Seznamte se: řídící jednotka fotovoltaiky, mozek vašeho domu

Seznamte se: řídící jednotka fotovoltaiky, mozek vašeho domu (Zdroj: Prima DOMA)

Panely na sběr solární energie už čekají na střeše, a nové tepelné čerpadlo je připravené pustit se do práce? V takovém případě chybí vašemu domu k dokonalosti už jen jediný krok – montáž řídící jednotky k fotovoltaice. Tato jednotka představuje mozek celé topné soustavy, díky které ušetříte nemalé množství času i peněz. Co všechno obsahuje, k čemu se dají využít její chytré funkce, a kam jí v domě vlastně umístit? To se dozvíte na následujících řádcích.

Vše důležité na jednom místě

 

Hlavním úkolem řídící jednotky je umožnit ostatním prvkům topné soustavy fungovat naplno. Kromě řídící elektroniky, střídače pro fotovoltaiku či oběhového čerpadla a mnoha dalších dílů, obsahuje totiž především operační systém, který umožňuje veškeré další prvky řídit a spravovat. Právě v počítači řídící jednotky najdete na jednom místě všechny potřebné údaje a nastavení. Vše důležité tam najdou také technici, které pak v případě nehody či opravy stačí navést právě k jednotce. Vše podstatné se totiž nachází právě v ní.

Systém
Hlavním úkolem řídící jednotky je umožnit ostatním prvkům topné soustavy fungovat naplno (Zdroj: Prima DOMA)

Kam s řídící jednotkou?

Napojit a zprovoznit řídící jednotku, to je práce pro školené odborníky, na kterou ani zkušený kutil nestačí. Tady je potřeba ruka odborníka. S čím ale může pomoci v podstatě každý je předem najít a připravit pro řídící jednotku ve svém domě to správné v místo. V novostavbách se často s montáží jednotky už počítá, a prostor pro ni je vyhrazený v technické místnosti. Ve starších domech je někdy třeba improvizovat. Mozek topné soustavy tak můžete umístit například v kotelně, namísto starého kotle nebo zásobníku na uhlí. Ještě před příjezdem techniků je vhodné takové místo trochu vyčistit. Usnadní to práci při montáži a zajistí jednotce delší životnost.

Zapojení
Kotel, fotovoltaiku i řídící jednotku je potřeba uvést do provozu (Zdroj: Prima DOMA)
Displej
Na displeji se nastaví potřebné údaje, aby řídící jednotka mohla pracovat (Zdroj: Prima DOMA)

Řídící jednotka je chytřejší, než se zdá

Co všechno řídící jednotka obsahuje, a kam jí v domě umístit už je jasné. Co ale tenhle mozek topné soustavy domu vlastně umí? Její program soustavně analyzuje a dohlíží na funkčnost celého systému, stejně jako hlásí případné nedostatky. Podle vašeho nastavení ale také úzce spolupracuje s fotovoltaikou a tepelným čerpadlem. Jednotka může upravovat jejich činnost tak, aby majitel domu ušetřil co možná nejvíce peněz za spotřebu elektrické energie. Její systém sleduje předpověď počasí a podle dostupných meteorologických dat odhadne míru slunečného záření v následujících dnech. Tu přepočítá na elektrickou energii, kterou fotovoltaika domu získá a upraví spotřebu v domě tak, abyste ji co nejlépe využili.

Řídící jednotka
Řídící jednotka je tak naprosto nezbytnou součástí propojující fotovoltaické panely a tepelné čerpadlo s vaším domem (Zdroj: Prima DOMA)
Venkovní jednotka
Tepelné čerpadlo se umístí co nejblíže domu (Zdroj: Prima DOMA)

Spotřebu energie pohlídá za vás

Co to ale přesně znamená v praxi? To vám ukážeme na příkladu. Řídící jednotka například zjistí, že celou první polovinu následujícího dne bude zataženo, a fotovoltaika tak vyprodukuje méně energie. V návaznosti na to bude v první polovině dne topit o něco méně, a v polovině druhé, kdy se příjem energie z fotovoltaických panelů na střeše zvýší teplotní rozdíl zase dorovná z vaší energie. Stejné to bude i v létě, kdy namísto topení bude jednotka dům ochlazovat. Nemusíte se ale bát, že by vám umanutá řídící jednotka dělala sama od sebe v domě neplechu. Všechna její rozhodnutí podléhají nejprve vašemu nastavení, které můžete kdykoliv upravit a změnit.

Čidla
Čidla přenášejí informace a sledují práci kotle (Zdroj: Prima DOMA)

Společnými silami k úsporám

Spořit elektrickou energii můžete ve spolupráci s centrální jednotkou i vy sami. Chcete například spustit pračku až ve chvíli, kdy poběží na elektřinu z vašich fotovoltaických panelů? To není vůbec žádný problém. Stačí nahlédnout do operačního systému jednotky a zjistit, kdy bude elektřiny dostatek. A nebo ještě lépe – zkontrolujte, jak na tom s energií jste jen za pomoci mobilu. Díky chytré aplikaci svůj telefon s mozkem topné soustavy snadno propojíte. Šetření se tak promění téměř v zábavnou hru. Hru, kterou zvládnete hrát i bez excelentních znalostí mobilních telefonů. Ovládání aplikace je totiž snadné a přehledné.

Prostor
Pro tepelné čerpadlo je nutné u domu připravit vhodný prostor (Zdroj: Prima DOMA)

Šetří peníze, čas i nervy

Popsané schopnosti a funkce řídící jednotky jsou jen takovou malou ukázkou toho, co všechno mozek topného systému dokáže. Podobných vymožeností ale ve spolupráci s jejím systémem zvládnete ještě mnohem více. A každá z nich vám pomůže šetřit peníze i čas. Řídící jednotka je tak naprosto nezbytnou součástí propojující fotovoltaické panely a tepelné čerpadlo s vaším domem. A opravdu se není proč bát toho, že byste si s jejím ovládáním neporadili. Nechte si z počátku vše v klidu vysvětlit od odborníků, a pak už bude spolupráce s ní hračka.

Čerpadlo
Řídící jednotka je napojená na venkovní tepelné čerpadlo (Zdroj: Prima DOMA)

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu