Stavební úpravy v nosné zdi

Stavební úpravy v nosné zdi (Zdroj: Online stavební deník)

Provádět stavební úpravy v nosném zdivu není jednoduché. Především musíme znát správný postup, aby nedošlo k rozsáhlým škodám na majetku. Důležité je také stavební povolení a posouzení statikem. Jak se taková úprava provádí a co říká legislativa, se dozvíte na následujících řádcích.

Co se dělo na stavbě?

Řemeslníci se pustili do rozsáhlých úprav v obývacím pokoji. Tam, kde byly původně dveře, vznikl poměrně velký otvor, který byl takto navržen dle projektu. Ale nejprve bylo zapotřebí dostat do nosného zdiva traverzu, která zde slouží jako překlad. Bez něj by se také mohlo stát, že by nosná zeď praskla nebo se dokonce zbortila.

y
Tam, kde byly původně dveře, vznikl poměrně velký otvor (Zdroj: Online stavební deník)

Stavební úpravy v nosné zdi mají svoje jasné zásady. Pokud je naprojektováno, že se v této velmi důležité zdi musí vytvořit prostor, musíme si počínat velice opatrně a především postupovat tak, abychom nenapáchali obrovské škody. Taková prasklá nebo zborcená nosná zeď, no uznejte sami, že se jedná o pořádný malér, který se jen značně obtížně odstraňuje.

384A8006
Do nosné zdi se vybourá kapsa a do ní se zasadí traverza (Zdroj: Online stavební deník)

Pokud se chystáme začít bourat otvor do nosné zdi, vždy začínáme tím, že zjistíme, jak je zeď silná. Musíme myslet na zajištění zdiva nad otvorem, což bez vložení překladu, například v podobě železné traverzy, nezvládneme. V silné zdi je to ještě vcelku jednoduché. Stačí, když zde vybouráme kapsu a do ní vložíme jednu traverzu, a to samé provedeme ze strany druhé. Po vybourání každé strany musíme traverzu zazdít a začistit zeď.

384A8384
Otvor mezi traverzami vyplníme cihlami a zaházíme (Zdroj: Online stavební deník)

Poté, co je nosná zeď takto podepřena a zajištěna, probíhá teprve vybourání výsledného otvoru. Po vyčištění ale následují další činnosti. Otvor mezi traverzami vyplníme cihlami a zaházíme, aby se opět předešlo prevenci borcení nebo kroucení zdi. Cihly vložené mezi traverzy je nejlepší ještě ze shora zalít betonem, což pomůže v otázce únosnosti překladů. Musíme tedy ještě před započetím prací počítat s tím, že bude zapotřebí dalších menších otvorů, kudy budeme lít beton.

384A8861
Stavební úpravy v nosné zdi mají svoje jasné zásady (Zdroj: Online stavební deník)

Úpravy nosných zdí a legislativa

Jakékoliv svévolné úpravy v nosném zdivu jsou nepřípustné. V bytových domech je zapotřebí úpravu nosných zdí řešit s výborem společenství vlastníků, a také je vhodné, aby si majitel bytu zažádal o provedení statického posudku. V nájemním bytě pak nesmí nájemník zasahovat do konstrukčních celků v bytě bez předchozího souhlasu majitele a dalších orgánů.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu