Přírodní dřevo do interiéru i exteriéru

Přírodní dřevo využijete jak v interiéru, tak v exteriéru (Zdroj: ASKO a.s.)

Dřevo je přírodní materiál, který měl v exteriéru, ale i v interiéru budov vždy své místo. Míra jeho uplatnění se řídila praktickou stránkou, ale pochopitelně i módou a oblíbeností. V posledních několika letech se dřevo opět do našich staveb vrací. Své místo nachází v klasických venkovských domech, ale i v útulných chatách, hotelích.

Díky svému osobitému charakteru po dřevě stále častěji sahají architekti a designéři jako po výrazném prvku do moderních designových staveb. Je to materiál, který se dobře doplňuje s betonem nebo sklem, přírodním kamenem. Dobře vypadá v kombinaci s hladkými i strukturovanými povrchy. Do interiéru vnese teplo, pohodu a současně i nádech nevtíravého luxusu, který se v čase neokouká.

Návrat k přírodnímu dřevu na stavbách

Možností pro uplatnění dřeva v exteriéru je celá řada - od dřevěných fasád, přes obložení vstupních prostor, obložení zdi u venkovního sezení apod. Dřevěné fasády představují návrat k dávno vyzkoušenému modelu. Modelu, který má řadu výhod. Dřevěná fasáda zajistí elegantní a atraktivní vzhled domu. Stavbě dodá na jedinečnosti a originalitě. Lze jej velmi dobře kombinovat kamenem, kovem a dalšími materiály. Je to nadčasový materiál. Správným výběrem dřeviny a pravidelnou péčí si dřevo dlouho zachová nejen svůj vzhled, ale i vlastnosti.

fasadni profily_smrk_image 1
Fasádní profily smrk (Zdroj: Asko a.s.)

Díky dřevěnému obkladu je fasáda krásně provětrávaná, dřevo reaguje na okolní prostředí. Velkou výhodou je termoregulace, dřevěná fasáda v létě dům ochlazuje a vytváří příjemný chládek. V zimě naopak účinně izoluje a nenechává unikat tepelnou energii ven.

fasadni profily_sibirsky modrin_image 2
Fasádní profily sibiřský modřín (Zdroj: Asko a.s.)
Fasadni profily_thermoborovice_image 1
Fasádní profily thermoborovice (Zdroj: Asko a.s.)

V nabídce ASKO a.s. najdete fasádní profily v řadě provedení a profilů, vybírat můžete z dřevin: Accoya, Západní červený cedr, Skandinávská thermoborovice, Evropský modřín, Sibiřský modřín, Borovice, Smrk.

fasadni profil_smrk_srubovy D profil_19x186mm_web
Fasádní profil smrk srubový (Zdroj: Asko a.s.)
Fasadni profil_sibirsky modrin_rhombus_27x120mm
Fasádní profil sibiřský modřín v detailu (Zdroj: Asko a.s.)
fasadní profil_thermoborovice_rhombus_26x68mm
Fasádní profil thermoborovice v detailu (Zdroj: Asko a.s.)

Dřevo v podobě terasových prken je oblíbený materiál nejen na terasy samotné, ale i na obložení bazénu, zahradních chodníků a jezírek. Asko a.s. vám nabízí výběr profilů a délek v tuzemských i exotických dřevinách.Vybírat můžete z hladkého nebo drážkovaného provedení, Accoya, Fava Amargosa, Bangkirai, Garapa, Massaranduba, Evropský modřín, Douglaska, Sibiřský modřín, Thermoborovice.

sibirsky modrin_image 3
Sibiřský modřín (Zdroj: Asko a.s.)
Thermoborovice_image 5
Thermoborovice použitá jako terasové prkno u bazénu (Zdroj: Asko a.s.)
terasove prkno_Accoya_web
Terasové prkno Accoya (Zdroj: Asko a.s.)
Terasove prkno_sibirsky modrin_24x143mm
Terasové prkno sibiřský modřín (Zdroj: Asko a.s.)

Palubky

Samostatnou kapitolou využití dřeva v interiéru a exteriéru jsou palubky obkladové, podlahové. Vnitřní a vnější obkladové palubky se od sebe liší zejména tloušťkou. Palubky určené pro vnitřní použití mají tloušťku 9-19 mm a nelze je použít na venkovní obložení. Venkovní palubky ale použít do interiéru lze. Interiérové palubky jsou tenčí, což se odráží i v nižší pořizovací ceně. Hlavním důvodem, proč se vnitřní palubky používají tenčí je obvykle stabilní teplota a vlhkost interiéru, dřevo tedy není vystaveno klimatickým jevům, střídání teplot apod.

Obkladové palubky od ASKO a.s. jsou vyráběny z kvalitního přírodního severského dřeva z oblastí pobaltských a skandinávských zemí. Tyto stromy mají vetší hustotu dřeviny, malé zarostlé a pevné suky. Palubky od ASKO a.s. jsou sušeny za přísných podmínek na potřebný stupeň vlhkosti. Jsou tedy tvarově stálé, montáž je jednoduchá a rychlá, bez zbytečného odpadu. Dodávány jsou v kvalitních obalech, chráněné před vlivy počasí, špínou, otěrem a UV zářením. Obaly jsou průhledné, zákazník zboží může zkontrolovat.

Palubky se vyrábějí v několika profilech, tedy tvaru, které mají při pohledu ze strany. Výběr profilu je důležitý nejen pro celkový vzhled obkladu, ale ovlivňuje i funkčnost.

  • Klasický profil palubek je ideální na obložení stěny, stropu, apod. uvnitř místnosti
  • Softline  a Tatranský profil mají stejné využití jako profil klasický, navíc jsou vhodné do saun. To je dáno díky delšímu peru, které umožňuje větší prostor přirozenému pohybu dřeva při extrémních změnách teplot.
shutterstock_420899800
 Pro interiér je důležité volit prostředky bez fungicidů, které by se mohly uvolňovat do vzduchu a negativně ovlivňovat zdraví (Zdroj: Asko a.s.)

Podlahové palubky mají větší tloušťku, jsou určeny k finální nášlapné vrstvě podlahy. Vlhkost podlahových palubek se pohybuje mezi 10 + / -2 %. Nižší hodnota vlhkosti je zde důležitá, aby se zabránilo následnému vysychání dřeva a vzniku mezer mezi pery a drážkami. U podlahových palubek je nutné vyvarovat se jejich slepení. Pevné spojení palubek, zabrání přirozenému sesychání a rozpínání dřeva, které je velmi důležité. V důsledku se pak v podlaze mohou objevit výrazné mezery ve spojích a může dojít i k praskání palubek samotných.

Samostatnou kapitolou palubek jsou pak palubky saunové. Dřevo na saunové palubky je v nejvyšší, AA, kvalitě. Saunové palubky neobsahují žádné suky, trhliny ani jiné vady. ASKO a.s. dodává saunové palubky v lavičkovém a softline profilu, který zabraňuje sesychání vzniku velkých spár. V dřevinách jsou dostupné palubky smrkové, osikové, palubky z kanadské jedle (Hamlock) a z vrby arfické (Abachi).

shutterstock_547066864
Samostatnou kapitolou palubek jsou pak palubky saunové (Zdroj: Asko a.s.)

Dřevo je přírodní materiál, který má nepopiratelné klady. Má jedinečnou energii, je tvárné, funkční. V neposlední řade je to materiál ekologický, dá se recyklovat, jeho zpracováním se nezatěžuje životní prostředí. Aby dřevo dlouho vydrželo v původní podobě a zachovalo si vlastnosti, pro které si jej vybíráme, je nutné věnovat mu péči. V první řadě je nutné zvolit vhodný typ dřeviny a produktu pro daný projekt, zajistit kvalitní montáž a následně pravidelnou údržbu.
Velmi důležité je udělat první krok k péči o dřevo ještě před jeho montáží.

Zcela zásadní je dřevo ošetřit z rubové, ale i lícové strany. Tím se dřevo do ochranného nátěru „zabalí“ včetně drážek, spár a spojů. Vždy je důležité vybrat olej, lazuru či vosk v návaznosti na podmínky, kterým bude dřevo vystaveno, do exteriéru je důležitá ochrana před škůdci (hmyz, plísně, houby, apod.), ale také proti účinkům UV záření.  Pro interiér je důležité volit prostředky bez fungicidů, které by se mohly uvolňovat do vzduchu a negativně ovlivňovat zdraví. Výjimku v údržbě dřeva představují podlahové palubky, které se ošetřují až po montáži. 

shutterstock_339124985
Zcela zásadní je dřevo ošetřit z rubové, ale i lícové strany (Zdroj: Asko a.s.)

Na povrchovou úpravu palubek se v poslední době hodně používají nátěrové prostředky na bázi olejů a vosků, které umožňují dřevu dýchat, nepraskají a dobře se obnovují.

Co uvidíte tento týden?

  1. Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému
  2. Přijela zahradnická firma Zelené kolo a zrekonstruovala celou zahradu podle projektu realizace zahrady
  3. Karlozor a Karel jako malířský rádce
  4. Montáž plynového kotle a jeho finální napojení na fotovoltaiku
  5. Trampolína a bezpečí? I při sportování a hraní na zahradě je potřeba dbát na svou bezpečnost.
  6. Tišice jsou hotové a tak dozrál čas i na finální taneček

Související k tématu