickému útoku je lepší samozřejmě předcházet, zajímejte se tedy o to, zda jednotlivé komponenty chytré domácnosti využívají při komunikaci šifrování a řádně si zabezpečte domácí síť.
  • Chytrá domácnost v mnoha ohledech předbíhá dobu, ovšem taková retro hloupost jako nenadálý výpadek elektrického proudu vás pak může notně zaskočit. Proto je lepší mít celý systém udělaný od profesionálů, ovšem takových, kteří následně garantují i servis. To se hodí také v souvislosti s rychlým vývojem v této oblasti, protože to, co bylo včera novinkou, může být už zítra zastaralé a tudíž nekompatibilní s celým systémem chytré domácnosti. S tím vším vám profesionálové poradí.
Ruce, mobil
i (Zdroj: Depositphotos)
Chytrá domácnost nabízí neskutečné možnosti, je dobré si ale také uvědomit rizika s tím související (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 24.3.2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková