Jak efektivně a snadno zateplit strop garáže

Jak efektivně a snadno zateplit strop garáže (Zdroj: Depositphotos)

Přemýšleli jste jak, efektivně zateplit strop v suterénu, ve sklepě či garáži? Potřebujete rychlé, efektivní, a přitom estetické řešení? Odpovědí může být zateplení materiálem ISOVER TOP V Final.

Jak na zateplení stropu garáže

Možná jste již někdy řešili  situaci, jak zateplit podhled, tedy spodní část stropu, v místnostech jako je sklep, kotelna, podzemní garáž či podobné suterénní místnosti, kde jde hlavně o účelnost zateplení, rychlost provedení a v některých případech i o splnění požadavků na nehořlavost. I tak musí ale podhled splnit určité nároky na estetiku. Přesně do těchto situací se hodí zateplení podhledu minerální – kamennou izolací z kolmého vlákna.

Kolmé vlákno

Zateplení stropu kontaktně nalepenou minerální vlnou není nic nového. Již v minulosti se pro zateplení stropu často používalo kolmé vlákno určené na fasády, které se jen přilepilo na podklad fasádním lepidlem bez kotvení a bez dalších povrchových úprav. Izolace vyráběná s kolmou orientací vláken (bráno k podkladu) se dodává ve formě pásů, takzvaných lamel. Kolmá orientace má efekt v tom, že každé vlákno lamely je spojeno při plnoplošném lepení s podkladem. Takto nalepená lamela drží i bez nutnosti podepření a následného kotvení. Naproti tomu podélné vlákno se musí kotvit téměř vždy.

Celoplošné nasazení lepidla na lamelu (Zdroj: Isover)

Celoplošné nanášení lepidla na lamelu

Použití fasádních lamel bylo tedy velice účelné, ale pro vyšší estetický standard bylo potřeba povrch desek následně upravovat – přebrušovat. Desky totiž na sebe často nenavazovaly z důvodu místy lehce nerovného podkladu, který se projevil v návaznosti hran. Naštěstí kolmé vlákno (oproti tomu běžnějšímu podélnému) se dá jednoduše brousit v ploše, takže nebyl problém případné drobné nerovnosti v návaznosti desek. Ty lze přebrousit a opticky tak sjednotit povrch. Byla to však práce navíc.

Proto přišla první generace přímo určená na izolaci podhledů se sraženou hranou  ISOVER NF 333 V a následně druhá generace, již vylehčená a s lepšími izolačními vlastnostmi s názvem  ISOVER TOP V, která se stále vyrábí. Formát této lamely je 1000 x 333 mm (tzn. 3 lamely do m2), což umožňuje až o 40 % rychlejší aplikaci než u  jiných typů lamel menších formátů.

Sražená hrana v konečném tvaru „V“ opticky rozbije plochu zateplení a skryje nerovnosti, takže již není nutné ji přebrušovat. Navíc tímto vznikne bosážový efekt (viz úvodní obrázek). Pro vyšší estetické nároky je možné ISOVER TOP V také přestříkat akrylátovou barvou různých odstínů. 

Třetí generace zateplení – vše v jednom kroku

Nároky investorů na estetiku a realizačních firem na efektivitu aplikace však postupně rostly. Investoři chtěli povrchovou úpravu vyšší kvality a realizační firmy by ocenily rychlejší montáž a povrchovou úpravu v jednom kroku. Proto byla vyvinuta třetí generace lamely s názvem ISOVER TOP V Final.

ISOVER TOP V Final se dodává s přednástřikem bílé barvy. Proto není nutné povrch následně upravovat. Pokud však architekt trvá na jiné barvě, lze jednoduše povrch přestříkat dle libosti. Přednástřik zároveň snižuje prašnost při aplikaci a i s ním splňuje tato lamela požadavky na nehořlavost a třídu reakce na oheň A1.

Zateplený podhled materiálem ISOVER TOP V Final (Zdroj: Isover)

Zateplený podled materiálem ISOVER TOP V Final

Navíc se tento výrobek dodává ve větším formátu, 1200 x 333 mm, jenž umožňuje v jednom kroku zateplit větší plochu. To už činí z tohoto způsobu zateplení nepoměrně rychlejší a levnější způsob vytvoření podhledu například oproti klasickým zavěšeným rastrovým podhledům se sádrokartonem.  

Výsledkem je tedy rychlý a efektivní způsob zateplení podhledu v prostorech, kde není nutné mít klasický podhled, ale jde nám o účelné zateplení s jednoduchou a rychlou aplikací, vysokou estetikou, které je navíc požárně odolné. 

Lamela Isover TOP V Final (Zdroj: Isover)

Pokud vás tento způsob zateplení zaujal a v budoucnu o něm uvažujete, můžete se obrátit na tým technické podpory ISOVER, kde vám technici poradí nejen jak na zateplení suterénních místností, ale zodpoví i na další dotazy k zateplování domů. 

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu