reklama

Postavte si domácí saunu a nemusíte čekat, až otevřou veřejné bazény

Chcete si pořídit domácí saunu? V dnešní době to není žádný problém, jen je dobré vědět, že není sauna jako sauna. Na trhu je jich celá řada, pro domácí využití se nejčastěji vybírá mezi finskou saunou a infrasaunou. Ta první představuje klasiku ověřenou časem, ta druhá vyloženě moderní produkt. Obě ale voní dřevem a mají něco do sebe.

Domácí sauna
i (Zdroj: Depositphotos)
Postavte si domácí saunu a nemusíte čekat, až otevřou veřejné bazény (Zdroj: Depositphotos)

Budování domácí finské sauny

Než si představíme všechny klady a zápory infrasauny, pustíme se do stavby domácí finské sauny. Ta má pestrou minulost začínající v překryté díře v zemi, ohřívání se v malé místnůstce obecně dala i samotný název. Finská domácí sauna je dnes samozřejmě k mání už v moderním kabátku, ale stále je ideální spíš pro ty, co mají rádi něco drsnějšího. Nejdřív se totiž prudce rozehřejete a následně neméně intenzivně zchladíte. Celý proces se několikrát zopakuje a výsledkem je detoxikovaný organismus a zrelaxovaná tělesná schránka. Finskou saunu můžete postavit na zahradě i v domě. Dá se koupit složený box, cenově se pohybuje od 30 000 Kč, nebo si ji můžete nechat postavit na míru. Pak však musíte počítat s částkou začínající zhruba na 100 000 Kč.

Pořizovací cena finské sauny je celkově vyšší, je nutné myslet i na to, že se její instalace obvykle neobejde bez stavebních úprav. Proto je lepší ji zakomponovat rovnou do projektu a počítat s jejím budováním už při rekonstrukci či stavbě nemovitosti. Například Karel ji bude mít ve sklepě, přímo vedle kotelny, kudy se bude tahat přívod vody a kanalizace. Toto napojení je pro něj nejvýhodnějším a zároveň nejlevnějším řešením, byť by asi raději viděl saunu přímo u dveří, aby mohl za zchlazením vybíhat rovnou do zahrady. Nicméně vzhledem k tomu, že u dveří má naplánované zázemí pro nářadí, posune se jeho relaxační koutek do středu domu, což ve finále není na škodu. V každém případě budou potřeba saunová kamna – v Karlově případě elektrická – a samozřejmě přívod elektřiny. V saunovacím koutku nebude chybět ani sprcha, je tedy jasné, že bez stavebních úprav a vylepšení se instalace finské sauny neobejde. A také bez pořádných saunových kamen.

Vnitřek sauny
i (Zdroj: Depositphotos)
Domácí saunu si můžete postavit uvnitř domu, nebo na zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Uvnitř finské sauny by měla být ideální teplota okolo 90 °C a hodně suchý vzduch. To zajistí saunová kamna, většinou  elektrická, a hlavně na nich umístěné kameny. Rozžhavené lávové kameny na kamnech se polijí vodou, kdykoliv klesne v sauně vlhkost, čímž se v místnosti pocitově prudce oteplí. Kamna se musí přizpůsobit velikosti sauny – nechcete-li ji vyhřívat zbytečně dlouho, je lepší menší model – a záleží i na tom, zda budete mít venkovní nebo vnitřní saunu, protože venkovní sauna bude potřebovat kamna s vyšším výkonem. Cena lepších elektrických saunových kamen začíná zhruba na 10 000 Kč.

Lávové kameny
i (Zdroj: Depositphotos)
Voda, naběračka, lávové kameny a hlavně kvalitní saunová kamna – to je nezbytná výbava domácí finské sauny (Zdroj: Depositphotos)

Infrasauna, domácí saunování pro každého

Jestli vám v zimě chybí sluníčko, ale současně nemáte k dispozici celý sklep na to, abyste si postavili menší wellness, bude pro vás infrasauna ideálním řešením. Stačí půl hodinka regenerace jednou až dvakrát týdně a zatočíte se svalovým napětím, ztuhlými končetinami, nepříjemnými kožními problémy a řadou dalších neduh. Přitom se infrasauna hodí i pro ty, kterým klasická sauna s hutným vzduchem nevyhovuje, má totiž nižší provozní teplotu, a to od 60 °C. Díky infračervenému záření však i tak dojde k intenzivnímu a hlubokému prohřátí lidského těla. Na rozdíl od finské sauny se po opuštění kabiny člověk nemusí vrhat do ledové vody, chvíli počká a pak si dá vlažnou sprchu.

Infrasauna
i (Zdroj: Depositphotos)
Infrasaunu umístíte v interiéru prakticky kamkoliv, vejde se i do prostornější koupelny (Zdroj: Depositphotos)

Snadný nákup i instalace

Už máte chuť si ji pořídit? Není nic snadnějšího! Ve finále to funguje velmi jednoduše, asi jako když si objednáte skříň. Žádné stavební úpravy nejsou nutné, doma ji ve dvou lidech lehce sestavíte během hodinky, potom saunu zapojíte do zásuvky, necháte krátce rozehřát a je to! Infrasauna může stát na libovolném podkladu, na linu, koberci i parketách, nezabere moc místa. Zásuvka jí bude stačit na 230 V – vzhledem k tomu, že nemá ani velký odběr, zhruba jako napařovací žehlička, nevyjde vás domácí relax nijak draze. Ostatně ani sama infrasauna nestojí moc, kvalitní model pro dvě osoby pořídíte už od 20 000 Kč. Tak jako jsou u finské sauny zásadní kamna, je nutné u infrasauny nepodcenit výběr druhu infrazářiče. Zářiče se vyrábí z celé řady materiálů, jsou například keramické nebo karbonové, rozdíl je především v ceně, rychlosti nahřívání a v životnosti.

Infračervená sauna
i (Zdroj: Depositphotos)
Základem infrasauny jsou infrazářiče – podle vlnové délky a materiálu si vyberete ten, který vám bude nejlépe vyhovovat (Zdroj: Depositphotos)

Saunová srovnávačka

  • Finská sauna zabere víc místa, má půdorys nejméně 2 x 2 metry, ale dá se v ní lehnout. x Infrasauna nabízí jen místo na sezení, zato na její umístění nepotřebujete tolik prostoru.
  • Finská sauna se pro vás hodí v momentě, kdy máte čas v ní trávit večery a toužíte měnit horké a chladné prostředí po krátkých intervalech. x Pobyt v infrasauně se doporučuje spíš ráno, a to těm, kteří chtějí souvisle odpočívat a prohřívat tělo zevnitř. 
  • Finská sauna má dražší provoz a je nutné investovat čas k její údržbě, protože je náchylná k plesnivění x Náklady na pořízení i provoz infrasauny jsou nižší.
  • Finská sauna se vyhřívá delší dobu, s ohledem na velikost klidně i hodinu a půl. x Infrasauna je připravena k použití do deseti minut.
Doplňky
i (Zdroj: Depositphotos)
Sauna, domácí relaxační oáza, se dá obohatit i o řadu voňavých doplňků (Zdroj: Depositphotos)

Pokud se nedokážete rozhodnout, zvolte kombinovanou saunu, která je vybavena klasickým saunovým topidlem i infrazářičem. Další možností je finská sauna s výparníkem, tzv. biosauna, která kromě saunování nabízí i možnost aromaterapie.

Publikováno: 5.3.2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková