reklama

Neodkládejte vymetení komínu

Vymetení komína, tedy čištění všech spalinových cest, tj. samotného spotřebiče, kouřovodu a komínu, je nutné prováděn nejméně jednou ročně. Doporučuje se tak činit mezi dvěma topnými sezonami a to hlavně z toho důvodu, kdyby se ukázalo, že komín nefunguje, jak má, jen těžko během zimy seženete rychle někoho na opravu. Samotné vymetání komínu zvládnete s trochou zručnosti sami, není nutné zbytečně volat kominíka. Jen musíte dodržovat následující postup.

Kominík vkládá štětec do komína
i (Zdroj: Depositphotos)
Vymetení komínu zvládnete sami, stačí se držet obecných pravidel čištění (Zdroj: Depositphotos)

Vymetení komínu nepodceňujte!

Vymetení komínu nepatří mezi běžné domácí práce, před zimou je však nutností. Nevyčištěný komín totiž může zapříčinit spoustu problémů. Samozřejmě pokud vůbec komín na domě máte. Tuhá paliva a plyn jako zdroj vytápění jej však obvykle vyžadují. Zejména pevná paliva zanechávají saze, ty se pak v komínu usazují. Platí, že komín nejvíce zanáší nekvalitní topivo, obzvlášť to, co do kamen nepatří, jako jsou plasty nebo mokré dřevo. Ke zvýšené tvorbě sazí vede i topení uhlím. V takových případech je třeba čistit komín častěji, škodlivý dehet v podobě sazí je silně toxický. V nevyčištěném komínu může totiž začít hořet, zapálí se starý dehet a v případě, že komín praskne, hrozí rozšíření ohně do celého objektu. Aby se předešlo zbytečným tragédiím, je dobré si zapamatovat jednu poučku. Všechno musí být v suchu, jak komín, tak palivo. To znamená pořídit na komín stříšku, aby do něj zbytečně nepršelo a neudržovala se v něm vlhkost, a topit nejlépe suchým dřevem. No a pak se musí počítat s tím, že komín je potřeba vždy před začátkem topné sezony (a optimálně i po ní) nechat vymést.

Kominický kartáč
Na vymetení komínu výborně poslouží i obyčejná kominická štětka, zakoupíte ji za pár korun v hobbymarketu (Zdroj: Depositphotos)
Dyrty kouře
Vymetení komínu je třeba provádět častěji, když používáte nevhodné palivo. Sazemi ucpaný komín by byl nebezpečný vám i okolí (Zdroj: Depositphotos)

Zvolte metodu čistění

Pokud plánujete vymetat komín shora, pořiďte si komínový strojek (jinak se mu říká sluníčko), který dobře vyčistí také stěny komínu. Hodláte-li mít nástroj na vymetání shora i zespodu, je lepší komínový kartáč na pružné tyči, nebo tu úplně nejjednodušší pomůcku, a to je kominická štětka, jinak též kominické dráty. Cenově se všechny pomůcky pohybují v řádu stokorun, ale musíte znát průměr komínu, abyste vybrali správnou velikost, a také to, jakou komínovou vložku vlastníte, protože jiné nástroje jsou vhodné na keramickou a jiné na nerezovou vložku. Před samotnou akcí je nutností přestat nejpozději den předem topit. Je vhodné si připravit zrcátko, abyste si mohli prohlédnout výsledky práce, a roušky, ať nemusíte zbytečně dýchat usazeniny. Taktéž je nutné řádně utěsnit  – zavřít a ucpat – dvířka od kamen a zakrýt podlahu okolo kamen či krbu. Kdo chce postupovat opravdu jako profesionál, spálí před čištěním v kamnech ještě speciální chemický čistič na komíny, ten napomůže k narušení sazí a dehtu, což vede k snadnějšímu odstraňování nečistot.

Vybledlé červené kovové střešní tašky, dešťové svody a komín proti modré obloze
i (Zdroj: Depositphotos)
Komín bývá chráněný stříškou, před čištěním je většinou nutné ji odšroubovat (Zdroj: Depositphotos)

Čištění komínu shora

Tento jednoduchý způsob vymetání komínu je nejjednodušší a nejúčinnější. Netrpíte-li závratěmi, vyzkoušejte ho. A jak na to? Jakmile se i s přivázanými nástroji vyšplháte na střechu, odšroubujte komínovou stříšku či hlavici. Následně spusťte do komínu strojek nebo kartáč či štětku. Postupujte pomalu, nástrojem pohybujte nahoru a dolů, tyč nebo drát prodlužujte a pouštějte jej níž a níž. 

Člověk čistící krb se špachtlí
i (Zdroj: Depositphotos)
Čištění komínu zahrnuje i vymetení krbu či kamen (Zdroj: Depositphotos)

Čištění komínu zespodu

Postup čištění zespodu z komínových dvířek je obdobný, též funguje na principu narušování usazenin, nicméně v tomto případě se vymetá nejprve horní část komínu a až poté ta dolní. Souběžně při čištění můžete hned kartáčem nebo štětkou ošetřit i kouřovod a sopouch, tedy místo, kde se kouřovod napojuje na komín. Saze nezapomeňte vymést také z dvířek a z dolní části komínu, mnohdy se vyplatí zapojit průmyslový vysavač, v domě pak není takový nepořádek.

Výstavba modulární keramický komín
i (Zdroj: Depositphotos)
Mít v domě alespoň sadu na komín je výhrou, nikdy nevíte, kdy se bude hodit (Zdroj: Depositphotos)

Mít, či nemít komín?

Jak již bylo zmíněno, ne každý dům má komín, pokud neplánujete vlastnit krb nebo krbová kamna a vybrali jste si kotel, který komín nepotřebuje, může to být i váš případ. Většina odborníků ale vybudování komínu doporučuje, byť jen jako přípravu na budoucí využití. Vyjde to levněji než dodatečná dostavba, navíc budete mít i alternativní zdroj vytápění, což se hodí třeba při výpadku elektřiny. Být zcela závislým na dálkových dodávkách energií prostě není zcela ideální a vzhledem k tomu, že pořizovací cena komínu se pohybuje mezi 10 000 Kč až 20 000 Kč, přičemž jej zvládnete postavit i svépomocí, určitě se tato investice vyplatí. V každém případě je však třeba počítat s tím, že o komín, který je využíván, je třeba se starat.

Kominík sedící po práci
i (Zdroj: Depositphotos)
Na běžné čistění kominíka zvát nemusíte, na kontrolu a revizi komína však ano (Zdroj: Depositphotos)

Na co nezapomenout

  • Po vymetení odstraňte všechny ucpávky a zatopte, abyste zjistili, zda komín táhne.

V případě, že nikoliv, obraťte se na kominíka. Tomu volejte i tehdy, když máte v komínu mazlavý dehet, kominík nebezpečnou usazeninu odborně vypálí.

  • Během vymetání shora zkontrolujte stav komínu jako celku. Je-li jakkoliv poškozen, konzultujte situaci se stavařem.

Nepleťte si pojmy, vymetání komínu není revize ani odborná kontrola! Čistý komín bez usazenin je základ, to lze realizovat svépomocí. Kontrola a revize je v rukou odborníka. Revizi musí mít každý do provozu nově uvedený komín, kontrola se provádí jednou ročně.

Publikováno: 26.2.2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková