reklama

17. díl Online stavebního deníku bude řešit vodovodní potrubí

Vodovodní potrubí v domě v Tišicích je v původním stavu a tudíž bude potřeba jej vyměnit v celé délce. A když už se mění potrubí, vrhne se odborná firma i na elektroinstalaci. Vysvětlíme vám, proč je nutné používat ochranné pomůcky a proč se Karel nestane prodavačem. A na závěr si oba Pepové postaví infrasaunu.

Vodovodní potrubí
i (Zdroj: Prima DOMA)
17. díl Online stavebního deníku bude řešit vodovodní potrubí (Zdroj: Prima DOMA)

Bezpečnost práce na stavbě

Na stavbě by se měly dodržovat bezpečnostní předpisy, především ty, které se vztahují na nošení ochranných pomůcek. Alespoň takto se vyjadřovali diváci, kteří si všímají právě absence ochranných pomůcek u stavebních dělníků.

Možná se to zdá jako banalita, ale nenošení a nepoužívání ochranných pomůcek může být zásadní při možném úrazu při práci. Představme si situaci, kdy vám na stavbě spadne na hlavu cihla - pokud máte na hlavě kšiltovku nebo vůbec nic, cihla vám ublíží a může vás i zabít. Pokud máte na hlavě ochrannou helmu, cihla jí rozbije a vám se nemusí stát vůbec nic nebo bude "bebíčko" jen minimální.  A stejné to je i s ostatními ochrannými pomůckami. Pracovní rukavice neslouží jen k tomu, aby vám nebyla zima na ruce, a ochranné brýle vám mohou zachránit zrak před poškozením.

Karel
i (Zdroj: Prima DOMA)
Karel zjistil, proč je potřeba používat ochranné pomůcky (Zdroj: Prima DOMA)

Rozvod vody

Na stavbě se mezitím rozhodlo, že se pokročí k rekonstrukci vodovodních trubek. Protože stávající potrubí bylo po staru vedeno železnými trubkami, bude potřeba, aby se nové potrubí vedlo v materiálu, který je odpovídající dnešním standardům. Dělníci to vzali opravdu z gruntu. Protože v suterénu není potřeba potrubí schovávat, nebude se ani zasekávat do zdi. Což je ale pravý opak instalace vodovodního potrubí v obytných prostorech, kde rozhodně není na místě, aby trubky koukaly ven a hyzdily stěny svou přítomností. Proto se budou samozřejmě zasekávat do zdí. Jelikož o původním potrubí, jeho délce, rozvodech a stavu se nevědělo zhola nic, bylo rozhodnuto, že se natáhne kompletně nové potrubí, a to z plastu. 

Rozvody vody
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vodovodní rozvody se v Karlově domě budou zasekávat do zdí (Zdroj: Prima DOMA)

A protože není trubka jako trubka, jak se trefně vyjádřil Josef Beneš, budou se používat trubky s označením PP-RCT. Tyto trubky jsou vyrobeny z pevnějších materiálů, proto se nebudou muset používat "tlusté" trubky, ale vystačíme si s těmito, které i při malém průměru mohou pojmout větší průtok vody. Trubky se budou spojovat klasickým svárem, který je v podstatě pevnější než samotná trubka. Nehrozí tedy poškození potrubí vlivem vyššího tlaku vody.

Potrubí
i (Zdroj: Prima DOMA)
V současnosti se používají už pouze plastové trubky (Zdroj: Prima DOMA)

Na rozvody vody bychom si měli najmout specializovanou firmu, která potrubí rozvede tak, jak má a převezme za svou práci zodpovědnost i v případě reklamací. Tuto práci může odvést i zručný amatér, ale ve chvíli, kdy vám začne protékat voda z prasklého potrubí pod dlaždičkami v koupelně, máte docela problém. Záleží pouze na vás, zda vám takové riziko stojí za pár ušetřených stokorun.

Aby nedošlo k záměně při instalaci potrubí, jsou jednotlivé typy trubek označeny buď barevně (teplá a studená voda), čísly nebo písmeny. Červené tak značí trubky na teplou vodu, zelené na studenou a žluté jsou plynové. Na závěr všech operací při výměně vodovodního potrubí se dělají tlakové zkoušky vodou nebo vzduchem, což se provádí zejména v zimě, kdy hrozí, že by voda v trubkách mohla zamrznout. Tlaková zkouška se provádí před finální úpravou zdí, ve kterých je potrubí zasekáno, aby se tak mohly případně odhalit netěsnící spoje nebo poškozené potrubí. Ve chvíli, kdy je zeď omítnutá, už nezjistíme nic, maximálně průsak vody skrze zeď.  

Podlaha
i (Zdroj: Prima DOMA)
Některé rozvody je možno táhnout i podlahou (Zdroj: Prima DOMA)

Příště Pepa bude na téma voda v domě pokračovat dál, protože se bude řešit tzv. PC modul a vychytávka Josefa Beneše v podobě žlábku v koupelně.

Karel se chce stát prodavačem

Karel uznal, že by se jako horolezec neuživil, a protože je doba pro umělce zlá a výdělek nejistý, rozhodl se nabídnout své fachmanské zkušenosti v hobby marketu jako odborný prodavač. Jenže - doba je zlá asi i pro prodavače. Karel má smůlu, nevzali ho.

Elektrorozvody

Kromě vodovodních rozvodů je na čase přistoupit k rozvodům elektrickým. Tuto činnost bude Karlovi zařizovat odborná firma. Rozhodně by se do elektrorozvodů neměli angažovat amatéři, i kdyby nakrásně stokrát tvrdili, že tomu rozumějí. Odborná firma zajistí bezpečné rozvody podle projektové dokumentace, ale následně udělá revizi a poradí Karlovi podle potřeby i nejrůznější vychytávky nebo úsporná zařízení. Ne všichni elektrikáři totiž disponují revizními zkouškami a shánění zvlášť elektrikáře a zvlášť revizního technika je pracné, náročné časově i finančně. Firma pak dokáže komunikovat s projektantem i stavbyvedoucím a společně najdou nejoptimálnější řešení pro daný typ domu. A samozřejmě když si majitel a investor vymyslí o tři zásuvky víc, mohou mu je nainstalovat nebo naopak říci, že je to zbytečné zatížení sítě a navrhnou lepší variantu. 

Plány
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rozvody se potáhnou podle projektové dokumentace (Zdroj: Prima DOMA)

V novostavbách se elektrorozvody nejčastěji schovávají pod podlahy. V případě Karlova domu, který už ledacos pamatuje, se budou rozvody tahat klasicky zdí. Není potřeba ale vysekávat zdi do hloubky a vytvářet v nich Grand Canyon, postačí docela malá drážka. 

Laser
i (Zdroj: Prima DOMA)
Díky laserovému měřiči si elektrikáři vyměří přesnou drážku pro vysekání (Zdroj: Prima DOMA)

V případě suché výstavby, což je právě i Karlův případ, se potom bude elektrorozvod odvíjet následovně - nejprve se natáhnou potřebné kabely a jakmile se vystaví rošt pro sádrokarton, kabely se roštem protáhnou a zakončí plastovými sádrokartonářskými krabičkami. Příznivci chytrých domácností si pak jistě budou chtít v případě rekonstrukce domu či bytu nechat nainstalovat kabelový systém, který jim umožní propojení elektricky ovládaných přístrojů a zařízení s chytrou technologií. 

Drážka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do stěn se vyseká úzká drážka na kabely (Zdroj: Prima DOMA)

Dnes odborná firma rozvede elektroinstalaci po domě a připraví všechny kabely na konečnou kompletaci. Ta se ale bude odehrávat až po omítnutí zdí a vymalování. Pak se dokončí montáž zásuvek, vypínačů a ostatních komponentů.

Krabičky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Krabičky na zásuvky se nasadí do vysekaných otvorů (Zdroj: Prima DOMA)

Online stavební deník

Už víme, že přes online stavební deník může stavbyvedoucí komunikovat s investorem či dodavatelskými firmami a odborníky na jednotlivé etapy rekonstrukce. Proto Elektronický stavební deník Karel a Josef Beneš využili ke komunikaci o stavu podlahy v podkroví, která by nutně potřebovala dokončit. Josef Beneš doporučil suchou výstavbu, která se ale o něco prodraží oproti původnímu plánu. Proto je nutné takové problémy řešit včas, aby se případně mohlo najít jiné řešení. Podlaha v podkroví bude muset být specificky položená kvůli nosným trámům, které podpírají konstrukci střechy a které jsou usazeny na patky. Bude potřeba všechny tyto trámy patek zbavit a ukotvit např. na I profily.

Podlaha na půdě
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podlaha na půdě se bude muset co nejdříve dodělat (Zdroj: Prima DOMA)

http://www.stavario.com

Infrasauna

Josef Beneš se pochlubil, že má doma infrasaunu, kterou si sám i nainstaloval. A znáte Karla - co má ten druhý, to já chci taky. Pepa byl dokonce lišácky vylákán pod příslibem domácího saunování až k Josefovi domů, ovšem tam byl postaven před hotovou věc - buď společnými silami saunu s Josefem postaví, nebo nebude nic.

Sestavení
Pepa a Josef sestavili infrasaunu (Zdroj: Prima DOMA)
Infrasauna
Infrasaunu si můžete postavit třeba doma v ložnici (Zdroj: Prima DOMA)

A protože taková infrasauna nepotřebuje moc prostoru a je postavená cca za hodinu, Karel už teď přemýšlí, kde na ní vezme peníze, aby si takovou krasavici mohl dát třeba do ložnice.

Soutěž

Už nějakou dobu běží a my jsme vás motivovali do soutěže, jejíž hlavní výhrou je stavební dozor Josefa Beneše na vaší stavbě nebo při rekonstrukci v celkové hodnotě 100.000 Kč. Více se dozvíte na primadoma.cz nebo fachmani.cz. Máte už svůj tip na vítěze? 

Publikováno: 7.2.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová