reklama

Ušetřete si starosti při zateplování fasády

Máte rodinný dům a straší vás částky, které utratíte za topení? V tom případě je nejvyšší čas pustit se do zateplování. Dobrá tepelná izolace fasády vám kromě znatelných úspor při topení zajistí i další výhody. Investice se vám navíc za pár let vrátí. Jaký způsob zateplení ale vybrat, a jak vůbec dům tepelně izolovat? Vsaďte na spolehlivé materiály prověřené praxí a stavební postupy profesionálů.

Zateplování fasády
i (Zdroj: Depositphotos)
Ušetřete si starosti při zateplování fasády (Zdroj: Depositphotos)

Zateplením domu pomůžete sobě i přírodě kolem vás

Každý majitel domu dobře ví, že je nepříjemné po každé zimě počítat, kolik peněz zase padlo na topení. Ještě že existují cesty, jak na vytápění domu ušetřit. Jednou z nich je právě investice do zateplení fasády. Tím, že svůj dům oblečete do nového kabátu, navíc získáte více výhod než jen menší náklady na topení. Zateplením prodloužíte životnost domu, kotle i topení. Navíc zlepšíte také zvukovou izolaci vašeho domova. Kromě tepla vás poté na srdci zahřeje také fakt, že jste udělali krok směrem k šetrnému zacházení s naší planetou. V rozhodování, zda se vůbec do zateplování pouštět, vám pomůže výpočet návratnosti investice. Návratnost je sice specifická pro každý dům, ale ve většině případů se pohybuje v rozmezí 3 až 5 let. A jelikož investujete do domu, ve kterém nejspíš strávíte celý život, tak to opravdu není mnoho.

Startovací lišta
i (Zdroj: Prima DOMA)
Abychom nemuseli instalovat startovací hliníkovou lištu, můžeme použít slabší trámek (Zdroj: Prima DOMA)

Možností zateplení je několik, vyberte ty prověřené

Jaké ale existují možnosti zateplení? Uvádějí se dva základní typy tepelné izolace: vnější a vnitřní. Rozdíl mezi nimi je jasný na první pohled. Zatímco se při první zmíněné možnosti izolační materiál přikládá na dům zvenčí, při té druhé se lepí uvnitř místností. V drtivé většině případů je výhodnější první zmíněný způsob. Díky zateplování zvenčí může vaše domácnost bez problémů fungovat i během prací na domě. Navíc si venkovní zateplení mnohem lépe poradí z vlhkostí. Tepelná izolace uvnitř domu se tak používá jen ve velmi specifických podmínkách.

Lepení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Postupujeme od spodních partií nahoru (Zdroj: Prima DOMA)

Polystyren nebo vata, to je, oč před zateplením běží

Další rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy je třeba vybrat materiál, který na zateplení využijete. I zde zůstávají dvě hlavní možnosti. Minerální vata z kamenných vláken a pěnový polystyren. Právě polystyrenové desky jsou v současnosti tím nejpopulárnějším materiálem pro zateplování. Může za to hlavně jejich skvělý poměr ceny a výkonu. Práce s polystyrenem navíc není nijak zvlášť složitá, a proto si jej oblíbili domácí kutilové i profesionálové. Polystyrenová izolace se skládá z jednotlivých desek, které se lepší na zdi domu. Tloušťku desek můžete navíc přizpůsobit svým představám. Obecně platí, že tlustší desky znamenají větší úsporu tepla, ale také větší počáteční investici. Běžně se pracuje s tloušťkou izolace 12-20 centimetrů.

Lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lepidlo se na polystyrenovou desku nanáší systémem - rámeček z lepidla + několik bodů lepidla do středu (Zdroj: Prima DOMA)

Alternativou ke klasickým polystyrenovým deskám je minerální vata. Její tepelně-izolační vlastnosti jsou výborné a vata navíc si skvěle poradí také s tlumením hluku. Výhodou může být také její nehořlavost. Na druhou stranu je ale práce s ní podstatně složitější, a také vaše počáteční investice do zateplení při výběru minerální vaty znatelně vzroste.

Izolace okolo oken
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okolo oken je potřeba vytvořit speciální tvary z izolace, aby se nevytvořily tepelné mosty (Zdroj: Prima DOMA)

Vše si pečlivě promyslete a odhadněte náklady

Stejně jako u jakékoliv jiné větší investice do bydlení je i u zateplování domu dobré si vše předem promyslet. Odhadněte celkové náklady a zvažte, zda si je můžete dovolit. Nebojte se při plánování obrátit na odborníky nebo zkušenější známé. Dobrá příprava vám pomůže udělat si představu o nákladech i práci, seznámí vás s možnými riziky, a také zabrání nechtěným překvapením.

Plány
i (Zdroj: Depositphotos)
Projekt pro práci na domě je nezbytný (Zdroj: Depositphotos)

I jako zkušený kutil také zvažte, jestli pro vás zateplování domu není až příliš velkým soustem. Špatně provedená izolace totiž může napáchat mnohem více škody než užitku. Zamyslete se také, jestli se vám nevyplatí spojit tepelnou izolaci fasády s dalšími stavebními úpravami. V kombinaci se zateplením podlah a střechy či s výměnou oken totiž docílíte ještě větších úspor za topení. Pro práci na zateplování domu si většinou nemusíte obstarávat stavební povolení. V drtivé většině případu vám stačí oznámit práce na stavebním úřadě takzvanou ohláškou. Někdy dokonce není potřeba ani to. Vše si ale raději předem ověřte.

Kotvící systém
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do rohů desek se navrtají otvory pro ukotvení (Zdroj: Prima DOMA)

Před lepením desek myslete na úpravu podkladu

Máte připravený projekt, vyřízené veškeré papírovaní, a nakoupené polystyrenové desky už čekají na vaší zahradě? V tom případě nastal ten správný čas pustit se do díla. Prvním krokem je důkladná příprava podkladu. Jaké by měly být jeho vlastnosti předtím, než se pustíte do lepení? Ujistěte se, že je podklad rovný, čistý a pevný. Někdy na přípravu podkladu stačí omítku vyčistit například vysokotlakým čističem. Většinou ale objevíte zvětralé a poškozené části původní omítky, které je třeba otlouct a srovnat. Pomůže vám také hloubková penetrace, která zabrání dalšímu drolení staré omítky. Nezapomeňte na přípravu oken. Odstraňte staré parapety, zarovnejte prostor kolem okenních rámů a na okna dejte fólii.

Kotvení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do otvorů se nasadí kotvící prvky (Zdroj: Prima DOMA)

Na lepení izolace si dejte záležet, vrátí se vám to

Je obvyklé, že omítka domu nezačíná hned u země. V takovém případě si nezapomeňte vyrobit konstrukci, která vám první nalepené desky podrží na místě, než zaschne lepidlo. K tomu vám poslouží třeba trámek navrtaný do zdi, který spodní řadu tepelné izolace podepře. Při lepení desky udělejte na její zadní straně z lepící hmoty rámeček a poté přidejte několik hroud lepidla do středu desky. Tento postup nanášení zopakujte u každé desky, docílíte tak největší efektivnosti zateplení. Je důležité, aby vám při lepení desek nevznikaly křížové spáry. Pokud jste tedy první řadu polystyrenu začaly celou deskou, druhou řadu odstartujte přilepením jedné poloviny. Spáry mezi deskami také nelepte do roviny s hranami oken. V rozích otvorů pro okna desku vyřízněte do tvaru „hokejky“. Jak ale vůbec polystyrenové desky efektivně řezat? K tomu vám nejlépe poslouží pila s odporovým drátem. Ta na rozdíl od klasické pilky nebo odlamovacího nože polystyren nařeže rovně a bez zbytečného nepořádku.

Pěna
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kotvící otvory se následně musí vypěnit (Zdroj: Prima DOMA)

S montážní pěnou šetřete, s hmoždinkami raději ne

Jednotlivé desky lepte tak, aby mezi nimi zůstávaly minimální mezery. Vyvarujte se ale tomu, že byste jednotlivé kusy polystyrenu lepili k sobě. Pokud se vám mezi deskami udělá drobná mezera, vyplňte ji klasickou montážní pěnou. Snažte se ji ale používat pouze výjimečně a lepit co nejpřesněji. Pěna má totiž zcela jiné izolační vlastnosti než polystyren. Nalepením desek práce na zateplení ještě nekončí.

Izolace
i (Zdroj: Depositphotos)
Dělník zatepluje rodinný dům zvenčí a upevňuje nalepené desky hmoždinkami (Zdroj: Depositphotos)

Polystyren je potřeba také ukotvit. K tomu se využívají klasické hmoždinky. S hmoždinkami raději nešetřete, brání totiž tlaku vzduchu, který by vám mohl nalepené desky později vytrhat. Aplikované hmoždinky je možné po jejich ukotvení překrýt speciální zátkou. Vyhnete se tak kulatým vlhkým místům, se kterými se můžete na zateplených fasádách běžně setkat. Podařilo se vše tak, jak mělo? V tom případě je na řadě další krok: nová fasáda. O té si ale povíme více jindy.

Dělníci
i (Zdroj: Depositphotos)
Práce na zateplení domu v plném proudu (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 10.12.2020, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec