reklama

16. díl Online stavebního deníku pěkně od podlahy směrem k vinohradu

Karel se nemůže stále vzpamatovat z toho, že mu dělníci při rekonstrukci terasy zničili vinnou révu. Vypraví se tedy do kolébky vinařství - na Moravu. V domě v Tišicích se zatím budou srovnávat podlahy, pokročíme s fotovoltaikou a Karel se ukáže jako grant. Jak? Inu, podívejte se sami.

Rekonstrukce
i (Zdroj: Prima DOMA)
16. díl Online stavebního deníku pěkně od podlahy směrem k vinohradu (Zdroj: Prima DOMA)

Jak srovnat podlahu?

Na stavbu do Tišic dorazil stavební technik, který s Josefem Benešem probral problém podlah. A sice křivých podlah, které je potřeba srovnat. V každé místnosti má totiž podlaha jinou výšku a v některých jsou dokonce díry, za které by se nemusela stydět ani D1. Je nutné vybrat takový materiál, který podlahy sjednotí. 

Volba padla na nivelační stěrku, ale protože podlahy jsou nestejně vysoké, je potřeba je nejprve vyrovnat. Pokud by stavební dělníci použili pouze nivelační stěrku, lehce by se mohlo stát, že se podlaha začne propadat a praskat. Nivelační stěrka totiž nemá ráda vysokou vrstvu. Bude tedy potřeba pod ní použít nejprve vysprávkovou hmotu, kterou se vyrovnají největší prohlubně a díry.

Díry
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve je potřeba zacelit díry v podlaze (Zdroj: Prima DOMA)

Je možné zejména na menších plochách podlah použít i klasický beton, ale zde je potřeba si pamatovat, že beton potřebuje alespoň 14 dní zrát. Dále pak je potřeba jak na vrstvu vysprávkové hmoty, tak na beton použít penetraci na sjednocení povrchu. 

Velkou plochu podlah pak je potřeba rozdělit dilatacemi. Pokud bychom podlahu vylévali ode zdi ke zdi tzv. „na doraz“, velmi brzy bychom pozorovali známky praskání a borcení. Proto je nutné vytvořit dilatační spáry, které prostor rozdělí na menší části. Dilataci bude potřeba udělat především pode dveřmi, a dále podél zdí. Zde se bude dilatace provádět pomocí klasických pásek, které se používají pod sádrokartonové profily.

Dilatace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Důležitou součástí při vylévání nových podlah je dilatační spára (Zdroj: Prima DOMA)

Další práce s podlahou se budou provádět v suterénu, kde je původní dlažba. Josef Beneš navrhl po konzultaci se stavebním technikem dlažbu zachovat a pouze jí ošetřit. To znamená především odmastit saponátovou vodou a poté vyčistit obyčejnou jedlou sodou. Na povrch dlažby se pak nanese adhezní můstek - to je nátěr, který je možno použít v interiérech i exteriérech. Používá se především na zpevnění povrchů a vytvoření lepšího prostředí pro přilnutí dalších vrstev nové podlahy. Další vrstvu bude představovat nivelační vrstva s vlákny, která zabrání propadnutí podlahy v případě popraskání dlažby pod novou podlahou. Závěrečnou vrstvou bude epoxidová podlaha s barevným vsypem. Tyto podlahy jsou velmi odolné, stálé, a pokud se za čas majitelé domu rozhodnou podlahu v suterénu změnit, nemusí jí odstraňovat po celé výšce, ale stačí pouze podlahu zbrousit a nanést nový povrch.

Podlaha
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podlaha v suterénu se musí nejprve vyčistit (Zdroj: Prima DOMA)

Karlozor zasahuje u tchýně

Karel, jsa prezentován jako fachman na slovo vzatý, byl požádán vlastní tchýní, zda by jí nevymaloval koupelnu. Asi tušíte, jak jeho akce "Z" dopadla. Karel stihl vylít barvu na podlahu ještě dříve, než vzal vůbec štětec do ruky, takže se pod průhlednou záminkou ztratil. Kdo koupelnu nakonec vymaloval, zůstává záhadou.

Karlozor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Chcete vymalovat koupelnu? Obraťte se na Karla (Zdroj: Prima DOMA)

Fotovoltaika - 3. díl, který představí řídící jednotku

Příběh s fotovoltaikou se ubírá do třetí fáze. Nejprve se na střechu instalovaly na speciální lišty fotovoltaické panely, ty se spojily pomocí kabelů, a ty byly svedeny do technické místnosti k tepelnému čerpadlu. Čerpadlo bude ohřívat vodu v domě a zároveň vytápět všechny obytné prostory. A aby toto všechno mohlo bezvadně fungovat, je potřeba mít také řídící jednotku. Řídící jednotka je mozkem celého systému. Jsou v ní všechny potřebné komponenty a je v ní nahraný systém, který celou operaci řídí. Řídící jednotku je vhodné umístit také do technické místnosti, kterou může představovat sklep, kotelna nebo garáž. Důležité je, aby tato místnost byla udržovaná a čistá. 

V našem případě bude řídící jednotka zajišťovat funkci vytápění, popř. chlazení, dále se systém napojí na teplou užitkovou vodu např. na sprchování a posléze na fotovoltaický okruh. Řídící systém si umí dokonce poradit v případě, že se předpověď počasí nevyvíjí podle ideální situace, je nastaven tak, aby si poradil s přebytkem i nedostatkem energie. Systém si stahuje data o předpovědi počasí den dopředu, a proto může vyhodnotit i případné náhodné změny počasí. A samozřejmě lze jej ovládat pomocí chytrých technologií, např. mobilním telefonem. 

Vinařství Karel zahajuje činnost?

Karel se ještě stále nemůže vzpamatovat z toho, že "jeho" vinná réva, která rostla původním majitelům u polorozpadlé terasy, se odebrala do propadliště dějin. Měl celkem jasnou představu, jak si z keříků vypěstuje vinohrad s originální a ušlechtilou odrůdou, hrozny promění ve víno a posléze si postaví i vinný sklípek, kde bude závidějícím kamarádům předkládat pravý a nefalšovaný Karlův ryzlink. Pepa tedy vzal Karla na Moravu, aby mu představil jedno moderní vinařství. Skeptik Karel sice jako obvykle brblal, že moderní interiér je dobrý tak akorát pro Pražáky, ale při degustaci pomalu roztál. Zvláště, když sommelier a majitel vinařství zaníceně líčili, jak se víno vyrábělo před 8000 lety. Karel byl nadšen do té míry, že si vyzkoušel jako správný mistr vinař vlézt i do stáčecího sudu. Dlužno dodat, že ho potom Pepa se štábem dostávali půl hodiny ven.

Vinařství
Moderní budova vinařství (Zdroj: Prima DOMA)
Vinná réva
Torzo vinné révy Karla rozesmutnělo (Zdroj: Prima DOMA)
Tank
Karel si vyzkoušel práci sklepmistra (Zdroj: Prima DOMA)
Degustace
Moderní vinařství na Moravě Karla nadchlo (Zdroj: Prima DOMA)

Ačkoliv mají Karel i Pepa na stavbě v Tišicích zakázanou jakoukoliv partyzánskou činnost, přeci jen si oba fachmani čas od času vymyslí nějakou prácičku. Jako třeba když Pepa Karla učil nahazovat zeď. Po krásné ukázce, jak si má připravit maltu, jak přenést maltu na hladítko a jednoduchým pohybem ruky (švihnout a mávnout) jí nanést na stěnu, se zednické lžíce ujal Karel a rázem bylo jasné, že se opět potvrdilo přísloví - ševče, drž se svého kopyta. Z Karla se asi zedník opravdu nestane.

A protože je Karel skutečnou studnicí nápadů, napadlo ho spojit příjemné s užitečným a zajistit si bezplatně několik ochotných párů rukou na svoji stavbu. A tak vyhlásil soutěž, která spočívá především v tom, že si potenciální zájemci zaplatí vstupní poplatek, prvním pěti bude dokonce jako bonus zapůjčen krumpáč a oni si budou moci celou hodinu protáhnout tělo a svaly na stavbě. No řekněte sami, není to nabídka století?

Avšak, abychom Karlovi nepřisuzovali jen negativní vlastnosti, dotyčný pod tlakem komentářů pod zveřejněnými videi se rozhodl, že ukáže lidskou tvář a nakoupil svým stavebním dělníkům svačinu. A jistě by byl za teplou sekanou s chlebem náležitě oceněn a pochválen, kdyby všechno nepokazil tím, že sám sobě podstrojil řízek s bramborovým salátem. 

Svačina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Karel koupil dělníkům na stavbě svačinu (Zdroj: Prima DOMA)

Online stavební deník

V Elektronickém stavebním deníku nejsou jen plány, dokumenty a fotografie či videa ze staveb a rekonstrukcí. Lze v něm posílat e-maily mezi stavitelem a investorem nebo dalšími zainteresovanými dodavateli a pracovníky. A i tato komunikace je dohledatelná a může posloužit v případě nejasností či reklamací.

foto-054-2
i (Zdroj: Prima DOMA)
Online stavební deník umí zachovat i mailovou komunikaci (Zdroj: Prima DOMA)

A nezapomeňte ani na stále probíhající soutěž, jejíž hlavní výhrou je stavební dozor Josefa Beneše na vaší stavbě nebo při rekonstrukci v celkové hodnotě 100.000 Kč. Více se dozvíte na primadoma.cz nebo fachmani.cz. Máte už svůj tip na vítěze? 

http://www.stavario.com

Publikováno: 31.1.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Kolegové designéři vybírali podlahové krytiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karel má rád dřevo a chtěl by mít i v domku v Tišicích všude dřevo, hlavně pak i na podlaze, designéři k tomu určitě přihlédnou. Se zástupcem firmy Everel vybrali bezúdržbouvou voděodolnou dřevěnu podlahu.