Jak udržet fasádu ve špičkové kvalitě?

Jak udržet fasádu ve špičkové kvalitě? (Zdroj: Nejřemeslníci)

Na fasádách se zachycují vzdušné nečistoty i spory řas a plísní. To je zcela přirozené. Nečistoty zadržují vodu, která v zimě zmrzne a rozrušuje tím povrch omítky. Řasám a plísním se daří především na severních a severozápadních stranách domů, kde je méně slunečního svitu, který působí jako desinfekce. Řasy a plísně rozrušují omítku celoročně. Celoročně degradačně působí na fasádu i UV záření, které přichází se slunečním svitem. Čištění fasády je poměrně náročná činnost. Jestliže si nevíte rady, neváhejte si najít některou specializovanou firmu.

Nebojte se fasádu pořádně umýt

Že se domy myjí, je ve 21. století docela běžné. U těch, které mají moderní silikonovou, silikátovou, nebo akrylátovou fasádu, je to navíc nezbytnost, protože v zachycené špíně se dobře žije řasám a plísním, které vytvářejí nevzhledné skvrny, ale také fasádu rozrušují a zkracují tak její životnost. Takže nezbývá než čas od času objednat firmu, která dům očistí od špíny, mastnoty a samozřejmě i řas a plísní.

Jenže i na dům je potřeba brát při mytí ohledy. Jinak se lze dočkat nemilého překvapení tím, jak krátkou dobu moderní fasáda místo předpokládaných minimálně 25 let životnosti vydržela. Při mytí domovní fasády jde proti sobě několik požadavků majitelů. Chtějí mít čistý dům rychle, levně a bez starostí. Jenže výsledkem takového přístupu jsou časem jen další starosti a především investice. Rychlou a levnou možnost omytí domu totiž představuje právě jen tlaková voda z „wapky“.

Znečištěná fasáda_2
Že se domy myjí, je ve 21. století docela běžné (Zdroj: Nejřemeslníci)

Zásadní je prvotní volba

Pro fasádní systémy obecně platí, že jsou pro ně vhodnější světlejší odstíny omítek, které mají vyšší koeficient odrazivosti. Povrch fasády se vlivem slunečního záření tak nezahřívá a netrpí teplotními rázy. Na fasádu trvale působí klimatické podmínky, jako jsou dešťové srážky nebo i kondenzace vodních par na povrchu. Za příčinu biotického napadení můžeme považovat kvalitu použitých materiálů i celkovou skladbu kontaktního zateplovacího systému. Plísně a řasy se objevují hlavně na severní a východní straně fasád. Jejich výskyt ovlivňuje rovněž zeleň v bezprostřední blízkosti stavby. Ideální vzdálenost keřů a stromů od fasády je alespoň dva metry.

Zbavit se plísní a řas je možné speciálními přípravky v kombinaci s mechanickým odstraněním. Potom je potřeba ještě provést preventivní ochranný nátěr. V současnosti však neexistuje 100% a trvalé řešení ochrany fasády. Přípravky s fungicidní přísadou sice zabraňují vzniku a šíření těchto nepříznivých vlivů, ale pouze dočasně.

Termovize umí odhalit vady stavby, netěsnosti a tepelné mosty nejen v konstrukci, ale i ve fasádě. V praxi by se termovizní snímky měly pořizovat hlavně před samotným zateplením nebo rekonstrukcí domu. Termokamera je užitečná i v průběhu rekonstrukce, kdy může pomoci odhalit chyby a závady, které je možné napravit s vynaložením malých finančních prostředků.

Termokamera
Termovize umí odhalit vady stavby, netěsnosti a tepelné mosty nejen v konstrukci, ale i ve fasádě (Zdroj: Prima DOMA)

Snímání termokamerou je vhodné realizovat v době, kdy se ochladí a teplota klesne alespoň na -5°C. Je možné snímat i interiér, kde lze odhalit, jak se uvnitř místností projevila správně, či nesprávně zateplená fasáda. Zjistíme, jestli máme dobře osazená okna a dveře, případně, zda bychom měli zateplit strop nebo podlahu pod stropem.

Čištěním se nic nezkazí

Každá fasáda postupem času bledne a usazují se na ní nečistoty z okolí – prach nebo třeba bláto. Mimořádně náchylná je ke znečištění hlavně prosklená plocha, dále bychom měli častější péči věnovat fasádě zateplené. Jinak dochází ke zkrácení životnosti celého zateplovacího systému.

Pozornost ale je potřeba věnovat fasádě každé, za optimální frekvenci údržby se udává asi každých pět až osm let. Pokud bychom fasádu nevyčistili, časem se na zdech mimo špíny budou usazovat i mechy nebo plísně, což v konečném důsledku napomůže i k vytvoření nepříznivého mikroklima uvnitř objektu.

Pakliže jde o výškovou budovu, rozhodně byste neměli v úvodu citované řešení v podobě profesionálů zavrhovat. S čištěním fasády rodinného domu si oproti tomu poradíte mnohem snáze, jestliže tedy jde o běžné znečištění, a ne například o „umělecké“ dotvoření celkového dojmu pomocí graffiti. Nezáleží přitom na tom, zda je dům vystavěn ze dřeva či z betonu, vyčistit se dá prakticky jakýkoli materiál. Existuje řada různých způsobů a každý z nich má svůj význam.

čištění fasády
Každá fasáda postupem času bledne a usazují se na ní nečistoty z okolí (Zdroj: Nejřemeslníci)

Jak na čištění fasády?

Fasádu lze čistit jednoduše nasucho. To znamená, že nečistoty můžete smést, případně též vyluxovat. Jde o řešení jednoduché, nevyžadující jakékoli speciální pomůcky a v případě hrubších nečistot i velmi dobře použitelné.

První způsob tzv. mokrý představuje poctivé ruční mytí obyčejnou vodou a kartáčem. Jedinou podmínkou je, aby voda byla demineralizovaná, protože tak na sebe efektivně naváže veškeré nečistoty. Doporučuje se i přídavek obyčejného prostředku na nádobí. Některé typy skvrn takto „vyzmizíkujete“ zcela bez problémů.

Mytí fasády
Proud horké vody a současně využití páry jsou velmi účinnými pomocníky v boji s nečistotami na fasádě (Zdroj: Prima DOMA)

Další eventualitou jsou speciální (fungicidní) přípravky, které si koupíte kupříkladu v běžném hobby marketu. Dokážou si poradit i s již vzniklými plísněmi a řada odborníků je proto používá rovněž. Proto se současně hodí i na preventivní ošetření fasád. K aplikaci vám stačí kartáč a postup je stejný jako v případě obyčejného čištění vodou. Na bílou fasádu mnoho majitelů nemovitostí s úspěchem vyzkoušelo i obyčejné Savo.

Pakliže nemáte po ruce vysokotlaký čistič, opět se před vámi otevírá ještě možnost si ho půjčit. Proud horké vody a současně využití páry jsou velmi účinnými pomocníky v boji s nečistotami na fasádě, proto jde o jeden z nejčastěji využívaných způsobů. Ovšem pozor, vzhledem k vysokému tlaku, který může dosáhnout až tisícovky atmosfér, se hodí spíše na fasády vytvořené z pevnějších materiálů. Ty měkčí byste mohli zničit. Bezpečnostní pokyny proto uvádějí, že tryska by měla být od povrchu zhruba 15 cm, nikdy ne méně. Čištění a mytí fasád wapkou a tlakovou vodou však může zkrátit jejich životnost.

Wapka
Tlak z trysek obrušuje svrchní vrstvu domovního pláště, čímž ji samozřejmě zeslabuje (Zdroj: Prima DOMA)

Tlak z trysek obrušuje svrchní vrstvu domovního pláště, čímž ji samozřejmě zeslabuje. Vapka navíc zároveň naruší jeho povrch, což usnadní budoucí zachycení nejen nečistot, ale především výtrusů nových řas a plísní, pro které je členitý povrch moderní fasády ideálním prostředím k životu. A jak tam budou růst, vytvoří opět zelený, nebo černý flek a budou dále rozrušovat povrch fasády, takže nezbude než povolat opět firmu, jež fasádu vyčistí.

Jinou alternativu představuje tzv. pískování. Účinnou, ale poněkud náročnější na provedení. Jedná se totiž o techniku abrazivní, to znamená, že nečistoty se z povrchu v podstatě „obrousí“. Tzv. suché pískování mimořádně práší. Proto byla tato metoda časem dovedena k dokonalosti a písek se mísí s vodou, abychom nežádoucí efekt eliminovali.

Novinkou ve světě těchto technologií pak je užití tzv. suchého ledu. Ten má teplotu zhruba -79 °C a formu jakýchsi peletek tryskaných za pomoci stlačeného vzduchu na ušpiněný povrch. Tento postup má výhodu v šetrnost a zároveň i vysoké účinnosti. Navíc nedochází k zatěžování životního prostředí jakýmkoli chemickým přípravkem.

Po vyčištění nezapomenout na ošetření

Očištěnou fasádu lze samozřejmě i zrenovovat novým barevným nátěrem, který původní odstín oživí. V případě dalšího ošetřování musíme zohlednit typ fasády. Ideální samozřejmě je, pakliže ošetříme fasádu novou a vzniku poškození dokážeme bránit. Na trhu už jsou však samozřejmě i specializované prostředky, které můžeme použít i na místa, kde už se poškození objevilo.

Poměrně univerzální je například plastoelastomerický nátěr, který poskytuje dobrou odolnost ošetřeného povrchu vůči UV záření. Na omítku a beton se zase hodí impregnační nátěr. Ten lze navíc použít i na ošetření míst, kde už se začínají objevovat praskliny. Dřevěnou fasádu je na místě chránit, a to alespoň základní vrstvou v podobě olejů. Dále také můžeme dřevo chránit aplikováním nátěru s UV filtrem, k tomuto účelu se prodávají speciální lazury. Pokud bychom tento typ fasády neošetřili, v našich podmínkách mu významně zkrátíme životnost.

Impregnace
Na omítku a beton se hodí impregnační nátěr (Zdroj: Prima DOMA)

Obraťte se na odborníky

Pokud se rozhodnete pro náročné řešení, je samozřejmě nejlepší objednat si na čištění fasády každého domu specializovanou firmu. To je ovšem současně i náročnější z hlediska financí. Potřebujete kalkulaci ceny? Obraťte se na odborný portál NejŘemeslnici, kde vám udělají kalkulaci různých řešení a pomohou sehnat i ověřeného řemeslníka, pokud si na to netroufnete sami.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu