Bourání nových dveří do sklepa

Bourání nových dveří do sklepa (Zdroj: Prima DOMA)

Bourání stavebních otvorů je jednoduché, ale musíte zachovat správný postup a budoucí dveře nebo okno dobře odizolovat od vody. Možná si myslíte, že v dnešní době se už sklep nevyplatí a je to přežitek, ale počkejte, až budete chtít uskladnit pytel brambor na zimu. Budete litovat, že jste dům nepodsklepili. Bourání budoucích dveří do sklepa není složité, při dodržení základních pravidel to bude hračka. Pojďme se podívat, jaké nástrahy vás mohou při bourání stavebního otvoru potkat.

Usnadněte si práci díky původnímu otvoru

Pokud máte v plánu vybourat nové dveře do sklepa, tak nejjednodušší volbou je udělat díru tam, kde už nějaká je. Může jít o okno nebo nějaké původní menší dveře. Práci si usnadníte díky původnímu vodorovnému vyztužení, kdy nebude muset řešit překlad.  Ten si i tak samozřejmě nechte zkontrolovat od statika a nespoléhejte na stoleté překlady, které jste mohli svým zásahem narušit, a tím ohrozit statiku celé budovy.

Otvor
Bourání dveří do sklepa usnadní třeba původní okno (Zdroj: Prima DOMA)

Bourání dveří do sklepa může být pěkná dřina

Zejména u starých domů může sklep připomínat bunkr a při bourání narazíte na kámen a velké množství betonu, což ve výsledku není na škodu, ale při vrtání se více zapotíte, a možná budete muset sáhnout i po silnější technice. Na opravdu tvrdé zdivo si vypůjčte flexu s diamantovým kotoučem, která zvládne všechno. To samozřejmě zvýší náklady, ale na druhou stranu si nezničíte svoje nářadí. Při půjčování diamantového kotouče počítejte s tím, že půjčovny si účtují každé milimetrové obroušení.

Vrtání
Problém nastane, když se zjistí, že pod vrstvou omítky je kamenný sokl (Zdroj: Prima DOMA)
Nákres
Na první pohled to vypadá jednoduše (Zdroj: Prima DOMA)

Správné napojení hydroizolace zabrání vlhnutí zdiva

Při vybourání otvoru ve zdivu samozřejmě dojde k narušení hydroizolace, a aby nedošlo ke vzlínání vody, musíte obnažit další část zdiva a napojit hydroizolaci ze stěn na tu v podlaze. I když to vypadá, že v okolí domu skoro neprší, rozhodně se na tento krok nevykašlete. Ani ne za rok by došlo k provlhnutí zdiva a plesnivění, a v této fázi se škody už hůře napravují. 

Izolace je důležitá u všech nových otvorů

Stejná situace jako u bourání dveří do sklepa může nastat při rekonstrukci. Tolik oblíbené francouzské dveře na terasu mohou být zdrojem problémů, protože se jaksi pozapomene dořešit izolace. Jeden řemeslník vám vybourá díru do zdi, jiný usadí dveře a další je zapraví. Ani jednoho nezajímá, co udělal jeho předchůdce a ve finále hydroizolaci neudělá ani jeden z nich, takže se jako investor určitě zajímejte a tento krok si pohlídejte.

Rám
Rám dveří připravený k zasazení do otvoru (Zdroj: Prima DOMA)
Instalace
Instalace nového dveřního rámu (Zdroj: Prima DOMA)

Vyrovnání podlahy a špalet je důležité pro osazení dveří

Po bouracích pracích a napojení izolace přichází na řadu kosmetické úpravy. Špalety, tedy vnitřní povrchy okenního nebo dveřního prostoru je nutné vyrovnat do roviny, aby mohlo dojít k jejich osazení dveřmi. Nemusíme asi zdůrazňovat, že jen rovné špelety lze osadit dveřmi, vše musí sedět a navazovat. Precizní práce je v tomto okamžiku velmi důležitá.

Praktické rady na závěr

Při řezání nejen diamantovým kotoučem si usnadníte práci, když zdivo rozřežete na drážky, které snadněji vylomíte. Ušetříte kotouč i svoje ruce.

Kotvení
Dveřní rám se zafixuje PUR pěnou (Zdroj: Prima DOMA)

Nesnažte se hydroizolaci ošidit, vlhké zdivo je náchylné k plísním a rychleji degraduje. Možná teď ušetříte pár tisícovek, ale ve finále se vám tenhle šlendrián pěkně prodraží.

Dejte pozor na svoje řemeslníky a zajímejte se o průběh projektu. Pokud se na stavbě vystřídá několik různých lidí - pohlídejte si, aby práce navazovala a pracovníci nepočítali s tím, že to udělal už někdo před nimi. Vy jste investor a jde o vaše peníze, které zbytečně vyletí oknem.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu