Proč je důležité čištit fasádu a jak dosáhnout nejlepšího výsledku?

Proč je důležité čištění fasády a jak dosáhnout nejlepšího výsledku? (Zdroj: Prima DOMA)

Máte v plánu ušetřit a zateplit dům? Nejste-li odborníky na stavbu, svěřte raději provedení stavební firmě. Pokud máte stavební vzdělání, můžete zateplení zvládnout svépomocí. Poradíme vám, jaké materiály jsou pro zateplení nejvhodnější a co je nutné před zateplením učinit.

Čím dům zateplit?

Nejrozšířenějšími materiály pro zateplení domů jsou desky z polystyrenu a minerální vlny. Výhodou je nízká cena, dobré izolační vlastnosti a dobře zvládnutá technologie aplikace.

Neméně důležité jsou detaily, jako je napojení balkonů a okenních prvků. Izolační materiál musí splňovat potřebné vlastnosti a parametry.  Rozhodnete-li se pro přírodní materiály (ovčí vlnu, konopí či slámu), budete mít dobrý pocit, že žijete ve zdravém domě a zbytečně nezatěžujete planetu. Musíte však počítat s jejich vyšší cenou či obtížnější aplikací. Tepelně-izolační desky vyrobené z lněných či konopných vláken se svými vlastnostmi polystyrenu vyrovnají a také jejich aplikace je podobná.

q
Odstraňte z fasády veškeré nečistoty (Zdroj: Prima DOMA)

Stěny očistěte a srovnejte nerovnosti

Před samotným zateplením je nutné očistit stěny domu od špíny, prachu a mastnoty. Srovnejte i případné nerovnosti stěn. Pokud zdivo nasává vlhkost (např. vápencové omítky), ošetřete jej penetračním nátěrem proti vlhku.

Ne každé zdivo je vhodné pro zateplení, aniž by bylo nutné odstranit omítky. Chcete-li zjistit, jestli je vaše omítka pro nasazení izolace dostatečně pevná, přilepte na stávající omítku pomocí fasádního lepidla dva kousky polystyrenu a po třech dnech je sundejte. Desky by se měly rozlomit. Pokud se tak nestane, a naopak kromě desek strhnete i část omítky, není povrch pro zateplení vhodný. Pak celou vrstvu omítky raději odstraňte svépomocí.

e
Na opravdu dokonalé čištění použijte vysokotlakou myčku (Zdroj: Prima DOMA)

Ze stěn odstraňte nečistoty

Po přípravě povrchu pro zateplení stačí fasádu omýt proudem vody nebo důkladně okartáčovat a očistit. Ze stěn odstraňte veškerý mech a plísně. Fasádu by mohly znehodnotit a ohrozit zdravé prostředí pro obyvatele domu.

Po očištění je vhodné povrch fasády vyrovnat do maximální možné roviny. Tu zjistíte pomocí vodováhy nebo přiložením hliníkového profilu ke zdi. Pokud naleznete nerovný povrch, opravte jej lepicí maltou (do hloubky 1 cm). Při hlubším povrchu již aplikujte desky přímo a případně je vyrovnejte (pokud zateplujete fasádu pomocí desek z minerální vlny).

w
Vymyjte důkladně spáry a praskliny (Zdroj: Prima DOMA)
mytí
Pokud zdivo nasává vlhkost, ošetřete zdivo po umytí penetračním nátěrem proti vlhku (Zdroj: Prima DOMA)

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu