Ploty i plůtky – výběr znamená bezpečí pro dům i pastvu pro oko

Ploty i plůtky – výběr znamená bezpečí pro dům i pastvu pro oko (Zdroj: Prima DOMA)

Nepodceňujte ploty. A rozhodně je nepovažujte „pouze“ za prostředek, který ohraničí pozemek a zvýší zabezpečení vašeho domova. Plot je totiž nejen „rozdělovníkem“, ale také spojovníkem – s okolím i s domem, ke kterému přísluší. Nabídka na trhu je naštěstí velmi pestrá a vybere si každý. Takže můžete zapomenout na staré nevzhledné drátěné ploty a s chutí se vydat za výběrem toho svého vysněného.

Jak si vybrat nový plot?

Než ale vyrazíte, pečlivě promyslete všechny okolnosti, které jsou při výběru plotu důležité: Například jak velký pozemek bude oplocen, kde se nachází a jakému účelu slouží. Důležité je rovněž uvědomit si, do jaké míry si přejete, abyste byli izolováni od okolí a také, kolik času jste ochotni věnovat údržbě plotu. Pokud dokončujete novostavbu, určitě se poraďte s architektem, jaký typ by zvolil on. Jestli plánujete vylepšit již stávající nemovitost a nechcete se na architekta obracet, určitě se svěřte do péče odborníků ze společnosti, která kvalitní ploty vyrábí nebo prodává. Jen s pomocí zkušených znalců v oboru se vyhnete fatálním chybám v podobě nevhodného nebo nevkusného plotu či plotu příliš vysokého, který zcela zastíní oplocené budovy a váš domov pak vypadá jako nedobytná vojenská pevnost, kam nepronikne světlo.

Vybere si každý

Na první pohled nejdostupnější a nejlevnější variantu představují drátěné ploty. V jejich neprospěch ovšem mluví jistá nevzhlednost a nedostatečné zabezpečení: Když si zloděj vezme k ruce vhodné nářadí, je na vašem pozemku jedna dvě. Můžete sice pořídit pozinkovanou variantu nebo drátěný plot s plastovým povrchem, čímž zvýšíte bezpečnost a získáte slušnou antikorozní ochranu, ale naše doporučení je následující: Zkuste se tomuto plotu spíše vyhnout.

Plot
Plot okolo domu je nutnost ochrany i dekorativní záležitost (Zdroj: Depositphotos)

Tradičním materiálem je dřevo, a když máte dům s dřevěnými prvky, vypadá takový plot velmi dobře a zajímavá bývá i jeho pořizovací cena. Vybrat si můžete z mnoha tvarů i povrchů, ale připravte se na výrazně nižší životnost. Tu můžete do jisté míry zvýšit dobrou a pravidelnou péčí, ale dennodennímu vlivu počasí se nevyhnete, stejně jako musíte počítat s útokem plísní, hub, nebo dokonce dřevokazného hmyzu.

Dřevěný plot
Dřevěný plot je česká klasika (Zdroj: Depositphotos)

Velmi přirozeně vypadají živé ploty, které se vyjímají zvláště dobře u chalup nebo rodinných domů ve venkovské a maloměstské zástavbě. Kombinování vhodných rostlin (včetně těch kvetoucích a popínavých) otevírá velký prostor pro fantazii a s pomocí zahradního architekta dosáhnete skutečně krásného výsledného dojmu.

Zelený plot s květinami
Živé ploty jsou oblíbenou klasikou v předměstských částech (Zdroj: Depositphotos)

Plusem zelených plotů je i jejich snadné tvarování a výborná ochrana před hlukem, prachem a poryvy větru. Aby ale byl živý plot skutečně bezpečný, potřebuje nějaký čas pro zmohutnění a vhodné jsou i zábrany v jeho spodních partiích, zvláště když máte malé děti a čtyřnohé mazlíčky.

Beton a zeleň
Nevzhledný plot můžete nechat porůst zelení (Zdroj: Depositphotos)

Zvláště u starších rekonstruovaných vil vypadá dobře kovaný plot, někdy navozující až dojem tajemné zámecké zahrady. Ovšem jestli je právě on váš favorit, připravte se na vyšší pořizovací cenu. Někomu však nevyhovuje, že tato varianta neposkytuje takové soukromí jako třeba živé ploty.

Kovaný plot
Kované ploty jsou finančně nákladné (Zdroj: Depositphotos)

Velmi zajímavě vypadají tzv. gabionové ploty, což jsou ve skutečnosti drátěné konstrukce vyplněné kamením a často kombinované s dalšími materiály.

Gabionový plot
Gabionové ploty získávají na oblibě (Zdroj: Depositphotos)

Vsaďte si na beton

V posledních letech si získávají stále větší oblibu ploty betonové. A na místě je říci, že zcela právem. Hodí se všude tam, kde chcete mít zaručeno naprosté soukromí a další jistotou je i dlouhověkost: Ty kvalitní vydrží klidně padesát let. A z pohledu zabezpečení majetku nemají v podstatě konkurenci.

Pokud se rozhodnete pro celobetonovou variantu, nikdo nebude zvědavě nakukovat do vašeho soukromí, v létě se můžete na zahradě svobodně slunit a takový plot je v podstatě nepřekonatelnou překážkou pro psy i malé děti. Možná budete překvapeni také jeho další vynikající vlastností. Tou je ochrana proti hluku, včetně poměrně silného provozu na silnicích, protože pro moderní betonové ploty se používají stejné materiály jako pro protihlukové stěny.

Beton proti hluku
Protihluková stěna se hodí zejména u frekventovaných komunikací (Zdroj: Depositphotos)

Odpůrci betonu argumentují tím, že je nevzhledný, ale opak je pravda. Můžete mít beton v podobě přírodního kamene, cihel nebo zdobený zajímavými reliéfy. A kdo netrvá na plně betonové verzi, oplocení tohoto typu lze odlehčit průhledovými mřížkami nebo speciálními tvarovkami vhodnými pro výsadbu květinových dekorací. Lehkost dodá betonu rovněž kombinace s jinými materiály, kdy jsou mezi betonové sloupy či sloupky vsazeny dřevěné nebo kovové části. Takový plot je nejen odlehčený, ale stane se velmi originálním architektonickým prvkem.

Někdy se majitelé domů vyhýbají betonu ze strachu před vysokou pořizovací cenou a složitou instalací. Jenže moderní ploty z tohoto někdy neprávem opomíjeného materiálu se sestavují z variabilních tvarovek a panelů a jejich jednodušší varianty zvládne „poskládat“ i zkušený domácí kutil. A obavy z přehnaně vysoké pořizovací ceny nejsou také na místě, protože vzhledem k široké nabídce různých povrchových úprav, složení použitého materiálu a dalších určujících faktorů je velmi variabilní i cenová nabídka.

Beton s dřevem
Betonové prefabrikáty nebo obklady na sloupcích vypadají dobře (Zdroj: Depositphotos)

Co je dobré vědět:

  • Pokud bydlíte v hlučné čtvrti nebo v těsné blízkosti frekventované silnice, pak určitě vsaďte na beton. V jeho prospěch přesvědčivě vypovídá následující srovnání: Protihlukové stěny schopné vysoké absorpce hluku (například kolem dálnic) snižují při odrazu jeho hladinu o více než 8 decibelů. Totéž zvládne i plot z betonu ...
  • Betonový plot je nejen dlouhověký, ale nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Bez problému odolává výkyvům počasí, takže se hodí i tam, kde je chladnější a větrnější podnebí.
  • Většina investorů se rozhoduje rovněž na základě pořizovací ceny. Vzhledem k široké nabídce na trhu je dobré si zjistit předběžnou kalkulaci u více producentů či obchodníků. V průměru lze říci, že u betonových plotů se ceny betonových desek pohybují od 200 Kč do 400 Kč a u sloupků pak od 260 do 500 Kč, v závislosti na použitém materiálu i povrchové úpravě.
  • Žijeme v době plastové, takže nikoho jistě nepřekvapí, že ploty se dají postavit i z tohoto materiálů. Naše rada zní: Spíše se jim vyhněte. Ty laciné moc krásy nepobraly, a i když jsou na trhu dražší a relativně kvalitní plastové ploty – například imitující dřevěný povrch – vždycky je lepší se rozhodnout pro beton, dřevo, kov nebo plot z živých rostlin.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu