Zámková dlažba – jak vybrat tu správnou?

Zámková dlažba – jak vybrat tu správnou? (Zdroj: Depositphotos)

Pokud plánujete vybudovat pevnou a trvanlivou cestu, chodník či místo pro parkování, pak jednou z nejlepších možností je určitě zámková dlažba. Tento typ dláždění je už dnes běžnou součástí mnoha domů a setkáváme se s ním i v obytných a průmyslových areálech. Aby zámková dlažba vypadala dobře a byla plně funkční, je nutné se nad jejím výběrem důkladně zamyslet a při výběru se také poradit s odborníky. Jen tak vše proběhne k vaší naprosté spokojenosti.

Zámková dlažba se vyrábí prefabrikací ze zhutněného betonu. Její svrchní vrstva je upravená pro reprezentativní vzhled a jednotlivé dlaždice do sebe dokonale zapadají. Dalšími důvody, proč se těší zámková dlažba v posledních letech takové oblibě, jsou její stabilita a odolnost, které jdou ruku v ruce s tím, že ji lze velmi rychle pokládat a zároveň opět rychle rozebrat a posunout, nebo přemístit někam jinam. Prostor, který u vaší nemovitosti vydláždíte, tak nemusí být vybetonovaný navždy a až přijde čas na změnu, použitý materiál nepřijde vniveč.

Dlažba
Velmi záleží na povrchu, na který budete zámkovou dlažbu klást (Zdroj: Depositphotos)

Cena by neměla být to hlavní

Výše investice je pochopitelně pro většinu stavebníků jeden z nejdůležitějších faktorů, kterými se řídí při výběru stavebního materiálu. Výjimku tedy nejspíš neudělají, ani když vyrazí za výběrem a nákupem zámkové dlažby.

I když se musíme řídit našimi finančními možnostmi, neměli bychom se v tomto případě nechat zlákat akčními slevami. Je vhodnější se zaměřit další velmi důležitá kritéria výběru zámkové dlažby. Chceme přece, aby nejen dobře vypadala, ale aby také dobře sloužila a dlouho vydržela. Neuškodí proto si postupně ta nejdůležitější kritéria projít.

Dlažba1
Chceme aby dlažba dobře vypadala, aby dobře sloužila a dlouho vydržela (Zdroj: Depositphotos)

Velmi záleží na povrchu, na který budete zámkovou dlažbu klást. Pokud dláždíte plochu na jílu nebo na zavážce, měli byste si vybrat silnější dlaždice s větší vzájemnou styčnou plochou. V případě nepevných podloží je rovněž zapotřebí dbát na zvýšenou kvalitu štěrkového podloží. Neméně důležitá je nosnost, kterou budete od vydlážděného prostoru vyžadovat. Jednoduchá rada pro vás: řiďte se tloušťkou. Tloušťka mezi 40 až 45 mm je vhodná pro dláždění okolo domů a pro terasy a chodníky. Dlaždice o tloušťce 60 mm se používají pro často používané chodníky a cyklostezky, a pokud jsou někde použity dlaždice s tloušťkou 80 mm, počítá se v těchto místech s vysokým dopravním zatížením. V nabídce najdete i tloušťku 100 mm, ale ta už nemusí běžného investora vlastně zajímat: dláždí se jí třeba parkoviště pro nákladní automobily.

Barevná zámková dlažba
Nebojte se, že by barevné dlaždice časem ztrácely barvu, protože jsou při výrobě probarvovány v celé hmotě (Zdroj: Depositphotos)

Důležité u dlaždic jsou odolnost a povrchová úprava

Žijeme v té části Evropy, která se vyznačuje velkými teplotními rozdíly mezi jednotlivými ročními obdobími. A i tak v malé zemi, jako je ta naše, jsou pak některé regiony celoročně chladnější a jiné mají poměrně teplé klima. Nicméně i v nich většinou v zimě více či méně mrzne, takže dalším významným kritériem při výběru je mrazuvzdornost zvolených dlaždic. Odolné jsou ty, které mají nízký podíl vody a dusičnanů – říká se jim vibrolisované. Dlaždice s vyšším obsahem vody najdete v katalozích jako vibrolité. Právě voda vytváří za nízkých teplot drobné krystalky ledu, které nejen narušují celkový vzhled dláždění, ale také snižují jejich životnost.

Dlažba2
Odolné jsou ty dlažby, které mají nízký podíl vody a dusičnanů – říká se jim vibrolisované (Zdroj: Depositphotos)

A nezapomínejme na povrch. Pokud nám více záleží na bezpečném pohybu, volíme dlaždice s protiskluzovým povrchem v podobě vzorovaného či reliéfního povrchu, které usnadňují pohyb při námraze, zasněžení nebo vlhku. Pokud nám jde více o vzhled, vybereme hladký povrch. Ten má jednu velkou výhodu, a to je snadnější čištění. Zvláště u rodinných domů a v rezidenčních čtvrtích jsou důležitým kritériem výběru také vzory a hlavně barvy. Nabídka je takřka neomezená a záleží jen na našich představách a kreativitě. Nebojte se, že by barevné dlaždice časem ztrácely barvu, protože jsou při výrobě probarvovány v celé hmotě.

Mozaika
Dalším významným kritériem při výběru je mrazuvzdornost zvolených dlaždic (Zdroj: Depositphotos)

Co byste měli vědět:

 • V současnosti je výběr zámkové dlažby opravdu široký. Nejde jenom o škálu tvarů a typů, ale pestrá je i jejich barevná paleta. Pokud tedy nejste odborník na slovo vzatý, pak si určitě nechte poradit. Jednak od architekta, se kterým spolupracujete, a také od odborníků z firmy, od které budete dlažbu nakupovat. Jejich vstřícný přístup, ochota i odborné znalosti vám také mimo jiné napoví, jestli jste si vybrali tu správnou.
 • Ceny běžné zámkové dlažby se pohybují od cca 250 do 600 Kč. Dražší je pochopitelně dlažba atypická a ta, která je určena pro více zatěžované plochy.
 • Na metr čtvereční je v průměru zapotřebí 26 až 50 dlaždic o hmotnosti od 2,5 do 5 kg. Dlažba je od výrobců dodávána na paletách o hmotnosti 1000 až 1300 kg.
Dlažba3
V současnosti je výběr zámkové dlažby opravdu široký (Zdroj: Depositphotos)
 • Už tu byla řeč o takřka neomezeném výběru barev. Nicméně ve střídmosti je síla, a proto je lepší zůstat trochu při zemi, nechcete mít přece u svého domu kýč. Spolehnout se můžete určitě na tip od vašeho architekta.
 • Až se budete s odborníky radit o tom, které dlaždice jsou pro vás nejvhodnější, určitě nezapomeňte uvést, v jakém terénu budete dlažbu pokládat a zda máte ideální podmínky pro odtok dešťové vody. To vše má při výběru svůj význam a způsob pokládky může napravit některé terénní nedokonalosti.
 • Pokud chcete, aby vydlážděná plocha ztratila „betonový“ vzhled, můžete při pokládce ponechat mezi dlaždicemi mezery, kterými bude prorůstat tráva nebo mechy.
Dlažba s mechem
Pokud chcete, aby vydlážděná plocha ztratila „betonový“ vzhled, můžete při pokládce ponechat mezi dlaždicemi mezery, kterými bude prorůstat tráva nebo mechy (Zdroj: Depositphotos)

Co uvidíte tento týden?

 1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
 2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
 3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
 4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
 5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
 6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu