Potřebujete nová okna? Nepodceňujte jejich výběr

Potřebujete nová okna? Nepodceňujte jejich výběr (Zdroj: Nejřemeslníci)

Okna jsou jednou z nejdůležitějších částí stavby a musí proto splňovat přísná kritéria. Navíc dokáží ovlivnit i finální vzhled celého domu. Jak ale vybrat a nepřebrat? Pokud v této problematice tápete a nevíte, podle čeho vybrat ty správná okna, určitě se před finálním výběrem poraďte s odborníky.

Co taková výměna oken přináší a jak se na ni připravit?

Firem nabízejících výrobu a montáž oken je dnes nespočet. Podle čeho ale vybrat tu správnou?

Pokud nechcete být zklamání z kvality odvedené práce, nenechte se ovlivnit jen nejnižší cenou. Zjistěte si co nejvíce informací o Vámi zvolené firmě. Pomoci vám přitom může některý z odborných portálů, který nejen, že vám šikovného řemeslníky najde, ale ukáže vám i reálné reference od předchozích zákazníků, předběžnou kalkulaci či nabídne další odborné články.

Myslete také na to, že kvalita oken se skrývá zejména uvnitř profilu a mnoho dodavatelů okna nevyrábí, ale jen přeprodává. Ideální je tedy znát i výrobce oken, na kterého byste se v případě problémů mohli kdykoliv obrátit. Nebojte se zeptat: Jeďte se na okna podívat, zajímejte se o jejich výrobu. Ušetříte si pak spoustu starostí i času řešením problémů s nekvalitními okny.

5
Firem nabízejících výrobu a montáž oken je dnes nespočet (Zdroj: Nejřemeslníci)

Kování oken

Věděli jste, že kování patří mezi důležité parametry při výběru oken? Správné seřízení navíc snižuje tepelné ztráty a prodlužuje jejich životnost. Nebojte se, zvládnete to i doma, podívejte se na celý návod “jak na to”.

Výměna oken vlastními silami?

Věděli jste, že pokud si okna namontujete sami, dostanete sice 5 let záruku, ale jen na materiál, nikoli na funkčnost? Správná montáž má totiž právě na funkčnost oken zásadní vliv.

Zatímco, pokud si na montáž oken pozvete odborníky, pak bývá záruční doba nejen na okna, ale i na jejich funkčnost garantovaná třeba i 5 let. A nad tím už se vyplatí uvažovat.

Bojíte se, že vyberte nespolehlivého řemeslníka? Zjistěte si předem, na co si dát při výběru odborné firmy pozor.

4
Správná montáž má na funkčnost oken zásadní vliv (Zdroj: Nejřemeslníci)

Kdy se dozvím, kolik zaplatím?

Pokud se rozhodnete při výměně oken spolupracovat s odbornou firmou, tak dostanete konečnou nabídku hned po zaměření a doladění podrobností. Pokud k ní nebudete mít dalších výhrad, podepíšete smlouvu. V ní je udaný přesný termín práce, který se ale podle dohody a především podle počasí hlavně v zimě dá po dohodě posunout.

Řada firem chce také zaplatit zálohu ve výši 50 až 70% z celkové ceny předem. Samotná výměna oken se pak počítá na dny. V případě malého bytu se to dá stihnout i za jedno dopoledne, v případě větších domů pak počítejte dva, tři i více dnů podle počtu oken.

  • Cena samotné okenní konstrukce závisí na typu použitých profilů, jiných technických parametrech, příplatcích za nadstandardní řešení či doplňcích, jako jsou síťky, žaluzie, rolety, doplňkové profily a montážní materiál.
  • Cena za parapetní desky závisí na provedení potřebné šířky - chceme-li parapet používat i pro jiné účely a zvolíme tedy širší variantu, musíme počítat s vyšší cenou. Je vhodné informovat se o množstevních slevách v případě, že měníte okna v celém bytě nebo domě.
  • Základní zednické práce jsou v ceně, pokud se chystáte dělat větší úpravy, je zapotřebí dohodnout se s firmou předem na dodání potřebného materiálu.
3
Řada firem chce také zaplatit zálohu (Zdroj: Nejřemeslníci)

Přečtěte si také, jak může zvolený materiál ovlivnit výslednou cenu oken.

Co patří mezi základní zednické práce?

Je to úprava okolí okna po demontáži staré konstrukce, kdy zpravidla nastává mírné porušení okolní stěny a omítky. Pracovníci firmy okolí okna začistí a upraví do původního stavu. Cena dopravy může být rozhodující při větších vzdálenostech sídla firmy od místa montáže.

  • Odvoz a likvidace starých oken je důležitou součástí celkové výměny. Staré okenní rámy a skla jsou nepoužitelné z hlediska současných norem. Musíme se tedy přesvědčit, zda máme s firmou ve smlouvě podchycen jejich odvoz na skládku odpadu určenou k likvidaci. Je potom velmi nepříjemné a náročné zbavit se oken, která mají vysokou hmotnost.

Pozor si dejte také na správné ostění oken. Někdy se totiž na tato místa zapomíná úplně.

2
Odstrašujících případu je možné na internetu dohledat spoustu (Zdroj: Nejřemeslníci)

Smlouvy a záloha: Na co si dát pozor?

Běžně firmy požadují zálohu při zaměření oken, definitivním upřesnění požadavků zákazníka a podpisu smlouvy o dílo. Smlouva o dílo je důležitý dokument, podle jehož obsahu a vzhledu můžete odhalit spolehlivost a serióznost firmy. Smlouvu o dílo byste měli podepsat vždy.

Odstrašujících případu je možné na internetu dohledat spoustu. Když vás zástupce firmy vyzývá podepsat ji bez přečtení, něco nemusí být v pořádku. Na tuto část si vždy vyhraďte dostatek prostoru. Důležité je zjistit, k čemu se dodavatel zavazuje, jako příloha musí být doložen přesný položkový rozpis objednaných prací a výrobků s označenými rozměry a parametry.

Můžete použít některý ze vzorů, které jsou volně k dispozici na internetu.

Po podpisu smlouvy firmy ve většině případů vyžadují složení zálohy. Zbývající část sumy je vhodné si nechat pro případ možné reklamace a uhradit ji až po ukončení montáže oken a podepsání předávacího protokolu.

Tak teď už víte vše potřebné. Pokud se navíc budete držet našich tipů, snadno se vyhnete i nepříjemně vysokým účtům za topení v nadcházející zimní sezóně.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu