reklama

Nepodceňujte servisní intervaly oken zadané v online stavebním deníku!

Servisní intervaly řada majitelů nových domů podceňuje. Domnívají se, že péče o nemovitost končí v momentě, kdy je stavba dokončena. To je však omyl. Kdo chce mít dům pořád jako nový, ten by měl dbát na pravidelné servisní intervaly. Obzvlášť okna servis potřebují. A pečlivě vedený online stavební deník v tomto směru výrazně pomůže.

Servisní intervaly
i (Zdroj: Depositphotos)
Na servisní intervaly, třeba při servisu oken, vás spolehlivě upozorní online stavební deník (Zdroj: Depositphotos)

Zapomínáte na servisní intervaly? Online stavební deník to napraví!

Povinnost vést stavební deník je daná zákonem, má ji každý stavitel domu nebo objektu pro rekreaci. Je součástí dokumentace stavby, na staveništi by měl být deník stále k dispozici, aby se do něj mohly přidávat aktuální záznamy. Zaznamenává se do něj cokoliv, co se zhotoví, veškeré změny a úpravy, včetně klimatických podmínek. Tento důležitý dokument se po převzetí stavby předává investorovi a ten má povinnost jej deset let archivovat. Hodí se to, právě do něj se jako první nahlíží v případě, že dojde k nějakým poruchám a investor, majitel domu, chce přistoupit k reklamaci. V současné době se však stavitelé nemusí spoléhat jen na písemně vedený deník, díky speciální aplikaci je zde možnost zřídit si jej online. Online stavební deník má řádu výhod, včetně té, že vás upozorní na nutné servisní intervaly prohlídek.

Inženýři na staveništi s plánem
i (Zdroj: Depositphotos)
Online stavební deník se dá vést klasicky v písemné podobě, elektronická forma je však mnohem praktičtější, protože sama upozorní na servisní intervaly prohlídek (Zdroj: Depositphotos)

Online stavební deník jako praktický pomocník i po ukončení stavby

Online stavební deník skýtá množství zajímavých funkcí. Můžete například nahlédnout, aniž byste byli na stavbě přítomni, později dohledáte řadu informací naprosto přesně, navíc není možné provádět zápisy zpětně, tudíž je nelze falšovat a upravovat. Neztratí se ani nepoškodí a k tomu má i další zajímavou funkci, která vám usnadní život i po dostavění domu. V aplikaci online stavebního deníku si totiž můžete nastavit automatické upozornění na servisní úpravy podle předem naplánovaných intervalů. Když se bude například blížit revize komínu, aplikace vám připomene, že je třeba zajistit patřičného odborníka. Stejně si pak můžete nastavit i další potřebné servisní intervaly, máte tak jistotu, že nevynecháte údržbu kotle či topení a nezapomenete ani na další, často opomíjené, úpravy. Třeba okna jsou v tomto ohledu mnohdy až na posledním místě, přitom servis potřebují zrovna tak.

Jak se starat o okna

O okna a prosklené dveře na balkon či do zahrady je třeba začít pečovat ihned po montáži. Pokud jsou na nich zbytky malty, musíte je co nejdříve vyčistit. Stačí čistou vodou, nikdy však suchým hadříkem, hrozí, že dojde k poškrábání profilů. Následná běžná údržba v podobě mytí rámů a skel je samozřejmostí, nesmí se ale zapomínat na pohyblivé a tedy i nejvíc namáhané části. Kovové plochy by se měly mazat jedenkrát ročně, stačí je ošetřit několika kapkami nebo střiky oleje. Místa, kam patří mazadlo, jsou obvykle vyznačena v návodu k použití, všeobecně platí, že mazat potřebují čepy závěsů a táhla, prostě pohyblivé a funkční plošky.

Je přirozené, že okna začnou během prvních let užívání drhnout – stavba si sedá, své udělá i nerovnoměrné sluneční záření a samotný provoz, není to tedy tak, že by byla špatně provedená montáž. V případě problémů tohoto druhu je ovšem na místě provést seřízení. Podle toho, kde okno drhne, je třeba v daném bodě pomocí imbusového klíče utáhnout nebo povolit seřizovací šrouby, to většinou zvládne každý sám. Jestli ale došlo k poškození některé součástky, nebo když se jedná o posuvné dveře se složitějším mechanismem, je lepší přivolat odborníka. Správně seřízená okna mají dosedat rovnoměrně celou plochou těsnění do okenního rámu, měla by jít rovnoběžně i se svislou hranou, musí těsnit a současně by neměl být problém je lehce otvírat a zavírat.

Servisní muž instaluje okno se šroubovákem
i (Zdroj: Depositphotos)
Základní servis, jako je promazání pohyblivých částí oken, zvládnete sami, bát se nemusíte ani seřízení (Zdroj: Depositphotos)

Pár rad na závěr

  • Nejméně náročná na údržbu jsou okna plastová, i když kování u tohoto typu oken vyžaduje časté seřizování, protože plastová okna mohou reagovat na vysoké teploty. Na druhou stranu jsou odolná proti vlhkosti na rozdíl od dřevěných oken, která se do vlhkého prostředí moc nehodí. Výhodou dřevěných oken je ale sám jejich materiál (valná část okna je z obnovitelných zdrojů) a výdrž, s kvalitní údržbou (důležitá je pravidelná aplikace ochranných nátěrů) mají vysokou životnost.
  • K údržbě pohyblivých částí oken se nejčastěji používá silikonový olej ve spreji. Nemáte-li jej k dispozici, dá se mazat i vazelínou nebo olejem na šicí stroje. Olej na vaření ale vhodný rozhodně není.
  • Současně s promazáváním kovových částí je vhodné lehce přestříkat silikonovým olejem i těsnění, zachová se tak déle jeho pružnost.
  • Kontrolu těsnění oken je optimální provést ještě před zimou, nesprávně seřízená okna vás mohou připravit až o 25 % tepla.
  • Ani v zimě se nesmí zapomínat větrat, jinak se okna začnou rosit a uvnitř se rozšíří plíseň. Obzvlášť u plastových oken je časté větrání nutné, platí, že čím je venku chladněji, tím kratší dobu se větrá. Ideální je krátké a intenzivní větrání dokořán otevřeným oknem.

Publikováno: 17.1.2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková