Hladká plocha je základ
Perlinka nebo také armovací síťka zajistí spolu s vrstvou lepidla dlouhou životnost nové omítky. Natahování lepidla se tak nesmí podcenit ani odfláknout. Jinak hrozí, že vám omítka brzy popraská a vás bude za pár let práce čekat znovu. Ještě před přilepením perlinky je ale třeba nové zateplení domu důkladně uhladit. K tomu poslouží brus na polystyren, který snadno zlikviduje veškeré nerovnosti. Nadělá sice trochu nepořádku, ale odměnou vám za to později bude perfektní podklad pro lepidlo.


Lepidlo a perlinka jsou nerozlučná dvojice
Když jsou polystyrenové desky obroušené, přichází čas na lámání chleba. Na fasádu ve svislých pruzích nanášejte vrstvu lepidla, do kterého se perlinka následně zatlačí. Možná vám někdo poradí, abyste si perlinku pod střechou přitloukli a lepidlo nanášeli až na ní. Takového rádce ale určitě neposlouchejte. Vtlačení perlinky do vrstvy lepidla je jediný správný postup. Jedině tak bude lepidlo pod i nad armovací síťkou. Pokud by se tak nestalo, ani perlinka vás od praskání fasády neochrání.


Pruh za pruhem k nové omítce
Lepidlo, kterého by měla být na fasádě třímilimetrová vrstva, se natáhne ve svislých pruzích širokých 110 centimetrů. To odpovídá šíři role perlinky, která se do každého pruhu vtlačí. Aby vše drželo pevně na svém místě, musí se jednotlivé pruhy alespoň na deseti centimetrech překrývat. Po vtlačení armovací síťky do lepidla se může stát, že vám na některých místech bude perlinka z lepidla koukat ven. To ale není žádná tragédie.

Kde jedna vrstva nestačí, tam přidejte druhou
Na místech, kde se perlinku nepodařilo zcela zakrýt lepidlem, totiž můžete přidat druhou vrstvu. Myslete ale neustále na to, že by lepidla nemělo být více než tři milimetry. K samotnému natahování lepidla vám pak nejlépe poslouží zubaté hladítko. Jeho zubatou stranou nanesete na fasádu vrstvu lepidla, kterou po vtlačení perlinky hladkou stranou snadno uhladíte. Po dokončení posledního pruhu už jen zkontrolujte, zda vám perlinka nikde z lepidla nekouká ven. Pokud ne, nechte lepidlo proschnout. Pak přichází čas nanést penetraci.

Penetrace: poslední krek před omítnutím
Díky vrstvě penetrace se znatelně sníží savost fasády. A právě proto na ní nesmíte zapomenout. Penetrace se, stejně jako lepidlo nanáší po celé ploše fasády. Aplikujeme ji ale až poté, co veškeré natažené lepidlo zaschne. Stejné je to i později s omítkou: pokud penetrace důkladně neproschla, není ještě na omítnutí zdí ten správný čas. Penetraci na fasádu nanášíme válečkem nebo stěrkou v rovnoměrných vrstvách podle návodu u penetračního nátěru.


S omítkou počkejte na jaro a čisto
Když je penetrace na svém místě a zcela zaschlá, je téměř čas pustit se do omítky. Někdy se ale vyplatí s finálním krokem vyčkat. Třeba když se kolem domu ještě pracuje nebo když jsou za rohem zimní měsíce. Dokud je kolem domu ještě živo, hrozí, že se vám nová omítky ihned poškodí, ušpiní nebo zapráší. To jí uškodí mnohem více, než lepidlu a penetraci, kterým nevadí ani prach ani nízké zimní teploty. Když pak práce kolem domu skončí nebo začne jaro, naneste na dům stejným způsobem pro jistotu ještě jednu vrstvu penetrace. A až i tato vrstva zaschne, je čas pustit se do finiše.

Poslední detaily před cílovou rovinkou
Práce kolem domu jsou hotové, zima už je pryč, a penetrace důkladně proschla? Pak už před omítnutím zbývá jen poslední malý krok. Vybavte se akrylátovým tmelem a zatmelte drobné spáry kolem oken a dveří. Také nezapomeňte namontovat zpět veškeré komponenty fasády, které musely dolů před začátkem rekonstrukce. Může jít o mřížky, oplechování, nebo klempířské součásti. Hotovo? Tak to už opravdu nastal čas na omítku. Do té se spolu pustíme někdy příště.