Použití termokamery na stavbě

Použití termokamery na stavbě (Zdroj: Depositphotos)

Záleží vám na kvalitě bydlení a nechcete zbytečně vyhazovat peníze oknem? Pak vězte, že mnohé starosti si můžete ušetřit již při výstavbě diagnostikou budovy pomocí termokamery, respektive termovize. Měření je relativně snadné, avšak jen za předpokladu dodržení několika málo pravidel.

Jak termokamera funguje

Princip termokamery odhaluje již sám její název – snímá okolí; avšak místo běžného zobrazení ve škále barevného spektra zaznamenává snímky anebo videosekvence v infračerveném spektru. To znamená, že ukazuje povrchovou teplotu kontrolovaného objektu a zobrazuje ji ve formě záření vlnové délky.

Umožňuje tedy sledovat tepelné děje na povrchu přímo a v reálném čase na principu bezdotykového měření. Ale ačkoli se může zdát, že snímek (termogram) je možné jednoduše analyzovat podle barevné stupnice, některé barvy mohou být pro laické oko zavádějící. Příčinou je odlišná intenzita vyzařování materiálů a vliv okolního prostředí.

Úspora energie
Termokamera ukazuje zdánlivou povrchovou teplotu a dokáže odhalit slabá místa stavby (Zdroj: Depositphotos)

Připravte budovu na měření

Podmínky pro korektní měření jsou přesně definované. Laicky a pro svoji potřebu samozřejmě můžete měřit kdykoli, ale počítejte s tím, že výsledky budou značně zkreslené. V našich podmínkách se odborné měření termokamerou provádí v zimních měsících, to znamená od listopadu do března. Pro průkazné výsledky měření je totiž nezbytné zabezpečit co možná největší rozdíl mezi analyzovaným objektem (budovou) a okolním prostředím. Z toho důvodu je potřeba alespoň den předem pečlivě uzavřít všechna okna i dveře a budovu dobře vytopit, aby stěny byly kvalitně prohřáté.

Je třeba ohlídat i optimální klimatické podmínky – nesmí sněžit, mrholit, ani pršet, na objekt nesmí přímo svítit slunce. Za ideální se tedy považuje podvečer, či dokonce noc nebo alespoň zataženo a venkovní teplota by se měla pohybovat okolo bodu mrazu.

Také samotnou měřicí techniku je před použitím potřeba aklimatizovat na místní podmínky. To znamená, že se nelze dostavit na místo měření, vytáhnout termokameru z vyhřátého vozu a začít měřit. Je třeba vyčkat patnáct až třicet minut, než začnete měření skutečně provádět.

Starý dům
Termokamera snímá okolí speciálním objektivem a snímky zobrazí v infračerveném spektru (Zdroj: Depositphotos)

Měření úniku tepla v interiéru

Zcela opačný postup oproti při měření venkovní prostupnosti budov je kontrola úniku tepla v interiéru. Zde je potřeba den dva předem vypnout v měřené místnosti všechny zdroje tepla, pečlivě uzavřít okna a případně roztáhnout závěsy či vytáhnout žaluzie. Měřit můžete pohodlně i za denního světla, ale hlídejte slunce, jež by svými paprsky nemělo ohřívat fasádu.

Interiérovým měřením lze snadno odhalit lokální tepelné mosty, jež bývají příčinou vzniku zdraví ohrožujících plísní a netěsnosti kolem oken či dveří, kterými v zimě vniká do místnosti studený vzduch a tvoří se nekomfortní průvan. Odhalí ale i případné drobné poruchy konstrukce.

Odborníci doporučují venkovní i vnitřní měření kombinovat. Získáte tím perfektní celkový obraz budovy.

Nezateplená budova
Analýza pomocí termokamery slouží mimo jiné i ke kontrole kvality provedení stavebních úprav, opravy a opatření (Zdroj: Depositphotos)

Co vše dokáže termovize odhalit

Nejenom pro vyhledávání stavebních závad, jako je nedostatečná tepelná izolace, vlhkost a netěsnost, je výhodné použít termovizi. Zařízení toho dokáže mnohem víc. Například se využívá k prověření plochých střech a jejich provlhání, hodí se také pro efektivní analýzu energetických ztrát při vytápění a klimatizaci. Také sledují energetické ztráty na vchodových dveřích, oknech i roletách, ve výklencích, rozích a v okolí radiátorů. V případě, že máte na střeše budovy instalované fotovoltaické zařízení, odhalí termokamera poškozené články a upozorní na riziko požáru.

Praskne-li ve stěně potrubí, či se rozbije podlahové vytápění, zpravidla nemáte jinou možnost, než celou podezřelou oblast stěny nebo podlahy rozbít, a tak najít poškozené místo. Díky termovizi, spolehlivě lokalizujete slabé místo, tím pádem minimalizujete bourací práce a snížíte i náklady na opravu. Ne vždy je ale příčinou vlhkosti prasklé potrubí, v jiných případech může být důvodem vzlínající nebo prosakující voda. Opět pomůže termokamera, jež nalezne původ zemní vlhkosti a urychlí její odstranění.

Největší vrásky připraví uživatelům takzvané tepelné mosty, jež bývají nejenom příčinou tepelného diskomfortu, ale především kondenzace vlhkosti a následně i tvorby plísní. Termokamera poskytne potřebná data k tomu, aby mohlo být zabráněno škodám na majetku i zdraví. Odhalí každou slabinu, ať už se skrývá v koutě nebo výklenku.

Únik tepla
Termokamera snadno odhalí nerovnoměrné rozložení teplot. Vyhledá tak například i poškozená místa radiátorů (Zdroj: Depositphotos)

S mobilní termokamerou to dokážete to sami

Pro rychlou, nikoli však odbornou detekci úniku tepla můžete využít také termokameru, již lze připojit k mobilnímu telefonu s operačním systémem Android nebo iOS. Systém, velký přibližně jako USB klíčenka, se k telefonu připojuje pomocí systémového konektoru, a je určený pro amatérské použití při opravách v domácnosti nebo orientační diagnostiku kvality zateplení stavby. Očekávejte však omezený výkon i rozsah, jelikož teplotu měří jen v centrálním bodě snímku. Záběry jsou proto vhodné především pro porovnání teploty jednotlivých částí snímaného povrchu.

Termální kamera
Sledování a kontrola fotovoltaických zařízení pomocí termokamery (Zdroj: Depositphotos)

Termografické měření v kostce

Kontrola termovizí před ukončením novostavby se doporučuje z těchto důvodů:

 • Zajistí rychlou a přehlednou analýzu
 • Spolehlivě lokalizuje problematická místa a stavební závady
 • Odhalí netěsnosti oken a dveří
 • Zkontroluje provedení topenářských, klimatizačních a ventilačních instalací
 • Kontroluje fotovoltaická zařízení
 • Zamezí tepelným ztrátám
 • Ochrání dům před vlhkostí
Infračervená kočka
Termální kamera připojená ke smartphonu umožňuje vidět mnohem širší část elektromagnetického spektra, než bychom zvládli pouhým okem (Zdroj: Depositphotos)

Termovize odhalí problémy starší budovy v případech:

 • Podezření na únik tepla přes tepelné mosty
 • Pocitový tepelný diskomfort
 • Výskyt plísní v interiéru
 • Jako kontrola po osazení nových oken a dveří
 • Ke zjištění závad topných systémů
 • Lokalizace netěsnosti střechy

Co uvidíte tento týden?

 1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
 2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
 3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
 4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
 5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
 6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu