Jaké jsou výhody suchých podlah a kdy je použít?

Suchou podlahu využijeme při budování obytného podkroví (Zdroj: Rigips)

Realizace suchých podlah se provádí bez nebo s minimem mokrých procesů a jejich montáž zvládnete i svépomocí. Jsou vhodné do všech staveb s běžným provozem, nehledě na to, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci staršího bydlení.

Suché podlahy Rigidur a RigiStabil jsou plovoucí podlahy montované ze samotných desek nebo podlahových dílců. Skladba podlahy může být doplněna o dodatečnou izolační vrstvu, jako je suchý vyrovnávací podsyp, dřevovláknitá deska, stabilizovaný polystyren či minerální izolace.

Podlahové dílce jsou vyráběny ze sádrokartonových konstrukčních desek Rigistabil nebo ze sádrovláknitých desek Rigidur. Jedná se o 2 desky slepené z výroby k sobě, každá z nich má po obvodu polodrážku, která se následně slepí a sešroubuje. Vzniklá deska je velmi pevná a odolná, má výborné akustické vlastnosti a odolává vlhku. Suché podlahy jsou kompatibilní s podlahovým vytápěním a při dodržení montážního postupu na ně můžeme položit téměř jakýkoliv druh finální podlahy.

Kdy a kde suché podlahy využít?

Využívají se zejména pro řešení střešních nástaveb a pro vytvoření obytného podkroví v půdních vestavbách. Oblíbené jsou zvláště v dřevostavbách. Podlahy RigiStabil i Rigidur můžeme používat i v místech s přerušovanou vzdušnou vlhkostí do 90 % jako domácí koupelny. Na místech, kde by desky mohly přijít do přímého styku s odstřikující vodou, se doporučuje tekutá hydroizolace. V opačném případě stačí desky pouze napenetrovat.

Tento systém svou hmotností nezatěžuje stropy (Zdroj: Rigips)

Výhody suchých podlah Rigistabil a Rigidur:

 • Nízká hmotnost konstrukce nezatěžuje stropy
 • Nezanáší vlhkost do stávajících konstrukcí
 • Rychlá montáž bez dlouhých technologických přestávek
 • Dobré akustické vlastnosti (zlepšení zvukové i kročejové neprůzvučnosti)
 • V kombinaci s podlahovým topením zaručují ekonomickou efektivitu

Pokládka suché podlahy svépomocí

Před samotnou pokládkou podlahy je třeba připravit podklad, aby byl stabilní, rovný a dostatečné únosný. Konstrukce budovy musí být opatřena příslušnou hydroizolací proti zemní vlhkosti. Zpozornět bychom měli zvláště v případě novostaveb, kde pracujeme na poměrně čerstvých betonových podkladech. K zabránění působení zbytkové vlhkosti nového betonového podkladu použijeme např. PE fólii.

Podlahové dílce začínáme pokládat od levého protilehlého rohu místnosti z pohledu vstupu do místnosti. U podlahových dílců, které budeme pokládat ke stěně, odřízneme polodrážku. Jednotlivé díly spojujeme podlahovým lepidlem a musíme dávat velký pozor, aby do sebe perfektně zapadaly. Podlahové dílce RigiStabil či Rigidur musíme nakonec spojit pomocí rozpěrných sponek anebo šroubů do suchých podlah.

Dílce spoujujeme podlahovým lepidlem (Zdroj: Rigips)

V případě použití desek, pokládáme na stabilní rovný podklad nejprve jednu vrstvu desek nasucho lícovým kartonem dolů, na ní v pruzích naneseme podlahové lepidlo a pokládáme druhou vrstvu desek lícovým kartonem nahoru tak, aby se spáry vzájemně překrývaly. Před zaschnutím lepidla se vrstvy desek mechanicky spojí opět rozpěrnými sponkami či šrouby.

Jako finální vrstvu položíme libovolnou podlahovou krytinu, například laminátovou podlahu, keramickou dlažbu či koberec. Jedinou výjimkou jsou podlahy z masivního dřeva, které kvůli rozdílné roztažnosti materiálů při změně vlhkosti nesmí být lepeny na systém RigiStabil a Rigidur kontaktně.

Nakonec položíme zvolenou podlahovou krytinu (Zdroj: Rigips)

Na co si dát pozor při pokládce?

1. Správné skladování a zpracování desek

Desky a podlahové dílce skladujeme naležato na rovné ploše tak, aby byly chráněné před přímým působením vody a prudkým změnám teplot. Pro řezání podlahových dílců Rigidur a RigiStabil se používá kotoučová pila s vodicí lištou.

K řezání dílců použijeme kotoučovou pilu s vodící lištou (Zdroj: Rigips)

2. Úprava spáry po obvodu místnosti

Aby nedocházelo k přenosu zvuku mezi podlahou a okolními konstrukcemi a také z důvodu dilatace samotné podlahy, je třeba podél obvodu místnosti umístit dilatační pásek (např. izolační pásy z minerální plsti, hobry nebo pěnové hmoty) tloušťky 5-10 mm.

dilatační pásek
Podél obvodu místnosti umístíme dilatační pásek (Zdroj: Rigips)

3. Vyrovnání nerovností podkladu

Malé nerovnosti lze eliminovat např. pomocí Mirelonu, spárovacím tmelem MAX (do tl. 5 mm) nebo samonivelační stěrkou do tl. 10 mm). K vyrovnání větších nerovností od 10 – 60 mm, se doporučuje použít Suchý vyrovnávací podsyp Rigips.

K vyrovnání nerovností je vhodný vyrovnávací podsyp (Zdroj: Rigips)

Co uvidíte tento týden?

 1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
 2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
 3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
 4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
 5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
 6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu