reklama

Fotovoltaika s bateriemi? Výhodnější, než se zdá

Solární panely se objevují na čím dál více střechách po celé České republice, za minulý rok přibylo dalších 4 846 domácích fotovoltaických elektráren. Je to dáno nejen tím, že jsou již důvěryhodně zavedeným zdrojem energie, ale také se s vývojem technologie stávají cenově dostupnější a mnohem výkonnější. Díky tomu má taková investice návratnost již okolo 10 let, ovšem za předpokladu, že se co nejvíce energie spotřebuje v místě výroby. U domácností to může být výzva – zatímco soláry vyrobí nejvíce elektřiny přes den, spotřeba bývá během pracovního týdne nejvyšší ráno a večer. Proto dnes velká většina fotovoltaických elektráren disponuje i systémem pro ukládání energie.

Střecha domu s fotovoltaickými panely
i (Zdroj: Depositphotos)
Fotovoltaika s bateriemi? Výhodnější, než se zdá (Zdroj: Depositphotos)

Reálná baterie přinese úsporu a soběstačnost

Stále častější volbou jsou bateriové systémy. Ty umožní energii pohodlně uchovávat k pozdějšímu využití, díky čemuž nemusí přijít nazmar ani špetka. Přesně to platí i pro ČEZ BATTERY BOX který vám pomocí chytrého řízení sníží výdaje za elektřinu a vložené prostředky dále zhodnotí. Navíc jej spolu s celou fotovoltaikou můžete pořídit bezstarostně na klíč. Díky vlastní instalační firmě Tenaur tak budete moci brzy využívat všechny výhody, které systém přináší.

Ceny bateriových systémů se na první pohled mohou zdát vysoké. To ale platí jen do chvíle, než si spočítáte jejich návratnost. Za rok vám v České republice fotovoltaika vyrobí přibližně 1 000 kWh na 1 kWp výkonu. Od ceny elektřiny je pak třeba odečíst poplatky, které nesouvisí s množstvím odebrané energie, a získáte přibližnou roční úsporu. Do návratnosti se zásadně promítá právě procento využití vyrobené energie v domácnosti, které by u dobře navržené elektrárny se správně dimenzovanou akumulací mělo převyšovat 90 %. Opomenout nesmíme ani životnost, která se u fotovoltaiky pohybuje kolem 30 let.

Dům s fotovoltaikou na střeše
i (Zdroj: ČEZ)
Bateriový systéme ČEZ Battery box zajistí energetickou nezávislost (Zdroj: ČEZ)

Pro lepší představu si můžeme poskládat ilustrační výpočet. Nejoblíbenější variantou, kterou svým zákazníkům instaluje ČEZ, je elektrárna s výkonem 5,52 kWp a Battery Boxem s kapacitou 7,2 kWh. Cena této sestavy po odečtení státní dotace, kterou za vás prodejce dokáže vyřídit, startuje na 214 000 Kč včetně DPH. Ve výpočtu uvažujeme 90% využití vyrobené energie a každoroční zdražení elektřiny o 2 %, přičemž výchozí cena pro sazbu D25d činí 3 588 Kč/MWh. Návratnost takové sestavy bude v ideálním případě činit 11 let a celková úspora za 30 let bude 509 tisíc Kč. Většinou lze za takové období očekávat jednu výměnu baterií a střídače, i s tím se ale dostanete na úsporu 360 tisíc Kč. To znamená, že i v případě nižšího využití vyrobené energie nebo prudšího zdražování je rezerva stále obrovská.

Ruka s kalkulačkou, v pozadí dům s fotovoltaikou
i (Zdroj: Depositphotos)
Fotovoltaika s bateriovým systémem přinese značné finanční úspory (Zdroj: Depositphotos)

Fotovoltaika s bateriovým systémem vám navíc přinese i větší energetickou soběstačnost. Pokud dojde k výpadku proudu, chytrý systém řízení přepne na baterie tak rychle, že si toho ani nevšimnete. Hlavním důvodem pro investici ale zůstává právě úspora, obzvlášť pokud vezmete v potaz dostupnost státních dotací – ty jsou totiž nejštědřejší právě pro fotovoltaické elektrárny s akumulací.

Připravenou energii ze slunce využijete i pro další účely

Využití co největšího množství vyrobené energie se dá dosáhnout i dalšími způsoby, které navíc můžete s bateriemi kombinovat. Oblíbenou možností je akumulace do ohřevu teplé užitkové vody, a pokud máte bazén, můžete nadbytek výroby během slunných letních dnů využít právě k ohřevu vody v něm. Zajímavou možností je také nabíjení elektromobilů - ty možná dnes nejsou tolik rozšířené, fotovoltaika má nicméně životnost třicet let a řada automobilek plánuje i v podstatně kratším horizontu přejít čistě na elektropohon. Pokud u takového vozu využijete přebytky ze své fotovoltaické elektrárny, jezdíte prakticky zadarmo.

Publikováno: 18.3.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce