Ticho a klid díky akustickým cihlám

Ticho a klid díky akustickým cihlám (Zdroj: Online stavební deník)

Příčku můžeme definovat jako svislou nenosnou konstrukci uvnitř domu, kterou rozdělujeme prostor. Pomocí příček vlastně vytváříme místnosti. Je důležité si při výběru materiálu, ze kterých chceme příčky stavět, určit, jaké mají mít výsledné vlastnosti - co se akustiky, akumulace i třeba nosnosti týká.

Výběr materiálu pro příčku

Příčky v domech i bytech mohou být lehké (ze sádrokartonu) nebo těžké (zděné). Před výběrem konkrétního materiálu si dobře rozmyslete, jestli má podlaha dostatečnou únosnost; jakou by měla mít příčka tloušťku, jak dobře má akusticky izolovat či zda bude vystavena zvýšené vlhkosti. U zděných příček si můžete vybrat z těchto materiálů:

 • plné pálené cihly - velmi dobře zvukově izolují, proto jsou pro stavbu příček vhodné, jsou ale poměrně těžké,
 • keramické tvárnice - izolují zvukově i tepelně, jsou větší a křehčí než plné cihly, takže se s nimi pracuje rychleji, naproti tomu musíte být opatrnější. Výhoda křehkosti je snadnost vysekávání drážek pro rozvody. Příčky můžete stavět suchou cestou - resp. zděním na lepidlo a systémem pero drážka, týká se to broušených cihel, práce je pak rychlá, snadná, poměrně čistá a můžete ji v klidu provádět svépomocí. Jen je třeba dát pozor na tloušťku cihly - nedostatečná tloušťka může způsobit komplikace například při zavěšování horních skříněk kuchyňské linky,
 • pórobetonové tvárnice - pevné a lehké cihly jsou také vhodné pro stavbu suchou cestou, snadno se řežou a dobře se do nich vytváří drážky pro rozvody.
Malta
Cihly se v maltě pouze omočí, není potřeba silná vrstva (Zdroj: Online stavební deník)
Založení
Akustická příčka sestaví stejně jako obyčejná cihlová (Zdroj: Online stavební deník)

Akustické cihly

Nejvíce nás asi při oddělování jednotlivých místností zajímá akustická izolace, tedy to, aby se přenášelo co nejméně hluku. Ať už jde o zvuky z koupelny či toalety, z obývacího pokoje od televize, nebo zvenku z hlučné silnice. Krom toho, že nás hluk ruší v dané chvíli, i dlouhodobě má neblahý vliv na lidské zdraví, a tak je vhodné se před ním co nejvíce chránit. Sáhněte tedy v takovém případě po akustických cihlách, které zvyšují zvukovou neprůzvučnost o několik decibelů a celkově tak dokážou utlumit zvuk až o 75 %. Vhodné je akustické cihly použít na příčky oddělující koupelnu a toaletu, aby zvuk nepronikal ven, případně také u ložnice a dětského pokoje. 

Překlad
Překlad je ze stejného materiálu, jako akustické cihly (Zdroj: Online stavební deník)
Měření
V průběhu stavby příčky je potřeba kontrolovat roviny i rozměry podle plánů (Zdroj: Online stavební deník)

Jak akustické cihly fungují?

Akustické cihly díky své vnitřní konstrukci umí zvuk odrazit nebo pohltit. Příčky, které vyplňují cihlu, se nazývají voštiny. Mohou být slabší nebo silnější - u akustických cihel jsou silnější, a proto lépe pohlcují zvuk. Zvukový tok totiž musí procházet takovým prostředím déle. Dutiny uvnitř mají být v různých velikostech, nepravidelného tvaru a co nejmenší otvory. Zároveň více výplně uvnitř cihly zvyšuje její plošnou hmotnost a cihla tak více izoluje zvuk, stejně tak i více akumuluje a poslouží v zimě i v létě - v zimě udrží teplo, v létě zase chlad. Více hmoty přispívá i k vyšší pevnosti cihly a akustické varianty tak můžete použít pro nosné i nenosné konstrukce.

Pokračování
Nad překlad se dávají seříznuté cihly, aby se zachovala rovina (Zdroj: Online stavební deník)
Poslední řada
Cihly se postaví až ke stropu (Zdroj: Online stavební deník)

Zásady  při stavbě stěny z akustických cihel

Aby cihlová stěna co nejlépe plnila funkci akustické izolace, je třeba dodržet několik pravidel:

 • založení první řady - první řadu cihel musíte položit na vhodný zvukově izolační podklad. Volí se většinou těžké asfaltové pásy, jejichž šířka má být zhruba o 4 cm větší, než je šířka stěny, a během stavby stěny nesmí dojít k jejímu poškození;
 • řešení konstrukčních detailů - pro zdění použijte malty s vysokou objemovou hmotností (alespoň 1650 kg/m3) a s vyšší pevností v tlaku (M10), a pokládejte je těsně k sobě, ložné spáry i kapsy je třeba naplnit maltou a odstranit vzduch, kterým se hluk může šířit. I v kapsách je třeba maltu hutnit;
 • zabudované rozvody - je vhodné do akustických stěn rozvody vody, plynu či kanalizace a topení neinstalovat (patří do předsazené přizdívky pro instalace). Elektrorozvody ano, ale veďte je co nejkratší cestou v co nejmenší hloubce - nejlepší jsou potom podomítkové rozvody;
 • použití vhodné omítky - vhodně zvolená omítka stěnu akusticky utěsní a zvýší její plošnou hmotnost. Ideální je použít těžké vápenocementové omítky a nanést je v tloušťce maximálně 15 mm. Neprůzvučnost zhoršuje použití lehké omítky, omítnutí pouze jedné strany místo dvou (pokud je deklarována neprůzvučnost při omítnutí obou stěn), při vynechání omítky na některých místech (za stupačkami, v místě, kde se stěna napojují atd.) je vhodné příčku omítnou po celé ploše až po instalaci rozvodů do ní.
Zakončení
Akustická příčka se u stropu musí spojit maltou (Zdroj: Online stavební deník)
Příčka
Hotová akustická příčka (Zdroj: Online stavební deník)

Co uvidíte tento týden?

 1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
 2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
 3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
 4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
 5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
 6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu