Garážová vrata vybírejte i s přihlédnutím na jejich instalaci

Zaměřeno na garážová vrata (Zdroj: Depositphotos)

Garáž je nedocenitelnou součástí rodinného domu, s kvalitními a spolehlivými garážovými vraty se však prostor ještě víc zhodnotí. Volit můžete z několika druhů garážových vrat, mezi těmi, co dobře izolují, nabízí široké spektrum designů a hodí se prakticky do všech prostorů, dominují ta sekční.

Vybíráte garážová vrata?

Pokud vlastníte garáž a chystáte se ji rekonstruovat, nebo v případě, že ji zrovna budujete, vás jistě bude zajímat, která garážová vrata budou ta pravá. Výběr není radno podcenit, jsou to často druhé vstupní dveře do domu a musí být plně funkční, mají dobře vypadat, a ještě lépe sloužit. Nejprve je třeba zvolit typ vrat, který bude korespondovat se samotnou nemovitostí a přizpůsobí se prostorovým možnostem. V podstatě nejlevnější řešení představují vrata výklopná, klasikou jsou pak dvoukřídlá otevíraná ven. Máte-li snížený strop nebo nedostatek místa pod stropem, zajisté zvolíte vrata rolovací, která se zasunují do boxu umístěného na vnější straně garáže. A pak zde máme garážová vrata sekční, která se jal využít i Karel. Právě tento typ vrat, typ, který vyžaduje místo pod stropem, patří mezi ty nejmodernější a nejžádanější – určitě to není jen kvůli široké paletě designů.

Nepořádek
Před montáží sekčních vrat je potřeba garáž vyklidit (Zdroj: Prima DOMA)

Jak fungují sekční garážová vrata?

Sekční garážová vrata se hodí do všech typů garáží a obzvlášť tam, kde už nelze rozšířit montážní otvor. To je také Karlův případ, chce pohodlně vjíždět do garáže, ale nosná zeď mu neumožňuje zvětšit otvor. Tím pádem jsou pro něj ideální standardní sekční garážová vrata, která se montují za otvor. Existují i systémy sekčních garážových vrat, které se umísťují do otvoru, ty by jej ale zúžily, což není žádoucí. Karel bude mít i tak dost starostí se zajištěním prostoru nad stropem garáže, kudy mu vedou různé trubky. Prostor bude nutné upravit, aby se tam mohl instalovat celý mechanismus. Sekční garážová vrata se skládají z jednotlivých panelů, ty tvoří při skládání sekce a vrata pak pomocí systému torzních pružin zajíždějí pod strop ve vodicích kolejnicích. Jednotlivá vrata se dělají na míru, design je zcela ve vašich rukou – lamely vrat jsou k dispozici v různých povrchových úpravách a v mnoha barevných odstínech, stačí si jen vybrat. K zaměření ale může dojít až v momentě, kdy máte finálně připraven montážní otvor. Předběžné zaměření tak slouží spíš k určení orientační ceny vrat.

Instalace
Pokud pod stropem vede elektroinstalace nebo plyn, budete je muset kvůli ližinám přetáhnout jinam (Zdroj: Prima DOMA)

Než dojde k montáži

Stavební otvor si nechte určitě zaměřit přímo technikem od dodavatele, nikdy to nedělejte sami, naprosto přesné rozměry je nezbytné, pokud mají vrata sedět. Má-li garáž stará vrata, je třeba je samozřejmě vybourat. Otvor musí být dostatečně prostorný, nejméně o 50 centimetrů širší a o 20 vyšší než rozměry vozidla, které do garáže bude zajíždět. Instalace je potom možná až v momentě, kdy je začištěný montážní otvor, stejně jako nadpraží, tedy horní část překladu, a ostění, vnitřní plocha otvorů ve stěnách. Ideální je, když je garáž kompletně dokončená, včetně omítek a malby, k některým místům se dá totiž později jen těžko dostat, navíc hrozí, že montáž nebude možné provést přesně. Nutné je předem promyslet i to, jak se budou vrata otvírat, zda manuálně nebo pomocí motoru, podle toho se pak zajistí elektroinstalace.

Sekční vrata
Sekční garážová vrata zajíždí pod strop, výrazně tak šetří místo (Zdroj: Depositphotos)

Výhody sekčních garážových vrat v praxi

 • Tento druh vrat vyniká velmi dobrou zvukovou izolací – v garáži můžete pracovat s motorovou pilou nebo pořádat zkoušku kapely a nikoho nerušíte.
 • Kvalitně izolují i tepelně, což se hodí v případě, že máte garáž vytápěnou či propojenou s domem – nemusíte se bát úniku tepla.
 • Při vhodné péči (čas od času ale potřebují promazat a seřídit) se otvírají  a zavírají velmi tiše a dlouho vydrží.
 • Vynikají svou odolností proti povětrnostním vlivům a zlodějům.
 • Mají největší průjezdnou šířku ze všech vrat, v porovnání s výklopnými se dá ušetřit i deset centimetrů.
Detail
Detailní ukázka ukotvení ližinového systému (Zdroj: Depositphotos)
Instalace ližin
Ke stropu se montují ližiny, po kterých vrata zajíždí dovnitř (Zdroj: Depositphotos)

Co uvidíte tento týden?

 1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
 2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
 3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
 4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
 5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
 6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu