Fotovoltaika s baterií jako řešení pro každý rodinný dům

Fotovoltaika s baterií jako řešení pro každý rodinný dům (Zdroj: Dephositphotos)

Přemýšlíte nad pořízením fotovoltaické elektrárny? Představíme Vám důvody, proč zvolit právě řešení s bateriovým systémem. Pro získání maximální výše státní dotace je potřeba vybrat variantu s akumulací přebytečné energie, což nejlépe splňuje právě bateriový systém. Další výhodou je maximalizace využití vyrobené elektrické energie ze solárních panelů. Přebytečná vyrobená elektřina, která není využita spotřebiči v domácnosti, je dočasně uložena v bateriích. Díky tomu je možné využívat elektřinu vyrobenou přes den ze sluníčka i v pozdějších hodinách, kdy ji nejvíce potřebujete.

 Dalším benefitem, které bateriové systémy poskytují, je ochrana proti výpadkům dodávek elektrické energie. Zálohované elektrické okruhy jsou napájeny elektřinou z baterií a spotřebiče mohou nadále běžet, dokud se nevyčerpá uložená elektřina v bateriovém uložišti. S bateriovým systémem získají zákazníci nezávislost na distribuční síti a maximální možnou soběstačnost a zároveň dosahují vysoké míry využití „zelené“ elektřiny vyrobené solárními panely.

Existuje ideální bateriový systém pro české podmínky?

Ucelenou řadu domácích bateriových systémů představuje například ČEZ BATTERY BOX. Jedná se o unikátní ALL-IN-ONE řešení. Veškeré komponenty jsou schovány uvnitř boxu, zákazník tedy nemá jednotlivé komponenty „rozházeny“ po technické místnosti. Díky kompaktním rozměrům je možné systém umístit téměř do všech technických prostor. ČEZ Battery Box je vyvíjený a vyráběný v České republice. Celý systém byl navržen tak, aby správně fungoval ve specifickém českém prostředí a generoval požadované úspory.

Zásadní je také otázka životnosti systému a záruky, které může dodavatel poskytnout. Spolehliví a stabilní dodavatelé jako je ČEZ, mohou nabídnout delší záruční lhůty a jistotu, že tu za 20 let stále budou pro své zákazníky. Například na ČEZ Battery Box je poskytována 5letá záruka, baterie disponují 10letou záruční dobou. Celý systém je designován na minimálně 15letý provoz.

ČEZ Battery Box je možné ovládat pomocí velkého barevného dotykového displeje. Při připojení systému k internetu získá uživatel kompletní přehled o fungování a dodavatel dokáže poskytovat vzdálenou správu a servisní dohled. ČEZ Battery Box myslí na budoucnost a chytré prvky domácnosti - díky komunikačnímu protokolu se dokáže připojit např. ke SMART HOME.

box na fotovoltaiku
ČEZ Battery box byl navržen tak, aby správně fungoval ve specifickém českém prostředí (Zdroj: ČEZ)

Jaké varianty bateriových systémů existují?

Bateriový systém lze implementovat téměř do všech domácností bez ohledu na velikost domu. Spotřeba elektrické energie domácnosti by měla být alespoň 4 MWh za rok. Dobrý dodavatel má řešení pro každý typ objektu, pro domy s různou spotřebou i pro odlišné preference zákazníků.

Pro menší domy s 3fázovým připojením a nižší spotřebou elektrické energie, které mají nesouměrně rozfázované rozvody elektrické energie a na jedné fázi tak mají významné spotřebiče, se hodí ČEZ Battery Box EASY. Uvnitř boxu je 1fázový hybridní střídač o výkonu 4 kVA a baterie s maximální kapacitou až 7,2 kWh. Elektřina vyrobená panely je dodávána do jedné předem vybrané fáze, spotřebiče připojené na této fázi jsou taktéž zálohované v případě výpadku proudu. Tento bateriový systém je vhodným řešením i pro rekreační objekty, které jsou připojeny pouze na jedné fázi. Minimalistické provedení tohoto boxu je vhodné právě pro malé domy, kde jsou prostory pro umístění technologie limitované.

Pro rodinné domy téměř všech velikostí, které jsou připojeny na 3fázový rozvod elektrické energie a vykazují vyšší spotřebu elektrické energie od zhruba 6 MWh za rok, je ideálním a preferovaným řešením komplexní 3fázový bateriový systém. Systém dodává elektrickou energii, kterou vyrobily panely, do všech tří fází objektu, díky tomu jsou generovány maximální úspory. Zálohované jsou všechny 3 fáze proti výpadku proudu. Systém inteligentně posílá požadované množství elektrické energie do jednotlivých fází, tak jak je aktuálně potřeba. Většinu navrhovaných fotovoltaických elektráren s bateriovým úložištěm od společnosti ČEZ tvoří právě tyto 3fázové systémy.  

box na fotovoltaiku
ČEZ Battery box lze zavést téměř do všech domácností bez ohledu na velikost domu (Zdroj: ČEZ)

ČEZ Battery BOX HOME je špičkový ALL-IN-ONE bateriový 3fázový systém, jehož srdcem je výkonný asymetrický hybridní střídač o výkonu 10 kVA. Kapacita bateriového uložiště je libovolná, uvnitř boxu jsou jednotlivé bateriové moduly o kapacitě 2,4 kWh. Bateriové moduly lze kdykoliv v budoucnu dokoupit anebo vyměnit. Maximální kapacita uložiště v případě ČEZ Battery Box HOME je 9,6 kWh, případně ji lze navýšit připojením dalšího bateriového zásobníku. Součástí boxu je rozvaděč obsahující veškeré jisticí a ochranné prvky pro elektrárnu. Všechny části systému ČEZ Battery jsou konstruovány tak, aby uživatel mohl kdykoliv zvýšit instalovaný výkon fotovoltaické elektrárny a nemusel dokupovat další součástky.

V případě potřeby je možné doplnit ČEZ Battery Box HOME o hardwarové a softwarové prvky tak, aby bylo možné zužitkovat vyrobenou elektřinu ze solárních panelů do dalších odporových spotřebičů. Typickým příkladem je topné těleso v elektrickém bojleru. ČEZ Battery Box HOME PLUS posílá přebytečnou elektrickou energii, kterou již nepojmou baterie, do topného tělesa, které v podstatě ohřívá teplou užitkovou vodu zdarma ze sluníčka.

Vlajkovou lodí mezi all-in-one bateriovými boxy je ČEZ Battery Box PREMIUM, který disponuje veškerými funkcionalitami jako verze HOME, ale navíc je vybaven řízením regulovaných spotřebičů. Může se jednat například o posílání elektrické energie přímo do topného tělesa, nebo do nabíjecí stanice (wallboxu) pro elektromobily. Zákazník tímto systémem získává komplexní chytré bateriové uložiště, které se stará o veškeré energetické toky v domácnosti.

box na fotovoltaiku
ČEZ Battery box PREMIUM je navíc vybaven řízením regulovaných spotřebičů (Zdroj: ČEZ)

ČEZ Battery Box PREMIUM má větší rozměry, jeho benefitem je dosažení vyšší kapacity úložiště bez přídavného bateriového zásobníku. Do boxu je možné implementovat až 6 bateriových modulů, kapacita tedy může být až 14,4 kWh, což představuje pro domácí podmínky již pořádnou úschovnu elektrické energie. Na přední straně je kromě velkého dotykového displeje integrovaný LED světelný pás, který indikuje nabití bateriového uložiště. Barva, kterou světelný pás vyzařuje, je závislá na procentuálním nabití baterií, poskytuje tak svému uživateli okamžitý přehled o zbývající energii. Systém je natolik chytrý, že dokáže prediktivně reagovat na předpověď počasí a přizpůsobí tomuto stavu svůj provoz pro maximální efektivitu.

Představené možnosti dokazují, že vhodný typ bateriového úložiště existuje pro každý dům, prověřený dodavatel vždy dokáže doporučit to nejvhodnější řešení.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu